Ana Sayfa / Haberler / ÇKA, METEM Eğitim Merkezinde Esnafla Buluştu

ÇKA, METEM Eğitim Merkezinde Esnafla Buluştu

Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Metem Eğitim merkezinde gerçekleşen toplantıda ÇKA Proje Birim uzmanı Serdar Kaya; ÇKA’nın Mikro İşletmelerde Kurumsallaşmanın ve Rekabetçiliğin Geliştirilmesi amacıyla bu yıl mikro işletmelere 7 milyon liralık kredi kullandırılacağını belirtti, Kaya, 25 bin ila 250 bin lira arasındaki kredilerden yararlanmak isteyen gıda ve içecek, kimya, plastik, tekstil, hazır giyim, makine-metal işleri, metalik olmayan mineral ürünler, ayakkabıcılık, materyallerin geri kazanımı, mobilya imalatı, lojistik, turizm amaçlı konaklama tesisleri ve bilişim sektörleri alanında faaliyet gösteren küçük işletmelerden çok sayıda müracaat beklediklerini kaydetti.

Çukurova Kalkınma Ajansı Mikro İşletmelerde Kurumsallaşmanın ve Rekabetçiliğin Geliştirilmesi Mali Destek Programı Esnaf ve Sanatkarlara Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı.

cka-hibe-mersin

23 Şubat 2016 tarihinde METEM Eğitim Merkezinde gerçekleşen bilgilendirme toplantısına Mersin Esob Genel Sekreteri Cevdet Tekbaş, Danışmanlar Mustafa Görgen, Ahmet Yaman Proje Birim Personelleri Reyhan Cömert Aydın, Nermin Adıgüzel, Bir çok Mesleki Oda Başkanları ve Genel Sekreterleri, Çukurova Kalkınma Ajansı Proje Birim Uzmanları Serdar Kaya, Ayşegül Turgut, Ali Erdem Öztaş ve çok sayıda Esnaf Sanat katıldı.

Çukurova Kalkınma Ajansı Proje Birim Uzmanlanı Serdar KAYA konuşmasında; Ajansın, Adana ve Mersin illerini kapsayan TR62 bölgesinin sosyo-ekonomik kalkınmasına önemli katkılar sunduğunu vurguladı.  Kaya; Ajansın 2008 yılından bu yana 22 Mali Destek Programı uyguladığını, 691 projeye destek verdiğini ve bölgeye 216 milyon TL tutarında kaynak tahsis edildiğinin de altını çizdi. Kaya;   “Uygulanan Mali Destek Programları ile 5 bin kişinin üzerinde istihdam, Ajans desteklerinden faydalanan Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmelerde (KOBİ) %25 gelir, %22 istihdam, %15 pazar payı, %17 ihracat ve %60 kapasite artışı sağlanmış, yüzlerce yeni ürün üretimine başlanmıştır. Doğrudan Faaliyet Destekleri kapsamında 45 faaliyet başvurusu desteklenmeye hak kazanmış, 2,9 milyon TL kaynak sözleşmeye bağlanmıştır. Teknik Destek Programı kapsamında da 2015 yılında 35 kuruma eğitim/danışmanlık desteği sağlanmıştır.” dedi.

cka-hibe-destegi

Kaya; “Yeni destek programımızda, çalışan sayısı 10 kişiden az olan ve yıllık cirosu 1 milyon TL’nin altında bulunan mikro işletmeler için, Mali Destek Programı kapsamında “Mikro İşletmelerde Kurumsallaşma ve Rekabetçiliğin Geliştirilmesi Mali Destek Programı” nın Çağrıya çıkıldığını ifade etti.

Konuşmaların ardından ÇKA Proje Proje Birim Uzmanı Serdar KAYA programla ilgili bir sunum yaptı ve soruları cevapladı.

Benzer Haber

Dinçer, “ Berbere, terziye, manava doktor şartı getiren uygulama en az bir yıl ertelenmeli”

Mersin ESOB Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer, 2012 yılında çıkarılan İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu …