Ana Sayfa / Haberler / Dinçer, “Belediyeler sanayi sitesi için arkamızda durmadı”

Dinçer, “Belediyeler sanayi sitesi için arkamızda durmadı”

Mersin ESOB Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer, kentin batısına ve doğusuna olmak üzere iki ayrı bölgede kurmak istedikleri 5 bin işyeri kapasiteli modern sanayi sitesi projelerini belediyelerin arkalarında durmaması sonucu hayata geçiremediklerini söyledi.

Cumhur İttifakı Mezitli Belediye Başkanı Serdar Soydan ve beraberindeki heyetin ziyaret ettiği Mersin ESOB Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer, yerel yönetimlerin yol, kaldırım gibi asli görevi olan işlerin haricinde kente katma değer kazandıracak, ekonomiyi kalkındıracak, istihdama katkı sunacak projeleri hayata geçirmeleri gerektiğini ifade etti.

Mezitli’ye birinci ve ikince el oto galericiler sitesini kazandırma yönündeki girişimlerini büyükşehir ve ilçe belediyesinin farklı siyasi partilerden olması kaynaklı hayata geçiremediklerinin altını çizen Başkan Dinçer, “ Mezitli bugün sadece konut alanı olarak kullanılıyor. Hepimizin işyerleri ya Akdeniz’de ya Yenişehir’de. Sadece geceyi geçirmek için buradayız. Konaklama harici kimin bu bölgeye katkısı var. Bizler bu katkıyı sunmak, bölgeye katma değer kazandırmak istiyoruz ama maalesef önümüze engeller çıkartılıyor” diye konuştu.

Mersin’e biri batıya diğeri doğuya olmak üzere toplamda 5 bin işyeri kapasiteli modern sanayi sitesini kazandırma çalışmalarının yerel idarecilerin arkalarında durmamalarından kaynaklı olarak hayata geçiremediklerinin altını çizen Başkan Dinçer, “ Mersin’in Toroslar bölgesinde 2500 işyeri kapasiteli sanayi sitesi için haritada yer işaretlendi. Ama sanayi sitesi için işaretlenen alan belediye meclis kararıyla maalesef konut alanına çevrildi. Gerekçe olarakta şehir hastanesi gösterildi. Oysa biz bir parseli her iki tarafı ağaçlarla çevrili yol olarak planlamıştık. Ağaçlar sanayi sitesini kapatacaktı. Ama hiçbir belediye bunun arkasında durmadı, bizlere destek olmadı ve sanayi sitesi alanı konut alanına çevrildi, bizim projelerimiz kağıt üzerinde kaldı” dedi.

Belediyelere sanayi sitesi için defalarla müracaatta bulunduklarının altını çizen Başkan Dinçer, “ Ben bir esnaf temsilcisi kent merkezinde apartman altlarında görüntü, gürültü ve kimyasal kirlilik yaratan işyerlerinden şikayetçiyim ve bunları modern yerlere taşımak istiyorum. Ama maalesef yerel idareleri aşamıyoruz. Bizlere yer gösterilmiyor. Başka şehirlerde belediyeler yer gösterir esnaf gitmez, bizde ise tam tersi durum söz konusu. Demek ki yerel idareciler bu çirkin görüntülerden memnunlar ki modern sanayi sitelerine ihtiyaç duymuyorlar” diye konuştu.
Mersin sanayi sitesinin 1970 li yıllarda yapıldığını ve artık kent içerisinde kaldığını kaydeden Başkan Dinçer, “Buradaki işyerlerinin çoğu 50-10 metrekare. Bir kamyon girdiği zaman yol kapanıyor, hizmet verilemiyor. Yine buralara büyük araçlar dahi giremiyor. Bunun yanı sıra bir yağmur yağdığında her yer çamur içerisinde kalıyor. Bugün hemen komşumuz olan Gaziantep’ te OSB’ler harici 15 sanayi sitesi var. Ben Mersin’de ki bu durumdan büyük üzüntü duyuyorum. Bu görüntüler kentimize yakışmıyor” dedi.

Konuşmasının devamında yerel idareye talip olan adayların kente katma değer kazandıracak, ekonomiyi kalkındıracak, istihdama katkı sunacak projeleri hayata geçirmeleri gerektiğini ifade eden Başkan Dinçer, “Yol, ulaşım, kaldırım zaten sizlerin asli görevi. Bunların haricinde kent için projeler üretilmeli. Kentimizde işsizlik had safhada. Bunlar ekonomiye kazandırılmalı. Biz en az 15 bin kişinin istihdam edileceği sanayi sitesi projesini hayata geçiremiyorsak, yerel idarecilerde bir sorun var demektir. Bu sorun ortadan kaldırılmalı, kente en az 50 yıl hizmet verecek sanayi siteleri kazandırılmalı. Ben inanıyorum ki yerel ve genel idarenin aynı siyasi partiden olmasıyla bu sorun çözülecektir” dedi. Başkan Dinçer, Mezitli Belediye Başkan adayı Serdar Soydan ve ekibine başarı dileklerini ileterek sözlerini tamamladı.

Cumhur ittifakı Mezitli Belediye Başkan adayı Serdar Soydan’da sivil toplum kuruluşlarına ve meslek kuruluşlarına büyük önem verdiğini ifade etti. Bugüne kadar Mersin’e yatırım gelmemesinin en büyük nedenlerinden birinin yerel ve genel idarelerin farklı olmasından kaynaklı olduğunu ifade eden Soydan, “Bizlere görev verilmesi halinde söz konusu şikayetleri sona erdirecek, kentimize katma değer kazandıracak bu projeleri hayata geçirme konusunda muktediriz” dedi.

Print Friendly, PDF & Email

Benzer Haber

Mersin Zirveye çıkıyor

Mersin Büyükşehir Belediyesince daha etkin ve verimli hizmetlerin altına imza atmak, kentin marka değerlerine katkı …