Ana Sayfa / Haberler / Cumhuriyet Bayramına Coşkulu kutlama

Cumhuriyet Bayramına Coşkulu kutlama

Ülkemizin kurucusu Yüce Atatürk’ün “En büyük eserim” dediği Cumhuriyetimizin Kuruluşu’nun 95. Yıldönümü Mersin’de görkemli törenlerle kutlandı.

Cumhuriyetimizin Kuruluşunun 95. Yılı kutlamaları Mersin Valisi Ali İhsan Su tarafından Kültür Merkezi Şeref Salonunda tebrikleri kabulü ile başladı. Kutlamalar daha sonra Cumhuriyet Alanında devam etti. Cumhuriyet Alanında gerçekleşen kutlamalara Mersin Valisi Ali İhsan Su, Akdeniz Bölge ve garnizon Komutanı Tuğamiral Önder Gürbüz, Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Mersin Milletvekilleri Baki Şimşek, Olcay Kılavuz, Cengiz Gökçel ve Alpay Antmen, İl Emniyet Müdürü Mehmet Şahne, İl Jandarma Komutanı J.Kd albay Şerafettin Yılmaz, Sahil Güvenlik Akdeniz Bölge Komutanı SG Kd Albay Oğuz Bavbek, İl Mili Eğitim Müdürü Adem Koca, İl Müftüsü Şaban Kondi, İl Sağlık Müdürü Sinan Bahçacı,TRT Çukurova Bölge Müdürü Sebahattin Kahraman, Ak Parti İl Başkanı Cesim ercik, Mersin ESOB Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer ile siyasi parti temsilcileri, öğrenciler ve vatandaşlar katılım gösterdi.

Azerbaycan Hatai Şehri Valisi Rasim Mehmedov, Milletvekili Hüseyin Bala Mircelova ve Belediye Başkanı Aliyar Aliyev’in de Büyükşehir Belediyesinin davetlisi olarak hazır bulunduğu Cumhuriyet Alanındaki kutlamalar Mersin Valisi Ali İhsan Su, beraberinde bulunan Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Önder Gürbüz ve Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz ile birlikte törene katılanların bayramını kutlamasıyla başladı. Ardından günün önlem ve anlamını belirten konuşma yapan Mersin Valisi Ali İhsan Su, “Millet olarak şanlı tarihimizin çok önemli bir dönüm noktası olan cumhuriyetimizin ilanının 95. yıl dönümünü kutlamanın coşku ve gururunu yaşıyoruz. Hepimizin bu büyük bayramı kutlu olsun” dedi.

Vali Su şöyle devam etti : “Asırlardır hürriyetinden, bağımsızlığından ve onurundan ödün vermeden yaşamış milletimiz, Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde adeta küllerinden yeniden doğarak şahlanışa geçişini cumhuriyet ile taçlandırmıştır. Milletimiz tarihten günümüze ülkemize, vatanımıza saldıran düşmanların hain emellerini birlik, beraberlik ve kardeşlik ruhuyla bu zamana kadar bertaraf etmiş, bundan sonra da aynı güç ve kararlılıkla bertaraf edecektir” diye konuştu.

Atatürk’ün ‘en büyü eserimdir’ diye nitelendirdiği cumhuriyeti, daima daha ileri noktalara taşımak için çalışmaların süreceğini vurgulayan Vali Su, “Bu duygularla başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere geçmişten günümüze vatanımız ve milletimiz uğruna canlarını seve seve feda eden aziz şehitlerimizi rahmetle, kahraman gazilerimizi minnet ve şükranla yad ediyor, Tüm Mersinli hemşerilerimin Cumhuriyet Bayramı’nı en içten duygularımla kutluyorum” dedi.

Vali Ali İhsan Su tarafından yapılan konuşma sonrası öğrenciler tarafından şiirler okundu. Mersin Büyükşehir Belediyesi Halk Dansları topluğunun gösterisi ile Mersin Üniversitesi Modern Halk Dansları topluluğun gösterileriyle renk kattığı kutlamalar, öğrencilerin ve askeri erkanın tören geçişiyle son buldu.

Print Friendly, PDF & Email

Benzer Haber

Dinçer, “Son on yılda 2,5 milyar liralık milli servet çöpe gitti”

Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer, yanlış yer ve meslek …