Ana Sayfa / Haberler / Dinçer, “Esnaf hızla kan kaybediyor”

Dinçer, “Esnaf hızla kan kaybediyor”

Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanlar Kurulu Toplantısında konuşan Birlik Başkanı Talat Dinçer, sayıları hızla artan AVM’ler ve vergi çeşitliliği başta olmak üzere çeşitli sorunlar altında yaşama mücadelesi veren esnaf ve sanatkarların hızla kan kaybettiğini söyledi. Dinçer, geçen yılın ilk 9 ayı ile oranlama yapıldığında tescil ve terkin farkında yüzde 28 oranında , tescil işleminde ise yüzde 15 oranda azalma olduğunu vurguladı.

Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’nin yıllık olağan Başkanlar Kurulu toplantısı il genelinde kurulu esnaf odası başkanlarının katılımı ile gerçekleştirildi.

Mersin ESOB Konferans Salonunda gerçekleştirilen Başkanlar Kurulu toplantısı saygı duruşu ve istiklal marşının okunması ile başladı. Toplantıyı idare etmek üzere Divan Başkanlığına Birlik Başkanı Talat Dinçer, Divan başkan yardımcılıklarına ise Birlik Başkan yardımcıları Nesil Aydın ve Alper Deniz getirildi. Başkanlar Kurulunun açılış konuşmasını yapan Mersin ESOB Başkanı Talat Dinçer Öncelikle, gerek teşkilat birimlerimizin ve gerekse esnaf ve sanatkârlarımızın yaşadıkları başlıca sorun ve sıkıntılarının tespit edilmesi gerektiğini düşünen yönetim kurulunun; göreve geldiği günden bu güne odalarımızın ve esnaf – sanatkârlarımızın iş ve işlemlerini kolaylaştırıcı, kalıcı tedbirler almayı hedef edindiğini ve bu doğrultuda çalışmalarını yürüttüğünü söyledi.

BİRLİK HİZMET BİNASI ÇALIŞMASI

Birlik hizmet binasının bugünkü haliyle yeterli hizmeti veremediğini ve daha iyi bir hizmet binası için çalışmalar girdiklerini kaydeden Dinçer, “Bu düşünceyle Mersin İli Toroslar İlçesi Karaisalı Köyü 23K-1 pafta 7111 ada, 1 nolu parselde bulunan arsa, Birliğimiz adına satın alınmış ve Birlik binamıza ait proje çizdirilmiştir. İmkanlar el verirse de kısa süre içersinde inşaat çalışmalarımız başlatılacaktır. Bununla birlikte gerek esnaf – sanatkarlarımıza ve gerekse Tarsus halkına daha rahat bir ortamda hizmet verilmesini sağlamak amacıyla, Tarsus İlçemizde dağınık noktalarda bulunan mesleki odalarımızın bir arada toplanabilmesi konusunda, Tarsus Belediyesine ait bulunan Tarsus İlçesi Şehit İshak Mahallesi 2455 ada 19 nolu parselin üzerine Birliğimizce üzerine inşaat yapılması koşuluyla, Birliğimiz ile Tarsus Belediyesi arasında 25.05.2014 tarihinde bir protokol imzalanmıştır. Bu arsa ile ilgili çalışmalarımızda ayrıca devam ettirilmektedir” dedi.

TARSUS-MERSİN SANAYİ SİTESİ ALANLARI BELİRLENDİ

Konuşmasının devamında Tarsus ve İl Merkezinde sanayi sitesi yeri ayrılması konusunda her türlü girişimlerde bulunulduğunu vurgulayan Dinçer “ Tarsus İlçemizde ihaleler tamamlanmış ve yakın zamanda tapular dağıtılacak duruma gelmiştir. Merkez ilçemizde ise Toprak Koruma Kurulu kararı doğrultusunda Toroslar İlçesinde yaklaşık 5.000 işyeri kapasiteli İhtisas Küçük Sanayi Sitesi olarak alanı olarak belirlenmiş bu alanla ilgili çalışmalarımız da devam etmektedir” diye konuştu.

GÜZELLİK UZMANLIĞI PROJESİ HAYATA GEÇİRİLDİ

Dinçer konuşmasının devamında 2013 yılı proje teklif Çağrısı kapsamında Hayat Boyu Öğrenme/Leonardo da Vinci Programı Ortaklık faaliyet alanında koordinatör İtalya Esnaf ve Sanatkarlar Derneği tarafından sunulan “Güzellik Sektöründe Gelişlim Fırsatları” projesi dahilinde Birlikce yapılan proje ortaklık teklifinin Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığınca desteklenmeye değer bulunduğunu ve 2013 yılı Ağustos ayı itibariyle başlayan ve Türkiye, Hırvatistan, Slovenya, Belçika, Almanya ve Malta ülkelerinin ortak olduğu projenin 2015 yılı Temmuz ayı itibariyle bitirildiğinin altını çizdi.

