Ana Sayfa / Haberler / Ahilik kutlamaları görsel şölene döndü

Ahilik kutlamaları görsel şölene döndü

Ticaret Bakanlığı koordinesinde, Mersin Valiliği himayesinde Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğince bu yıl 26’ıncısı düzenlenen Ahilik Kültürü Haftası kutlamaları, Mersin esnafı ile kent protokolünü buluşturdu. Yoğun bir katılım ve coşkunun hakim olduğu kutlamalar, Ulu Camii meydanında görsel şölen havası estirdi.

Ticaret Bakanlığı koordinesinde, Mersin Valiliği himayesinde Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğince bu yıl 26’ıncısı düzenlenen Ahilik Kültürü Haftası kutlamaları, Mersin esnafını ve kent protokolü buluşturdu. Renkli görüntülere sahne olan kutlamalarda, 64 yıldır tornacılık yapan Erdem Öncü, ‘Yılın İl Ahisi’ seçilirken, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’e de ‘Yılın Ahisi’ unvanı verilerek Ahilik kaftanı kuşatıldı. Kutlamalarda ayrıca alt birim Akdeniz Belediye Başkanı M. Mustafa Gültak ile Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşin Yılmaz’a da Ahilik Kaftanı giydirildi.

Mersin ESOB tarafından düzenlenen Ahilik Kültürü Haftası kutlamaları, Birlik Başkanı Talat Dinçer, Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz, Ticaret İl Müdürü Hacı Akif Yıldız, Mersin TSO Başkanı Ayhan Kızıltan ve Birliğe bağlı il genelinde kurulu 70 meslek odası başkan ve yöneticilerinin katılımıyla Cumhuriyet Alanında başladı. Birlik Başkanı Talat Dinçer tarafından Atatürk Anıtına çelenk sunumu sonrası katılımcılar, Büyükşehir bandosu işleğinde Atatürk Caddesi üzerinden Ulu Cami meydanına kadar Ahilik kortej yürüyüşü gerçekleştirdi.
Ulu Camii meydanında gerçekleştirilen kutlamalara Mersin Valisi Ali İhsan Su, Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Mersin Milletvekili Hacı Özkan, KKTC Mersin Konsolosu Zalihe Mendeli, İl Emniyet Müdürü Mehmet Şahne, Mersin Vergi Dairesi Başkanı Adem Güngör, Akdeniz Kaymakamı Muhittin Pamuk, Toroslar Kaymakamı Ahmet Hikmet Şahin, Tarsus Kaymakamı Kadir Sertel Otçu, Akdeniz Belediye Başkanı M. Mustafa Gültak, Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz, Mersin TSO Başkanı Ayhan Kızıltan, Mersin SMMO Başkanı Ersin Çokgün, ile kent protokolü, oda başkanları, esnaf ve sanatkarlar ile öğrenciler katıldı.

“Ahilik teşkilatına girmek bir ayrıcalıktır”

Kutlamaların açılış konuşmasını yapan Mersin ESOB Başkanı Talat Dinçer, Ahiliğin bir derya olduğunu ve günümüzde de kullanılabilecek tüm değerleri bünyesinde barındırdığını söyledi. Ahiliğin tarihini anlatan Dinçer, “Ahiliğin hedefi insandır. Ahilik, insanı ele almış, öncelikle insana yatırım yapmış, insanı yetiştirmiş, güzel ahlak, dini temeller ve en önemlisi de mesleki eğitimle donatarak, piyasada esnaf ve zanaatkarlık yapmasına izin vermiştir. Ahilik teşkilatına girmek bir ayrıcalıktır” dedi.

