Ana Sayfa / Haberler / Dinçer,” Basın mali açıdan kendi ayakları üzerinde durabilmeli”

Dinçer,” Basın mali açıdan kendi ayakları üzerinde durabilmeli”

Basın özgürlüğünün kavramımın temelinde halkın gerçekleri öğrenme hakkının yattığını dile getiren Başkan Dinçer, yapılan hizmetlerin doğru ve tarafsız olarak halka aktarılmasında basının öneminin göz ardı edilemeyeceğini vurguladı. Dinçer, basının asıl özgürlüğe ise ekonomik olarak güçlü olmasıyla kavuşabileceğini ifade etti.

Mersin ESOB Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer, yayınladığı mesajla Türk Basınından sansürün kaldırılışının 104. yıldönümünü kutladı.

Yapılan hizmetlerin doğru ve tarafsız olarak halka aktarılmasında yazılı, görsel ve işitsel basının öneminin asla göz ardı edilemeyeceğini vurgulayan Başkan Dinçer, halkı aydınlatan ve kamu oyuna gerçekleri bildiren aracın basın olduğunu dile getirdi. Başkan Dinçer, basının örtülü ya da açık biçimde sınırlandığı, basın özgürlüğünün sağlanamadığı ülkelerde ise basının halkın ve gerçeğin sesi olma işlevini yitirdiğine işaret etti.

Açıklamasının devamında basın kuruluşlarının ekonomik olarak güçlü olması gerektiğine vurgu yapan Başkan Dinçer, “Mali imkansızlıklar basın kuruluşlarının bağımsız hareket etmesinin önündeki en büyük engeldir. Bu engelin ortadan kaldırılması gerekmektedir. Özellikle yerel basın mali sorunların altında nefes alamamaktadır. Mali sıkıntı içerisinde olan gazeteler diğer konularda da sıkıntı çekmeye başlayacaktır. Maddi sıkıntı çeken gazete, tecrübeli ve eğitimli eleman çalıştıramayacak, bu da gazetenin içerik olarak kalitesizleşmesine neden olacaktır “ dedi. Dinçer, şöyle devam etti. “ Bugün ekonomik sıkıntı içerisinde olan yerel gazete sahiplerinin en önemli şikayetleri, resmi ilan pastasından yeterince pay alamamak, ticari ilan ve reklam yetersizliği, gazetenin ham maddesi olan kağıdı temin etme zorluğu, tiraj sorunu ve devletin yerel gazeteleri yeteri kadar desteklemediğidir. Oysa ki tüm teşvikler ulusal basına verilmekte, yerel basın ise matbaadaki yan işlerle ayakta kalmaya çalışmaktadır. Yerel basının ekonomik özgürlüğe kavuşturulması için gerekli teşvik yasaları bir an önce çıkarılmalı, kamu kurum ve kuruluşları da abone ücretlerini belirlemede ve ilan vermede daha duyarlı davranmalıdır” dedi.

Basın çalışanlarının iş güvencesine, sendikal haklara sahip olarak daha rahat koşullarda çalışmasının sağlanması ve ekonomik durumlarının iyileştirilmesinin, iş verimliliğini artıracağı gibi basınımızın gelişmesine de önemli katkıda bulunacağına vurgu yapan Dinçer, açıklamasını şöyle noktaladı. “Basınımız hukuk devleti ilkesine sadık kalarak görevini yerine getirirken, Ulusal değerlerimizin korunması ve Türkçe’nin doğru kullanımına özen göstermeli, özellikle çocukların ve gençlerin bedensel, ruhsal ve etik yönden gelişmelerine zarar verecek, onları suça itecek yayınlardan uzak durmalıdır. Tüm bu duygu ve düşüncelerle basından sansürün kaldırılışının yıldönümünü kutluyor, basın çalışanlarına başarı dileklerimi iletiyorum”.

Print Friendly, PDF & Email

Benzer Haber

Tarsus’ta esnaf odaları tek çatı altında

Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer’in Tarsus’ta dağınık vaziyette hizmet …