SANAYİ SİTESİ EYLEM PLANI PROJESİ

Başkan Dinçer, sanayi siteleri eylem planına da değindiğini açıklamasını şöyle sürdürdü. “İlimizde bulunan sanayi sitelerinde çeşitli meslek dallarında faaliyet gösteren esnaf sanatkarlar işletmelerimizin mesleki faaliyetlerini geliştirmek, iş kapasitelerini arttırmak, idari sorun ile diğer ihtiyaçlarının tespiti ve yapılabilecek çalışmaların belirlenmesi ve eylem planının hazırlanması ve hazırlanan bu eylem planlarının Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından kobilere yönelik hazırlık aşamasında olan stratejik eylem planlarında değerlendirilmesi amacıyla ilimiz merkezinde bulunan 5 ayrı sanayi sitesinde ve bunların çevresinde bulunan gösteren 1.512 işletme sahibi ile çalışanlarının görüş ve önerilerini kapsayacak şekilde, Mersin Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç.Dr. D.Ali ARSLAN’ın koordinatörlüğünde anket çalışmaları düzenlenmiş ve sonuçlandırılmıştır. Bu çalışmalar kapsamında; 30.09.2015 tarihinde Mersin Suphi Öner Öğretmenevinde Mersin Valimiz, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanımız ve ilgili kurum – kuruluş temsilcileri ile mesleki oda başkanlarımızın katılımları ile bir çalıştay düzenlenmiştir.Yapılan anket çalışmaları ve çalıştay sonuçları ilerleyen günlerde bir kitap halinde tüm teşkilat birimlerimize sunulacaktır”

KOBİ DANIŞMANLIĞI EĞİTİMİ

Başkan Dinçer, Çukurova Kalkınma ajansının, 2015 yılı Temmuz-Ağustos 2. Başvuru dönemi Teknik Destek programı kapsamında, “Mersin Esnaf           ve Sanatkarlar Odaları Birliği ve bağlı mesleki odalara KOBİ Danışmanı Yetiştirilmesine Yönelik Personel Eğitimi “projesinin kabul görerek, ilgili Birlik personellerimiz ile odalarımızın genel sekreterlerinin katılımları bu eğitimler 12.10.2015 tarihinde başlatıldığını kaydetti. Başkan Dinçer diğer çalışmalarla ilgili şu bilgileri verdi.

TESK PROJESİ

Bununla birlikte üst kuruluşumuz olan Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı uzmanları ile işbirliği içersinde, İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi ve Hayat Boyu Öğrenme öncelik ekseni altında yer alan “İşçi ve İşverenlerin Uyum Yeteneklerinin Arttırılması” tedbirine katkı sağlamak amacıyla, bir proje hazırlanmış ve bu proje teklifi yetkili kurumlarca kabul edilmiştir. Bu doğrultuda da Birliğimiz bünyesinde kurulu bulunan METEM Eğitim Merkezimizin kapasitesini arttırmak konusunda projede Birliğimize de yer verilmiştir. Yakın zamanda eğitimlerine başlanacak olan proje ile ilgili projenin yürütüleceği merkez olan METEM Eğitim Binamıza ekipman akışı tamamlanmıştır.

S PLAKALARIN SAYISI BELİRLENDİ:

İlgili mesleki odalarımızın talepleri doğrultusunda ilimiz genelinde “S” plakaların sayısı belirlenmiştir.Servis Araçları ile ilgili Mersin Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığından Ulaşım Yönetmeliğinin kurul kararından geçmesi sağlanmıştır.

TAKSİ DURAKLARI

İlimizde faaliyet gösteren taksilerin durak yerlerinin belirlenmesi ve modern taksi duraklarına kavuşmaları aracılığı ile ilgili çalışmalarımız devam etmektedir.

UKOME KARARLARI :

Her ne kadar Birlik olarak toplantılarına katılamasak ta UKUME tarafından alınan her türlü kararın içersinde yer alarak teşkilatımız ve üyelerimiz lehine kararlar alınmasını sağladık.

Birlik Yönetim Kurulumuz gerek ilimiz ekonomisinde ve gerekse ilimiz esnaf ve sanatkârlarının yaşadığı tüm sorunlar ve sıkıntılarla birlikte, çözüm önerilerini her fırsatta ve her ortamda dile getirmeye çalışarak, sorunları ve çözüm önerilerini içeren bilgilendirme raporlarını, başta ilimizin kamu kurum – kuruluş yöneticileri ve Belediye başkanları olmak üzere, ilimiz milletvekilleri, TESK Genel Başkanlığı, hükümet yetkilileri ile ilgili Bakanlıklara sunarak dile getirmiş ve sorunların çözümü konusunda ısrarlı çalışmalarımız devam ettirilmiştir”

ESNAF HIZLA ERİYOR

Başkan Dinçer, konuşmasında esnaf ve sanatkarların tescil ve terkin konularında da bilgi vererek, “ 2015 yılının ilk 9 ayında geçen yılın oranına göre tescil terkin işlemlerinde yüzde 28 oranında, tescil işleminde ise yüzde 15 oranında azalma yaşanmıştır. Esnaf ve sanatkarlarımız başta AVM’ler ve vergi çeşitliliğinin fazlalığı olmak üzere bir çok sorun altında yaşama mücadelesi vermekte, bu mücadele yeterli desteği göremiyince çareyi kepenk indirmekte bulmaktadır” dedi.

Benzer Haber

Dinçer, “ Berbere, terziye, manava doktor şartı getiren uygulama en az bir yıl ertelenmeli”

Mersin ESOB Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer, 2012 yılında çıkarılan İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu …