Ana Sayfa / Haberler / Dinçer, “Çanakkale Zaferi, Türk Milletinin kahramanlık destanıdır”

Dinçer, “Çanakkale Zaferi, Türk Milletinin kahramanlık destanıdır”

Mersin ESOB Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer, yüce Türk Milletinin zamanın en güçlü, en donanımlı ordularına karşı inanç ve vatan sevgisi ile ortaya koyduğu ve tarihin akışını değiştiren bir kahramanlık destanı olan Çanakkale Zaferinin 101. Yıldönümünü kutladı.

Başkan Dinçer, 101. Yılını kutladığımız Çanakkale Zaferi’nin askeri ve siyasi bir başarı olmaktan öte, azim ve yiğitlikle örülmüş bir destanın yaradılış tarihi ve Türk kahramanlık tarihinin en onur verici parlak sayfalarından biri olduğuna vurgu yaptı.

Açıklamasında Yüce Türk Milletinin Çanakkale’de elde ettiği zafer ile tüm dünyaya bağımsızlığı ve vatan toprağı söz konusu olduğunda karşısında hiçbir gücün duramayacağı mesajı verdiğinin altını çizen Başkan Dinçer, “ Bu kutsal yurt topraklarını korunması ve şanlı bayrağımızın gönderde dalgalanması için, birlik, beraberlik ve bütünlük içinde verilen mücadeleyi millet olarak idrak etmeli, gelecek nesillere bu bilinci aktarmayı, bu güzel vatanı bizlere emanet eden atalarımıza karşı bir borç bilmeliyiz” dedi.

Çanakkale Zaferi’nin yüce Türk ulusuna ülkemizin kurucusu yüce Atatürk’ü hediye ettiğini kaydeden Dinçer, “ Çanakkale Zaferi  büyük Türk Ulusuna, Atatürk gibi dahi bir lider hediye etmiştir. Türk bağımsızlık savaşının temelleri, Çanakkale’nin sularında, Conkbayırı’nda ve Anafartalar’da atılmış, bu zaferler Türk Kurtuluş Savaşına maya çalmıştır. Gelibolu Yarımadası’nda düşmana kesin darbeler vurarak onları yenilgiye uğratan Albay  Mustafa Kemal’in Anafartalar tepesinde yaktığı zafer meşalesi, Kurtuluş savaşımızın da yolunu aydınlatmıştır” şeklinde konuştu.

Dinçer şöyle devam etti. “ Tarihimize altın harflerle yazdırılan 18 Mart 1915 Çanakkale Zaferi, Türk tarihinde bir askeri ve siyasi başarı olmaktan öte inanç, azim ve yiğitlikle örülmüş bir destanın yaradılış tarihidir. Bu tarih, gerek taarruz gerekse savunma savaşlarının başarılarıyla dolup taşan Türk kahramanlık tarihinin en onur verici, en parlak sayfalarından biridir. Bu büyük zaferin 101. yıldönümünde milletimizin bu onurlu gününü kutluyor,başta yüce Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere kahraman şehitlerimizi ve ebediyete intikal eden gazilerimizi şükran, minnet ve rahmetle anıyorum”.

Benzer Haber

Dinçer, “Ortak paydamız Mersin”

Mersin’de limanı, serbest bölgesi, ticari alanları ve tarihi dokusuyla kentin kalbi konumundaki Akdeniz’de Balık Pazarı, …