Download http://bigtheme.net/joomla Free Templates Joomla! 3
Ana Sayfa / Haberler / Başkanlar Kurulu Toplantısı yapıldı

Başkanlar Kurulu Toplantısı yapıldı

Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanlar Kurulu Toplantısı yapıldı. Hakkari Şemdinli’de meydana gelen terör saldırısında şehit düşen vatan evlatları için dua okunup şehit ailelerine ve milletimize başsağlığı dileğinde bulunulan başkanlar kurulunda esnaf ve sanatkarların genelde ve yerelde çözüm bekleyen sorunlarının en üst düzeyde ele alındı. Toplantıda konuşan Başkan Dinçer, oda seçimlerinin ocak ayı içerisinde başlayacağını ve herhangi bir ertelemenin söz konusu olmadığı bilgisini verdi.

Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanlar Kurulu toplantısı yapıldı.

İl genelinde kurulu 70 meslek odası başkanının katılımı ile gerçekleşen genel kurul açılış ve yoklama ile başlayıp, divan heyetinin oluşturulmasalı ile başladı. Oybirliğiyle Divan Başkanlığına Mersin ESOB Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer, Başkan Yardımcılıklarına ise Birlik Başkanvekilleri Nesil Aydın ve Alper Deniz getirildi. Başkanlar Kurulunun açılışını yapan Başkan Dinçer, Hakkari Şemdinli’de meydana gelen terör saldırısında yaşamını yitiren kahraman vatan evlatları için şehit ailelerine ve yüce milletimize baş sağlığı dileklerini iletti .
Konuşmasında 5362 sayılı kanunun 21. Maddesine istinaden Başkanlar Kurulu toplantısını gerçekleştirdikleri bilgisini veren Başkan Dinçer, yılbaşı itibarıyla meslek odalarında genel kurul sürecinin başlayacağını ifade etti. Genel kurulların ertelendiğine dair piyasalarda söylentiler oluğuna dikkat çeken Dinçer, “ Genel kurulların ertelenmesi söz konusu değil. Ocak ayı itibarıyla tüm odalarımız genel kurullarını yapacaklar. Erteleme sadece TMMOB’a bağlı Ticaret ve sanayi odalarında yapıldı. Bundan hareketle oda başkanlarımız ve genel sekreterlerimiz genel kurulla ilgili çalışmalarını yapmaları gerekmektedir. Bizlerde birlik olarak daha önceki dönemlerde olduğu gibi odalarımızın iş ve işlemlerini hızlı ve sağlıklı bir şekilde gerçekleştirmeleri için odalarımızın yanında olacağız” dedi. Oda başkanlarına genel kurulla ilgili bilgilerin yer aldığı bellek dağıtımı yapıldığını kaydeden Dinçer, “Söz konusu bellekte genel kurul süreciyle ilgili tüm iş ve işlemler sıralandı. Yine söz konusu genel kurula ilgi olarak genel sekreterlerimizi eğitime alacağız. Bakanlıktan ve TESK’ten ilgili kişiler gelerek genel sektreterlerimize yöntemle ilgili uygulamalı eğitim verecekler” dedi.
Mevzuatta yapılan değişiklikle birlikte 2 yıl esnaf sicil ve vergi kaydı olmayan bir kişinin oda yönetimine ve başkanlığına aday olamayacağını kaydeden Başkan Dinçer, denetim kurulu asil ve yedek listesinin ise en az lise mezunu ve üstü okul mezunu olması gerektiğini belirtti. Dinçer aksi halde denetim kurulu görenini Birliğin üsteleneceğini kaydetti. Genel kurulla ilgili kararların bir ay öncesinden alınarak genel kurul ilanının yerel bir gazetede yayınlanması gerektiğini hatırlatan Dinçer, “ Meslek odalarımızın resmi ilan statüsü taşımayan kuruşlardır. Bu anlamada ilanlarımız resmi ilan statüsünde yayınlanmayacak.Bu konuyla ilgili TESK ve Bakanlık nezdinde görüşmelerimiz devam ediyor” dedi.
Konuşmasının devamında odaların ekonomiksel anlamda büyük zorluklar yaşadığını vurgulayan ve oda gelirlerinin arttırılması adına bakanlık nezdinde görüşmeler yapıldığı bilgisini paylaşan Başkan Dinçer, “Esnafımızı kapı kapı dolaşmaktan kurtaracak tek pencere sistemi hayata geçirilmek üzere. Bakanlık veri sayfasında açılacak pencere ile tüm esnaf sicil; vergi kayıt işlemleri, belediye işletme ruhsatı işlemleri odalarımızca buradan yapılacak, defter tutma işlemlerinde odalarımız yetkili olacak. Tüm bunlar hayata geçilirse esnafımız bürokrasiden kurtulacak” dedi.
Konuşmasında sanayi sitelerine konusuna da değinen Dinçer, “Mersin’de beş yıla yakın süredir ihtisas sanayi siteleri kurulması için mücadele veriyoruz. 1/100 binlik planda baskılarımızla 2 dönüm alan işaretlendi. Ancak söz konusu alan Büyükşehir Belediyesinin oturunda Şehir Hastaneside bahane edilerek sanayi sitesi alanı olarak işaretlenmekten çıkarılıp konuta alanı olarak işaretlendi. Bizlere de Mersin kazanlı arasında portakal bahçelerinin bulunduğu değerli arazileri sanayi sitesi olarak göstermek istiyorlar. Hiçbir esnafımızın gücü buralardaki arsalara gücü yetmez. Söz konu işaretli alana itiraz ettik. Sonucunu bekliyoruz” diye konuştu.
Ulaşım sektöründe yaşanan sıkıntılara da değinen Başkan Dinçer, “ Mersin merkezde ve ilçelerde S plaka, M plaka ve T plakayla ilgili ciddi sorunlar yaşandı. Özellikle S plaka tahsislerinde Büyükşehir belediyesi ihale zorunluluğu getirdi. Bizler öncelikle ekmeğini bu işten kazananlara öncelik verilmesi ve ihale bedellerinin minimum düzeyde tutulması yönünde büyük mücadeleler verdik” dedi.
Tarsus’ta Belediyece vergi dairesinin esnaf odalarına tahsis edilmesi ve yeni birlik hizmet binası konularının da ele alındığı toplantıda daha sonra başkanlar kesimlerinin sorun ve beklentileriyle ilgi karşılıklı fikir alışverişinde bulundular.

Print Friendly, PDF & Email

Benzer Haber

Mersin esnafının SGK ile ilgili sorunları Çalışma Bakanlığı’nda

Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer; temsil ettiği esnaf ve …