Ana Sayfa / Haberler / Başkan Dinçer, Mersin’in Kurtuluş Yıldönümünü kutladı

Başkan Dinçer, Mersin’in Kurtuluş Yıldönümünü kutladı

3 Ocak tarihinin Mersin’in esaretten kurtarıldığı, tarihin altın sayfalarında yer alan destansı bir mücadelenin  sonucunda elde edilen büyük bir zafer olduğunu belirten Başkan Dinçer, “ 96 yıl önce  Kuvayı Milliye ruhu ile birlik ve beraberlik içerisinde verilen kurtuluş mücadelesi sonucu işgal sona erdirilmiş, Mersinliler söz konusu vatan olduğunda karşılarında hiçbir gücün duramayacağını dosta düşmana göstermiştir” dedi.

Mersin ESOB Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer, yayınladığı mesajla 3 Ocak Mersin’in düşman işgalinden kurtuluşunun 96. Yılını kutladı.

Başkan Dinçer yayınladığı kutlama mesajında vatanın her karış toprağında olduğu gibi Yüce Türk Milleti’nin şartlar ne olursa olsun esarete hiçbir zaman boyun eğmeyeceğini Yüce Atatürk önderliğinde başlatılan Ulusal Kurtuluş Savaşı’nda bir kez daha gözler önüne serdiğini vurguladı.  Dinçer,  “Ülkemizi işgal etmek, Yüce Türk Milletini yok etmek isteyen güçlere karşı Cumhuriyetimizin kurucusu Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk tarafından 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkarak milli mücadele meşalesinin ilk kıvılcım ateşi yakıldı. Yüce Atatürk’ün ifade ettiği gibi ülkemizin çok önemli bir bölgesi olan Mersin’imiz ve Çukurova bölgesi ise Fransızlar tarafından işgal edildi. Ancak vatansever Mersin halkı Kuvayı Milliye adı altında müfrezeler oluşturarak, yaptıkları şanlı direnişle zafere koştular ve bölgemizi düşmanlardan temizlediler. Kuvayı Milliye müfrezelerimizin destansı mücadeleleriyle işgalci Fransızları 96 yıl önce bugün topraklarımızdan söküp attık” dedi.

Dinçer, masada kaybedilen topraklarımızın Kuvayı Milliye ruhuyla cephede yeniden kazanıldığını kaydederek sözlerini şöyle tamamladı:  “Mustafa Kemal Atatürk’ün ’Mersinliler Mersin’e sahip çıkınız’ sözünden hareketle, Mersinliler olarak birlik ve beraberliğimizi daima koruyacak, aziz şehitlerimizin emaneti olan vatanımıza sahip çıkacak ve ülkemizi gelişmiş medeniyetler seviyesine  taşımak için azim ve kararlılıkla çalışmaya devam edeceğiz Bu duygu ve düşüncelerle güzel Mersin’imizin düşman işgalinden kurtuluşunun 96. Yıldönümünü kutluyor, başta Yüce Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere ulusal kurtuluş mücadelemizde can veren kahraman şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum.”

Print Friendly, PDF & Email

Benzer Haber

Dinçer, “Son on yılda 2,5 milyar liralık milli servet çöpe gitti”

Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer, yanlış yer ve meslek …