Download http://bigtheme.net/joomla Free Templates Joomla! 3
Ana Sayfa / Haberler / “Ahi Baba” ilan edilen Kalkınma Bakanı Elvan, ahi pilavı dağıttı

“Ahi Baba” ilan edilen Kalkınma Bakanı Elvan, ahi pilavı dağıttı

 “Ahi Baba” ilan edilen Kalkınma Bakanı Elvan, ahi pilavı dağıttı

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı koordinesinde Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğince bu yıl 24. Gerçekleştirilen Ahilik Kültürü Haftası kutlamaları renki görüntülere sahne oldu. Mersin Valisi Ali İhsan Su, Mersin Milletvekilleri Yılmaz Tezcan, Ali Cumhur Taşkın, Hacı Özkan, Hüseyin Çamak ve Serdal Kuyucuoğlu ile il protokolunun katılım gösterdiği kutlamalarda, Mersin ESOB Başkanı Talat Dinçer tarafından Ahi Baba ilan edilip kaftan giydirilen Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan katılımcılara ahi pilavı ikram etti.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı koordinesinde. Mersin Valiliği himayesinde Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğince gerçekleştirilen 24.  Ahilik Kültürü Haftası kutlamaları görkemli şekilde gerçekleştirildi.

Mersin Ulu Cami Meydanında yapılan Ahilik Kültürü Haftası kutlam programına Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Mersin Valisi Ali İhsan Su, Mersin Milletvekilleri Yılmaz Tezcan, Cumhur Ali Taşkın, Hacı Özkan, Hüseyin Çamak ve Serdal Kuyucuoğlu, Büyükşehir Belediye Başkanvekili Kerim Tufan, Akdeniz Kaymakamı Muhittin Pamuk, Toroslar Kaymakamı Ahmet Hikmet Şahin,  İl Jandarma Komutanı J.Kd Albay Yusuf Ziyaeddin Cavlak, Sahil Güvenlik Komutanı Dnz.Kd. Albay Fatih Ertan,  İl Emniyet Müdürü Mehmet Şahne, İl Milli Eğitim Müdürü Adem Koca, Tarım İl Müdürü Arif Abalı, İş Kur İl Müdürü Mustafa Kutlu, Vergi Dairesi Başkanı Adem Güngör, Defterdar Hatice İşcen Ercoşman, Gençlik Spor İl Müdürü Şaban Güneş, Ak Parti İl Başkanı Cesim Ercik, sivil toplum kuruluş temsilcileri, oda başkanları ve çok sayıda esnaf sanatkarlar ile mesleki eğitim merkezi öğrencileri katılım gösterdi.

Devleti esnaf, esnafı devlet ile buluşturan kutlamanın açılış konuşmasını Mersin ESOB Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer yaptı. Dinçer tüm katılımcılara teşekkürlerini ilettiği konuşmasında şunları söyledi: Temelleri 800 yıl öncesine dayanan, teşkilatımızın tarihi ve kültürel mirasını oluşturan ve bu yıl 24’üncüsünü kutladığımız Ahilik Kültürü Hafta Kutlamalarımıza, şahsım ve temsil ettiğim Mersin Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği adına hoş geldiniz der, en içten sevgi ve saygılarımı sunarım. Bugün aynı zamanda 19 Eylül Gaziler Günü, bu vesileyle başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere aziz vatanımızın savunmasında, terörle mücadelede hayatlarını tereddütsüz tehlikeye atan gazilerimizi şükran ve minnetle anarken, bu uğurda canlarını feda eden aziz şehitlerimizi rahmetle anıyorum. Hayatta olan tüm gazilerimizin Gaziler Günü’nü tebrik ediyor, kendilerine sağlıklı ve mutlu ömürler dilerim.Değerli Konuklar,

Türk – İslam medeniyetinin Anadolu’dan dünyaya yayılmasını sağlayan, aziz vatanımızın “Türkmen Yurdu” olmasında sanatı, ilmi ve eğitimi bir arada harmanlayan Ahilik, imanın ilimle beslenmesi, çalışma ile şekillenmesidir.

“İnsanların en hayırlısı, insanlara yararlı olandır” prensibiyle hareket eden Ahilik: sosyal, ekonomik ve kültürel hayatımızı düzenleyen, bizlere yol gösteren değerler manzumesidir.

Değerli Misafirler, Bugün burada Ahilik geleneğini yaşatmak, insanı merkeze alan bir kültürü, gelecek nesillere aktarmak ve Pirimiz Ahi Evran’ın felsefesini anlamak ve anlatmak için bir araya geldik. Bu anlamda, bir okul ve yaşam biçimi olan Ahilik, Cumhuriyetimizin 100 yıl dönümü olan 2023’e hazırlanırken; sanat, ticaret ve iş hayatımıza rehber olacak, toplumsal birliğimizi, kardeşliğimizi pekiştirecek değerleri içerisinde barındırmaktadır.

