Download http://bigtheme.net/joomla Free Templates Joomla! 3
Ana Sayfa / Haberler / Başkan Dinçer Ada’da gönülleri fethetti

Başkan Dinçer Ada’da gönülleri fethetti

Beraberinde bulunan 68 mesleki oda başkanı ile gerçekleştirdiği ada çıkartmasında  KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Cumhuriyet Meclisi Başkanı Dr. Hasan Bozer ile Ekonomi ve Eneri Bakanı Sonat Altun’u ziyaret edip, KKTC Esnaf ve Zanaatkarlar Odasıyla Ekonomi ve Ticari işbirliği toplantısı gerçekleştiren Talat Dinçer Başkanlığındaki heyet, ada da gönülleri fethederek yurda döndü.

MERSİN ESNAFININ ADA ÇIKARTMASI

Mersin Esnafının lideri Talat Dinçer Başkanlığındaki 68 mesleki oda başkanı yavru vatan KKTC’ye çıkartma yaptı. KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Cumhuriyet Meclisi Başkanı Dr. Hasan Bozer ile Ekonomi ve Enerji Bakanı Sonat Altun’u ziyaret eden Dinçer Başkanlığındaki esnaf heyeti, KKTC Esnaf ve Zanaatkarlar Odası ile mesleki ve ticari işbirliği toplantısına imza attı.

DİNÇER,”KKTC AYRILMAZ PARÇ AMIZ”

Mersin ESOB Başkanı Talat Dinçer, beraberinde bulunan Başkanvekilleri Nesil Aydın ve Alper Deniz ile yönetim kurulu üyeleri Uçal Mavili, İsmet Erdoğan, Yavuz Selim Madenli, Nazmi Kunt, Ömer Şahbudak,  Duran Şen  ve  KKTC Esnaf ve Zanaatkar Odası Başkanı Hürrem Tulga ile birlikte ilk etapta KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’na  gerçekleştirdiği ziyarette yavrutavan KKTC’yi kendi parçaları gibi gördüklerini söyledi.

YAVRUVATAN EKONOMİSİNE KATKI

Mersin genelinde örgütlü 72 mesleki oda ve 62 bin üyeye sahip olduklarını ifade eden Başkan Dinçer. Üyelerin menfaatini korumanın yanı sıra ekonominin güçlendirilmesi adına da çalışmalar yaptıklarının altını çizdi. Yavrutan KKTC’nin kendileri için önemine işaret eden Dinçer, amaçlarının, KKTC’deki meslek odası ile dialoğu güçlü tutmak ve işbirliği yaparak gelişmelerine katkı sunmak, bilgi, beceri ve tecrübelerini karşılıklı paylaşmak ve ticaretlerini güçlendirmek olduğunu vurguladı.


KKTC ESNAF ODASINA ÖVGÜ

Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Odası’nın çalışmalarından da övgüyle söz eden Başkan  Dinçer, “Bizlerin yavrutana ikinci ziyareti. İlk ziyaretimizden bu yana  KKTC Esnaf ve Zanatkarlar Odasının büyük mesafeler kat ettiğini gördük. Bizden model aldıkları Sanayi sitelerinin bir ve ikinci etabı ile  çıraklık eğitim merkezini tamamlamışlar, kendilerine ait hizmet binasını faaliyete geçirmişler. Yine esnaf kefaletini kurarak hizmete sunmuşlar. Ancak kefalet kooperatifi öz kaynaklarıyla kredi imkanı veriyor ve devletten hiçbir katkı alamıyor. Yine yavru vatanımıza uygulanan ambargo ve izolasyonlar nedeniyle KKTC’li meslektaşlarımız ürünlerini üçüncü ülkelere gönderemiyor. Onların tek çıkış kapısı Mersin. Bizlerde yavru vatanda üretilen ürünlerin mersin kanalıyla ülkemize ve dışarıya açılması amacıyla her türlü işbirliğine hazır olduğumuzu belirtmek amacıyla buradayız. KKTC esnaf ve zanaatkarının  hem imalat aşamasında hem de pazarlama aşamasında yanlarında olduğumuzu ifade etmek istiyoruz” dedi. Dinçer, KKTC’ye uygulanan haksız izolasyonların kaldırılmasına katkı adına her türlü çalışmaya hazır olduklarını sözlerine ekledi.

EROĞLU “MERSİN KAPI KOMŞUMUZ”

Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Talat Dinçer ve yönetim kurulu üyelerince gerçekleştirilen ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, “Mersin zaten bizim kapı komşumuz” diyerek iki ülke arasındaki karşılıklı işbirliği ve dialoğun önemine işaret etti

KURUMLAR ARASI DİALOG ÖNEMLİ

Türkiye ile ilişkilerin sadece hükümetler bazında değil diğer kurum kuruluşlarla da sıcak noktalara taşınması gerektiğini, bu düşünceyle uğraş içinde olduklarını vurgulayan Cumhurbaşkanı Eroğlu, iyi bir noktaya gelinmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Cumhurbaşkanı Dr. Derviş Eroğlu, bu iki meslek kuruluşunun işbirliğinin kendisini memnun ettiğini belirtirken, Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Odası’nın çalışmalarından da memnuniyet ifade etti. Hayal etmenin güzel olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Eroğlu, gerçeklere dayalı hayallerin ortaya konularak gerekli proje ve kaynak temin edildiği takdirde gerçekleşmesinin mümkün olduğunu kaydetti.

