Download http://bigtheme.net/joomla Free Templates Joomla! 3
Ana Sayfa / Haberler / Dinçer, “Ahilik günümüze ve geleceğe ışık tutan kavramlar bütünüdür”

Dinçer, “Ahilik günümüze ve geleceğe ışık tutan kavramlar bütünüdür”

Mersin ESOB Yönetim kurulu Başkanı Talat Dinçer, Türk kültürünün üretip, bütün dünyaya yaydığı, sosyal, ekonomik ve kültürel değerler bütünü Ahilik sisteminin sağladığı verimlilikten, uyguladığı kalite kontrol sisteminden, yetiştirdiği kalifiye iş gücünden ve üretim sistemine getirdiği etik değerlerden günümüz ekonomisinin de yararlanması gerektiğini söyledi.

Başkan Dinçer, Mersin Valiliği koordinasyonunda Mersin ESOB, Mersin TSO ve il Bilim Sanayi Teknoloji Müdürlüğünce ortaklaşa düzenlenen ve  bu yıl 17-21 Eylül 2012 tarihleri arasında 19. Düzenlenecek Ahilik Kültürü Haftası nedeniyle yaptığı açıklamasında, ahilik kavramının günümüze ve geleceğe ışık tutan geniş anlamlarla dolu olduğunu vurguladı. Ahiliğin Anadolu’daki esnaf ve sanatkarların oluşturduğu örgütlenme sistemi olduğunu ve toplumun sosyal, ekonomik, kültürel ve mesleki hayatını düzenlenen bir kurum olarak varlığını uzun süre devam ettirdiğine dikkat çeken Dinçer,  Ahi Birliklerinin bir sistem olarak etkilerini günümüzde de hissettirdiğini ifade etti.  Dinçer, şöyle devam etti.

“Ahilik; sanatın, ticaretin ve mesleğin, olgun kişilik, güzel ahlak ve doğrulukla yoğrulduğu, kökleri çok eskilere uzanan bir geleneğimiz; yüzyıllar boyu toplumumuzun sosyal ve ekonomik omurgasını oluşturan bir örgütlenme şeklimiz; toplumsal kimliğimiz açısından daima sahiplenmemiz gereken çok özel bir kültürümüzdür. Medeniyet tarihine kültürümüzün armağan ettiği birçok değer vardır. Bu değerler arasında, sosyal hayatı her yönüyle kavrayan bir mesleki yapılanma kurumu olan Ahilik önde gelir. Anadolu’nun Türk yurdu olmasında büyük emeği geçen Ahi Evran tarafından 13. yüzyılda kurulan Ahilik Teşkilatı toplumsal yaşamın ortak paydası olan “insan”ı esas almaktadır. Toplumun sosyal, ekonomik ve kültürel hayatının düzenlenmesinde önemli rol oynayan Ahilik Teşkilatı gerektiği zaman vatan savunmasında da görev yapan bir birliktelik ve dayanışmanın ortak adıdır.  Ahiliği ahlaksal toplumculuk şeklinde de tanımlamak mümkündür. Her yönü ile aşırılıklardan sakınan birini diğeri için terk etmeyen dengeli bir ahiret – dünya anlayışı vardır. Yaşamak için yok etmeyi değil, yaşamak için yaşatmak felsefesini kabul eder. Temeline insanı alan Ahilik felsefesinde, insan bir üretim aracı değildir. İnsan üretimin merkezindedir. Ahilik sisteminde insan amaçtır. Araç değildir. Ahilik değerlerine göre üretim; insana rağmen değil ancak insan mutluluğuna hizmet ettiği sürece değerlidir. Yine bu sistemde üretici daima kontrol edilmiş, tüketicinin hakları korunmuştur. Medeniyetimizin dünya medeniyetine armağan ettiği bu sistem, yeniden Türk toplumuna katkı sağlamalıdır”

Mersin ESOB Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer, İnsanlar arasındaki ticari ve toplumsal ilişkilerde; dürüstlük, güvenirlilik, iş ve meslek ahlâkına saygı, hak ve hukuka riayet etme, saygılı, şefkatli, cömert ve güler yüzlü olma ilkelerini esas alan Ahilik sistemini uygulamayı bugün de başarabilmemiz halinde yaşadığımız birçok sorunun kendiliğinden ortadan kalkacağının altını çizerek, “ Ahilik;  Türk kültürünün ürettiği; sosyal, ekonomik ve kültürel değerler bütünüdür. Ahilik sisteminin değerleri, günümüz koşullarına uyarlanmalıdır. Ahilik sisteminin sağladığı verimlilikten, uyguladığı kalite kontrol sisteminden, yetiştirdiği kalifiye iş gücünden ve üretim sistemine getirdiği etik değerlerden Türk ekonomisi yararlanmalıdır. Her zamankinden daha çok ihtiyacımız olan birliği ve dayanışmayı yüzyıllar önce atalarımız nasıl başarmış ise biz de her zaman aynı inançla başarabilmeliyiz. Ahilik prensipleri, kurum olarak tarihe mal olmuş sadece ferdî değil, gerek devletlerin kendi bünyelerindeki, gerekse uluslararası düzeyde toplumsal barışın sağlanmasında  çok ciddî ve göz ardı edilmemesi gereken bir “model” konumundadır. Bu itibarla Ahilik, yalnızca Türk insanının değil, bütün dünya toplumlarının örnek alması gereken bir insanlık ve ahlâk sistemidir” şeklinde sözlerini noktaladı.

Öte yandan Ahilik Kültürü 17-21 Eylül tarihleri arasındaki Ahilik Kültürü Haftası kapsamında, Talat Dinçer Başkanlığındaki Mersin ESOB heyetince Mersin Valiliği, Garnizon Komutanlığı ve Büyükşehir Belediye Başkanlığı ziyaret edilecek. Belirlenen okullarda “Ahilik, Mesleki Etik ve Girişimcilik” konulu konferans verilecek. 21 Eylül Cuma günü ise Büyükşehir Kongre ve Sergi Sarayında Ahilik Kültürü Haftası kutlamaları yapılacak. Kırşehir Şed Kuşatma ekibince yapılacak şed kuşatma gösterisi sonrası, Yılın en olgun, en genç ve kadın esnaf sanatkarı ile Yılın Türkçe ünvanlı işyeri ve Yılın Ahisine ödülleri verilecek. Ardından Teşkilatta 10. Yılını dolduran oda başkanlarına ödül verilecek. Kutlamalar geleneksel Ahi Pilavı ikramı ile son bulacak.

Print Friendly, PDF & Email

Benzer Haber

Başkan Dinçer; “KDV ve ÖTV indiriminde süre uzatımına gidilmeli”

Mersin ESOB Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer, hükümetçe açıklanan ve 1 Kasım 31 Aralık 2018 …