Ahilik, çalışmayı ibadet sayan bir anlayışla sanat, ticaret ve iş hayatımızda kaliteli ve standart üretimin, müşteri memnuniyetinin, mesleki eğitimin önemini vurgularken; sosyal ve kültürel hayatımızda cömertliği, dürüstlüğü, kardeşliği bizlere öğütlemektedir.

Değerli Misafirler, Yaşadığımız coğrafyada siyasal, ekonomik ve sosyal krizler ile sürekli karşılaşmaktayız. Bu krizler, ülkemizin mal ve hizmet üretimini olumsuz yönde etkilediği gibi esnaf ve sanatkârlarımızın sosyal ve ekonomik hayatlarını da derinden etkilemektedir.

Maalesef günümüz ekonomik sistemi, güçlünün zayıfı ezdiği, büyük balığın küçük balığı yuttuğu bir anlayışla devam etmektedir. Ahilik bizler için sadece geçmişten gelen bir gurur kaynağı değil, aynı zamanda büyük bir değişim ve dönüşüm içinde olan ülkemizin ilerleyişinde bir ışık kaynağıdır. Esnaf-sanatkar camiası olarak,  işletmemizle, çalışanımızla ve teşkilatımızla dünyadaki yeni süreçlere ve gelişmelere ayak uydurmalıyız. Gelişim ve değişime ayak uydurmak için göstereceğimiz çaba ve özveriye karşılık, Devletimizden beklentimiz de, daima  yanımızda yer almasıdır. Bunun için devletimizin sağladığı yatırım ve istihdam teşvikleri, vergi ve prim borcu yapılandırmaları olsa da, esnaf ve sanatkârlarımızın refahını arttıracak, işlerini geliştirecek esnaf ve sanatkar kesimine özel, koruyucu ve geliştirici tedbirleri içerisine alan sürekli ve çözüm odaklı olan reformların hayata geçirilmesi gerekmektedir. Esnaf ve Sanatkâr kesimine, devletçe verilecek her türlü destek karşılıksız kalmayacak,  toplumumuza istihdam ve katma değer olarak geri dönecektir.

  Değerli misafirler,Ahilik toplumda, orta tabakanın refah içerisinde yaşamasını isterken, toplumun topyekun kalkınmasını da hedeflemektedir.  Böylelikle toplumda zengin ve fakir farklılığının en aza inmesi, refahın toplum içerisinde adil bir şekilde paylaşılmasını desteklemektedir. Bunun içinde insanın bir mesleği olmasını öğütlemektedir. Mesleği olan insan üreten, başkalarına muhtaç olmayan insandır. Esnaf ve sanatkarlar, tarih boyunca çıraklık, kalfalık ve ustalık sıralamasından geçerek, mesleki bilgi ve becerilerin nesiller boyu aktarılmasını sağlamışlardır. Türkiye’nin büyümesi, gelişmesi için üretmek zorundayız. Üretim ise sanatkarlıkla, ustalık ile mümkün olmaktadır. Çocuklarımızın, gençlerimizin meslek sahibi olmalarını özendirmeliyiz. Günümüzde mesleğini iyi yapan, mesleki bilgi ve becerisini geliştiren, teknolojik yenilikleri takip eden ustalarımız her daim aranan, itimat edilen, saygın ve sorunlara çözüm bulan kişiler olmuşlardır. Bu yüzden Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği olarak, mesleki eğitimde Mersin’in güçlenmesi, uygulamalı eğitimlerin teşvik edilmesi için faaliyetlerimizi, projelerimizi yürütmekteyiz. Bu konuda Mersin’in bütün kurum ve kuruluşlarını mesleki eğitimin güçlendirilmesi ve geliştirilmesi için seferberliğe davet ediyorum. Mesleki eğitimi gelişmiş, güçlü esnaf ve sanatkar yapısına sahip bir ülkede, işsizliğin azalacağı, ekonomik ve sosyal kalkınmanın sürekli ve kalıcı bir hale geleceği unutulmamalıdır.Amacımız; Ahilik ilkeleri ışığında, kaliteli mal ve hizmet üreten, kendini yenileyip geliştiren, yaratıcı, rekabet edebilen ve güvenilir bir esnaf ve sanatkâr topluluğu yaratabilmektir.

Değerli Misafirler, Bu haftanın kutlanmasında bizlere her türlü desteği veren başta Kalkınma Bakanımız Lütfi Elvan’a, Sayın Valimize, Büyükşehir Belediyemize, Milli Eğitim Müdürlüğümüze, TRT’ye, Birliğimize Bağlı Mesleki Oda Başkanlarımıza, Esnaf ve Sanatkâr Kredi ve Kefalet Kooperatiflerimize, Düzenleme Komitesinde yer alan bütün kurum ve kuruluşlara huzurunuzda teşekkür eder,Üretimin, sanatın, ticaretin, mesleki eğitimin kaynağı olan esnaf ve sanatkârlar kardeşlerimin Ahilik Haftasını kutlar, Herkese bol, bereketli, kazançlar diler, saygılar sunarım”.

Daha sonra söz alan Mersin Valisi Ali İhsan Su  ise esnaf ve sanatkarların ülkemizin gelişiminde, kalınmasında yoğun emekleriyle büyük katkı sağlamakta olduğunu söyledi.

Vali Su da yaptığı konuşmada, Türkiye’nin sosyoekonomik alanlarda gerçekleştirdiği değişim ve dönüşümlerle bugün bölgesinde ve dünyada önemini ve gücünü her geçen gün daha da pekiştiren bir konuma ulaştığını söyledi. Türkiye’nin gelişmesiyle birlikte Mersin’in de büyük bir gelişme ve ilerleme kaydettiğine işaret eden Su, “Mersin, bu gelişimiyle ülkemizin sosyoekonomik yapısı içindeki payını her geçen gün artırmaktadır. Her alanda olduğu gibi gelişme ve kalkınmada da başarı özverili çalışma gerektirir. Esnaf ve sanatkarlarımız, ülkemiz ve ilimizin gösterdiği bu gelişimde, kalkınmada yoğun emekleriyle büyük katkı sağlamaktadırlar. Ecdadımızın medeniyet tarihine armağan ettiği birçok değer arasında sosyal, kültürel ve ekonomik hayatı her yönüyle kapsayan bir sivil yapılanma kurumu olan Ahilik, en önlerde gelen bir teşkilatımızdır” dedi.

Törende son olarak söz alan Kalkınma Bakanı Lütfi  Elvan, bu hafta 81 ilde, medeniyetin mayasını teşkil eden, Anadolu’yu Türkiye yapan ahilik geleneğinin idrak edildiğini söyledi. Mersin’de 70 odaya kayıtlı yaklaşık 65 bin esnafın Ahilik Haftasını kutlayan ve bol kazançlar dileyen Elvan, bugün ESOB tarafından seçilen yılın çırağına, yılın kalfasına, yılın ustasına ödüllerinin verileceğini anımsatarak, “Bu ödüle layık görülen kardeşlerimi tebrik ediyorum. Mersin’deki 65 bin esnaf kardeşimin her biri benim gözümde yılın esnafıdır. Yarının esnafı, ustaları olacak binlerce kalfa kardeşimin her biri benim gözümde yılın kalfasıdır. Mersin’deki bütün ustalar benim gözümde yılın ustaları olduğu gibi, bütün çıraklarda benim gözümde yılın çırağıdır” diye konuştu.

Bakan Elvan: “Bu toprağın mayası ahilikle yoğrulmuştur”

Bugün aynı zamanda Gaziler Günü olduğunu ifade eden Elvan, 19 Eylül Gaziler Günü’nün istiklalin, bağımsızlık aşkının sembollerinden biri olduğunu vurguladı. Alparslan Gazi’den Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e kadar, Türk tarihindeki bütün gazileri rahmetle ve minnetle andığını kaydeden Elvan, “Kıbrıs’ta, terörle mücadelede gazi olan ve şu an hayatta olan gazilerimize hayırlı uzun ömürler diliyorum. Malazgirt’ten 15 Temmuz’a kadar bütün şehitlerimizi rahmetle minnetle anıyorum. Onlar bizim iftihar kaynağımızdır. Onlar diridir. Onlar ölümsüzdür. Bu milletin yolu Ahilerimizin yolu olduğu kadar, şehitlerimizin, gazilerimizin yoludur. Ruhları şad olsun. Bu toprağın mayası ahilikle yoğrulmuştur. Bu toprağın mayası gazilikle şehitlikle yoğrulmuştur” ifadelerini kullandı.

“Türkiye’nin iktisadi anlamda geleceği sizlersiniz”

Ahilik teşkilatının kurucusu Ahi Evran’ın da 1261 tarihinde, 90 yaşında şehit edildiğini dile getiren Elvan, “Bu toprakları gazilerimizle ve şehitlerimizle birlikte Anadolu ahileri Türkiye yaptılar. Her biri bir gazi olan Anadolu Erenleri, Abdalan-ı Rum mensupları Türkiye yaptılar. Bu toprakları Anadolu Bacıları Türkiye yaptılar. Bu toprakları Anadolu Fakihleri Türkiye yaptılar. İşte esnaflarımız, sanatkarlarımız böyle bir gelenekten geliyorlar. Bugün odalarımızın, meslek birliklerinin, meslek ilkelerimizin temelinde Ahilik teşkilatı vardır. Bu geleneği siz yaşatıyorsunuz. Türkiye’nin iktisadi anlamda geleceği sizlersiniz. Hepinize teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

“Hükümet olarak hep esnafımızın yanında olduk, olmaya devam edeceğiz”

Hükümet olarak bugüne kadar hep esnafın yanında olduklarını, bundan sonraki süreçte de yanında olmaya devam edeceklerini vurgulayan Elvan, başta Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Genel Başkanı olmak üzere tüm esnaf odaları birliği başkanlarının görüşlerini, düşüncelerini ve sorunlarını teker teker dinlediklerini ve dinlemeye devam ettiklerini belirtti. Onların dile getirdikleri birçok konuyu bugün itibariyle önemli ölçüde çözdüklerini bildiren Elvan, şöyle devam etti: “Çünkü toplumun tüm kesimlerinin, sivil toplum kuruluşlarımızın, esnafımızın görüşleri, düşünceleri bizim için son derece önemli ve kıymetlidir. Ortak akıl hiçbir zaman hata yapmaz. Onun için ortak akla mutlaka başvuruyoruz ve başvurmaya da devam edeceğiz.” Bugüne kadar yaptıkları düzenlemeleri tek tek saymayacağını, ancak birçok sorunun üstesinden geldiklerini esnafın da çok iyi bildiğini ifade eden Elvan, şunları söyledi: “Çıraklık kaybolmaya yüz tutmuştu, çıraklığa yönelik ciddi adımlar attık, eğitim müfredatımızın kapsamında değerlendirilmesine imkan sağladık. Yine esnafımıza yönelik sadece yapılandırmadan bahsetmiyorum ama pek çok sorunu teker teker çözdük. Bundan sonra da yine tüm esnaf kardeşlerimizle birlikte olmaya devam edeceğiz. Ancak, dünyada ve ülkemizde çok hızlı bir değişim ve dönüşüm yaşanıyor. Bu değişim ve dönüşüme mutlaka ayak uydurmamız gerekiyor. Bu noktada hükümetimize düşen görevi de layıkıyla yerine getiriyoruz ve getirmeye devam edeceğiz. Ama özellikle geleneksel mesleklerimizin korunması ve yaşatılması son derece önemli. Bu yönde de hükümetimiz geçmiş yıllarda düzenlemeler yaptı ki, o geleneksel mesleklerimizi yaşatalım, ayakta tutalım, bizden sonraki nesiller de o geleneksel mesleklerimize sahip çıksınlar ve o mesleklerimizi yaşatsınlar diye düşündük.” Elvan , bugüne kadar esnafın birçok sorununu çözdüklerini belirterek, “Bu toprağın mayası ahilikle yoğrulmuştur. Türkiye’nin iktisadi anlamda geleceği sizlersiniz” dedi.

Konuşmaların ardından gerçekleştirilen Şed Kuşanma töreninde ise bir çırağın, önce kalfalığa, sonra da ustalığa yükselmesi temsili olarak canlandırıldı. Kutlamalarda Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan yılın İl Ahisi marangoz ustası Selim Yonuk’a kaftan giydirirken, Mersin Valisi Ali İhsan Su yılın İl kalfası kuyumcu Nurettin Kazak’a, Büyükşehir Başkanvekili Kerim Tufan ise yılın  il çırağı seçilen kuaför çırağı Mukteber Yıldız’a peştamal kuşattı.

Bu yıl 24. Gerçekleştirilen kutlamalarda Başkan Talat Dinçer ve Tertip Komitesince Yılın Ahi Babası ilan edilen Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan’a  ise kaftanı Mersin ESOB Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer ve  Mersin Valisi Ali İhsan Su tarafından giydirildi. Ahi Baba ilan edilen Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan omuzlarındaki yükün ağırlığını bildiğini belirterek, esnaf sanatkarların çözüm bekleyen sorunlarına gösterdikleri önemi daha da hassasiyetle takip edeceklerini ifade etti. Bakan Elvan daha sonra ise Mersin ESOB Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer ile birlikte misafirlere Ahi pilavı ikram etti.

 

Print Friendly, PDF & Email

Benzer Haber

Başkan Dinçer’den sahte alkolü içecek uyarısı

Mersin ESOB Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer, yaklaşan yeni yıl öncesi esnaf ve sanatkarları kaçak, …