“ESNAF VE ZANAATKARLAR TOPLUMUN TEMEL TAŞLARI”

Cumhurbaşkanı Eroğlu,  esnaf ve sanatkarların toplumun temel taşları olduğunu ifade ederek, “ Esnaf ve zanaatkarlar hem istihdam yaratarak, hemde ekonomiye katkı sunarak ülkenin gelişiminde rol oynamaktadır.  Bu bağlamda KKTC Esnaf ve Zanaatkar Odamızın çalışmalarından memnunum. Dediklerini peş peşe yapmaya devam ediyorlar” şeklinde konuştu.

GÜÇLÜ TÜRKİYE’NİN YANINDA KENDİMİZİ GÜÇLÜ HİSSEDERİZ

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu Anavatan Türkiye’nin dünyanın en güçlü 10 ekonomisi arasında yer aldığını sözlerine ekleyerek “  Ekonomik olarak Türkiye dünyanın 10 en büyük ekonomisi arasındadır. Hükümetin 2023 e yönelik hayalleri var. İnşallah o hayalleri gerçekleştirir.  Türkiye haklıda bundan yararlanır. Bizler güçlü Türkiye’nin yanında kendimizi daha güçlü hissederiz. Ziyaretinizden dolayı sizlere teşekkür ediyorum” şeklinde konuşmasını tamamladı.

Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Odası Başkanı Hürrem Tulga da, Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği ile 2009 yılından beri ilişkilerini sürdürdüklerini ve gelinen süreçte bugün kendilerini, hayal gibi görünen işleri hayata geçirmenin onuruyla karşıladıklarını ifade etti.
Tulga, “Daha çok ilişki, daha çok üretim bizleri geleceğe taşır” dedi.  Yapılan konuşmaların ardından Mersin ESOB Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer tarafından KKTC Cumhurbaşkanı Derviş  Eroğlu’na çeşitli hediyeler  sunuldu.

MECLİS BAŞKANI BOZER, “CİDDİ BEKLENTİLER VAR”

Talat Dinçer Başkanlığındaki Mersin ESOB heyeti, daha sonra ise Cumhuriyet Meclisi Başkanı Dr. Hasan Bozer’i  ziyaret etti. Bozer, esnaf ve zanaatkarların halkın temeli olduğunu söyledi. Bozer, KKTC’deki esnaf ve sanayici için neler yapılabileceğini görmek ve değerlendirme yapmak açısından bu ziyaretin yararlı olduğunu kaydetti.
Mersin Limanı’nın Kıbrıslı Türkler için daha fonksiyonel ve çalışır olması konusunda yapılabilecek bir şey varsa, bunun değerlendirmesinin yapılmasını isteyen Bozer, bu konuda  Kıbrıs Türk halkının ciddi bir beklentisi olduğunu vurguladı.
Bozer, gümrüğün tamamen ortadan kaldırılmasının mümkün olmadığını bildiklerini de dile getirdi.

ATUN “ÜLKE EKONOMİSİNE CANLILIK GETİRİLECEK”

KKTC Ekonomi Bakanı ve Enerji Bakanı Soner Atun Talat Dinçer Başkanlığındaki Mersin ESOB heyetini kabulunde  yaptığı konuşmada, Birliğin 80 kişilik güçlü bir katılımla KKTC de bulunmasının kendilerine büyük bir mutluluk verdiğini söyleyerek, Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Odası ile dayanışmasını görmenin de gurur verici bir tablo olduğunu belirtti.
Odaların ortaya koyduğu dinamizmin ülke ekonomisine büyük katkılar yaptığını kaydeden Atun, bugüne kadar odalar ile projeleri birleştirip birlikte aynı yolda yürüdüklerini, icraatlarında da esnaf ile her zaman dayanışma içerisinde olmaya özen gösterdiğini ifade etti.
Geçtiğimiz 3 sene içerisinde farklı alanlarda farklı destekler vererek üretimi teşvik etmeye çalıştıklarını söyleyen Atun, üretimi teşvik ederken de ihracatın artması için teşvik kapsamını genişlettiklerini belirtti.


Atun şunları kaydetti:
“Üreticilerimizin mevcut sanayiye entegrasyonunu gerçekleştirebilmesi adına hem finansman imkanlarını geliştirdik, hem de tarım ve sanayi alanında ilk hibe programlarını yürürlüğe koyduk. Bu yıl ise, geçen yılki hibe programını ikiye çıkararak bu programı devam ettirmek istiyoruz. Bu durum ülke ekonomisine canlılık katacağı gibi esnaf ile sanayi entegrasyonuna önemli katkı sağlayacak”
Odanın Çıraklık Eğitim Merkezi’nin çok önemli bir girişim olduğunun altını çizen Atun, bu girişimin diğer sivil toplum örgütlerine de örnek olması dileğinde bulundu.

Print Friendly, PDF & Email

Benzer Haber

Başkan Dinçer; “KDV ve ÖTV indiriminde süre uzatımına gidilmeli”

Mersin ESOB Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer, hükümetçe açıklanan ve 1 Kasım 31 Aralık 2018 …