“AVM’ler ve küresel sermaye, yerli esnaf ve sanatkarımızı bitirme noktasına geldi”

Esnaf ve sanatkarlarını sıkıntılarına da değinen Dinçer, “Günümüzde esnaf ve sanatkarımız gerçekten sıkıntı çekmekte. Ticarette ülkeler arasında sınır kalmadı, e ticaret aldı başını gitti. 2018’de e ticaretle gerçekleşen ticaret hacmi 60 milyar doları buldu ve günden güne de bu oran gittikçe yükselmekte. Esnafımız, bir taraftan büyük AVM’ler, zincir marketler ve bunların verdiği sıkıntılarla boğuşurken; bir taraftan teknolojik gelişmeler esnafımızı son yıllarda inanılmaz derecede sıkıntıya soktu. AVM’lerle ilgili uzun süredir mücadele veriliyordu, perakendecilik sektörünü düzenleyen yasa tasarısı birkaç sene önce çıktı ama maalesef esnaf ve sanatkarın derdine ilaç olacak ölçüde değil. AVM’ler ve küresel sermaye, yerli esnaf ve sanatkarımızı maalesef bitirme noktasına geldi. Kuralsız çalışıyorlar ve özellikle çevresinde bulunan 52 meslek dalını tüketme noktasına gelmiştir” diye konuştu. Büyükşehir ve ilçe belediye başkanlarından istekleri olduğunu belirten Dinçer, küçük sermayesiyle alın teriyle çalışan esnaf ve sanatkarın korunup kollanmasını istedi. Dinçer, “Yerelde esnaf ve sanatkarımızı hep beraber koruyalım. Yılda 5 bin esnaf kaybediyoruz. Her açılan işyeri bir umut, bir milli servet. Bu işyerlerini kapattırmamak için ortak kararlar alalım. Büyükşehir ve ilçe belediye başkanlarımızla yaptığımız görüşmelerde bu ışığı aldık; inşallah bazı kararlar alacağız. On yılda 32 bin 500 esnaf kaybediyorsak, burada bir yanlışımız var. Beklentim, zincir marketlere bir kısıtlama, kriter getirelim. Yerli ve milli sermayemiz yok olma ile karşı karşıya. Bu konuda yerel yöneticilerden beklentimiz var” ifadelerini kullandı.

Dinçer, Mersin’de bir ilki gerçekleştirerek, Türkiye’de olmayan, esnaf ve sanatkarın sorun ve sıkıntılarını tek elden çözecek Esnaf Masası’nın Büyükşehir Belediyesi bünyesinde kurulacağını söyledi.
Mersin TSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan’da yaptığı konuşmada, esnafın temelinin insan odaklı olduğunu belirterek, “ iş dünyasında temel amaç para kazanmaktır. Ama esnaflıkta öncelik insanlık ve maneviyattır. Bizler ticaret ve sanayi odası olarak her zaman esnafımızın yanındayız ve günümüze taşınan değerlerin yaşatılması bizler için büyük önem taşımaktadır” dedi.

“Her ay 1 milyon lira esnafımızın kesesine girecek”

Büyükşehir Belediye Başkanı Seçer’de ESOB tarafından önerilen Esnaf Masası kurma çalışmalarını bitirmek üzere olduklarını ve önümüzdeki günlerde hayata geçireceklerini belirtti. Büyükşehir Belediyesi’ne ait dükkanlarla ilgili esnafın kendisinden beklentilerini olduğunu dile getiren Seçer, “Yerel yönetimler olarak, esnafa bu konuda yardımcı olmak zorundayız. Belediye Başkanı olarak, iyi niyetle, samimiyetle, yasaların bana verdiği yetki dahilinde bu konuda çalışma yaptığıma inanmanızı istiyorum. Bu sorunu en kısa sürede çözeceğiz. Biz, belediye olarak esnafın alanına girmek istemiyoruz. Belediye bir ticarethane, belediye başkanı bir tüccar değildir. Ancak, vatandaşı önceleyen politikaları ortaya koymamız lazım. Ekmek fabrikamız ekmek üretiyor. Bunu tamamen yoksul yurttaşlarımıza bir imkan sağlamak amacıyla yapmaktayız. Fırıncılarımızla mücadele etme gibi bir derdimiz yok. Halk Kart uygulaması 1 Ekim’den itibaren faaliyete giriyor. 10 bin yoksul yurttaşımızın cebine bu kart girecek. Bunun belediyemize maliyeti, her ay 1 milyon lira, yılda 12 milyon lira. Esnafımızı ilgilendiren yönü, vatandaşlarımız alışverişlerini anlaşma yaptığımız yerli esnafla, mahallenin bakkalıyla, küçük marketiyle yapacak. Her ay 1 milyon lira esnafımızın kesesine girecek” dedi.

Parkomat uygulamasını da esnafın talepleri doğrultusunda hayata geçireceklerini vurgulayan Seçer, Tevfik Sırrı Gür Lisesinin yanındaki belediye otoparkının da ihale aşamasında olduğunu ve kısa sürede vatandaşın hizmetine gireceğini söyledi. Seçer, Metro Projesinin de çarşı esnafının alışverişinin artmasına katkı sağlayacağını ifade etti.
“Esnafımızın, sanatkarımızın sorunlarının çözümü için hep birlikte gayret edeceğiz”
Vali Su ise “Tarihten günümüze bizi biz yapan, ayakta tutan kültür değerlerimiz, ananelerimiz, örflerimiz, inançlarımız vardır. Bu kültür değerlerimizden en önemlilerinden biri de Ahilik kültürüdür. 13. yüzyıldan günümüze var olan Ahilik teşkilatıyla milletimiz, esnaf ve sanatkarımız birbirine bağlanmış, tutunmuş, kendi sorunlarını çözmek için gayret sarf etmiş ve bu kültürü nesilden nesle aktararak, birlikte yaşamanın, paylaşmanın, dayanışmanın, sevginin, saygının, hoşgörünün en güzel örneğini vermiştir. Esnafımızın, sanatkarımızın sorunlarının çözümü için hep birlikte gayret edeceğiz. Biz Valilik olarak bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da esnafımızın, sanatkarımızın, tüm vatandaşlarımızın yanında olmaya devam edeceğiz” dedi.
Yapılan konuşmaların ardından Mersin Büyükşehir Belediyesi Halk oyunları ekibi gösterisi gerçekleştirildi. Ardından Şubat Yapım Sezai Yeşilyurt tiyatro grubunca temsili şed kuşatma töreni ile hileli ürün üreten esnafın papucunun dama atılması sahnelendi. Temsili şed kuşatma töreni katılımcılarca büyük ilgi gördü. Şed kuşatma töreninin ardından ödül törenine geçildi.

Yılın İl Ahisi seçilen, 64 yıldır tornacılık mesleğini yapan, şu ana kadar 100’ün üzerinde kalfa, usta ve çırak yetiştiren 78 yaşındaki Erdem Öncü’ye, ödülünü Vali Su ve Birlik Başkanı Dinçer birlikte verdi. İl Çırağı seçilen dökümcü çırağı Mehmet Akif Kaya ile İl Kalfası seçilen oto motor tamircisi Ferdik Kundakçı da ödüllerini protokol üyelerinin elinden aldı.

Ödül töreni kapsamında ‘Yılın Ahisi’ unvanı verilen Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’e Birlik Başkanımız Talat Dinçer tarafından Ahilik kaftanı giydirildi ve plaket taktim edildi. Ayrıca Birlik Başkanımız Talat Dinçer, merkez ilçe belediyelerinde esnaf ve sanatkarların sorunlarının çözümünde her türlü fedakarlığı sergileyen Akdeniz Belediye Başkanı M. Mustafa Gültak ve Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz’a Ahilik kaftanı giydirdi. Törende Mersin Valisi Ali ihsan Su, Mersin Milletvekili Hacı Özkan ve Mersin Emniyet Müdürü Mehmet Şahne’ye de Birlik Başkanımız Talat Dinçer tarafından plaket verilip peştamal kuşatıldı.
Ulu Cami Meydanındaki kutlamalar geleneksel Ahilik Pilavı ikramı ile sona erdi.

Benzer Haber

Dinçer, “ Normalleşme süreci 1 Haziran’da başlıyor”

Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer, tüm dünyayı etkisi altına …