Ana Sayfa / Haberler / Dinçer, “Esnafın ışığı sönmesin”

Dinçer, “Esnafın ışığı sönmesin”

Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer, tüm dünyayı etkisi altına alan coronavirüs ile mücadele kapsamında alınan tedbirlerden en çok etkilenen kesim olan esnaf ve sanatkarların ışığının sönmemesi için Cumhurbaşkanlığı Hükümet sistemine arz edilmek üzere on iki maddelik öneri paketi hazırladıklarını söyledi.

Başkan Dinçer, söz konusu virüsün ülkemizde de görülmesi ve yaygın hale gelmesi ile birlikte Koronavirüs (COVID-19) salgınından vatandaşlarımızı korumak ve salgının yayılmasını engellemek amacıyla Cumhurbaşkanlığı, İçişleri Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Mersin Valiliği’nin talimatları doğrultusunda il genelinde belirli sektör ve mesleklerdeki esnaf ve sanatkârların iş yerlerinin kapandığını, vatandaşların sokağa çıkmaması yönünde alınan önlemler nedeniyle de bir çok esnaf sanatkarın iş yapamaz duruma geldiğini hatırlattı.

Başkan Dinçer, Mersin Birlik olarak bakanlıklar ve üst kuruluşlar nezdinde yaptıkları çalışmalarla SGK prim ve vergi ertelemeleri, özel ve kamu kurumlarıyla olan kira ilişkileri ait düzenlemeleri, bankalardan uygun faizli kredi destek paketleri, çek düzenlemeleri, sicil affı gibi konuların hayata geçirildiğine vurgu yaparak, “Alınan bu tedbirlerin esnaf-sanatkarlarımızın ihtiyaçlarına yeterince cevap verememesi nedeniyle Birliğimizce daha geniş kapsamlı destek, teşvik ve önlemlerin alınması için gerekli girişimler yapılmaktadır. Bu amaçla, Birliğimizce, öncelikle ve ivedilikle esnaf ve sanatkârlarımıza “0” Sıfır Faizli en az 2 yıl ödemesiz finansman desteği verilmesi, ticari araçlara ÖTV’siz akaryakıt desteği verilmesi, özellikle alınan kararlar neticesinde zorunlu kapanan, yüzde elli ile taşımacılık faaliyetini yürüten, servis taşımacılığı faaliyetini yerine getiremeyen esnaflarımıza “işsizlik fonundan kısa çalışma ödeneğinin kullandırılarak aylık asgari 2.000-TL karşılıksız destek verilmesi veya ihtiyaç sahibi olan esnaf-sanatkârlarımıza sosyal yardımlaşma fonlarından geçici süreyle gelir kaybı desteği sağlanması yönünde gerekli girişimler ve talepler yapılmış olup, talep edilen bu konuların takipçisi olunmaktadır” dedi.

Başkan Dinçer, coronavirüs ile mücadele kapsamında alınan tedbirlerden en çok etkilenen kesim olan esnaf ve sanatkarların ışığının sönmemesi için Cumhurbaşkanlığı Hükümet sistemine arz edilmek üzere on iki maddelik öneri paketini ise şu şekilde sıraladı:

“1. Esnaf ve sanatkarlarımıza 0 faizli, en az iki yıl ödemesiz finansman desteği verilmesi.
2 Ticari araçlara ÖTV’siz akaryakıt desteği verilmesi.
3 Özellikle alınan kararlar neticesinde zorunlu kapanan, yüzde 50 ile taşımacılık faaliyetini yürüten, servis taşımacılığı faaliyetini yerine getiremeyen esnaf sanatkarlarımıza işsizlik fonundan kısa çalışma ödeneği kullandırılarak aylık asgari 2 bin TL karşılıksız destek verilmesi.
4 İhtiyaç sahibi esnaf sanatkarlarımıza sosyal yardımlaşma fonlarından geçici süreyle Gelir Kaybı desteği verilmesi.
5 SGK Prim borçlarının bu süreçte devlet tarafından ödenmesi.
6. Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatiflerince esnaflarımıza Halkbankası aracılığıyla kullandırılan kredilerin Ocak- Haziran dönemine ait 6 aylık taksit tutarlarının, geri ödemesiz, kredi şekline dönüştürülmesi esnaf ve sanatkarlarımıza bir nebzede olsa nefes aldıracaktır.
7. Esnafımıza acilen sicil affı getirilmeli verilecek kredilerden yararlanmasının önü açılmalıdır.
8. Esnaf ve sanatkarlarımızın geçmiş döneme ait olan ve çeşitli nedenlerle bugüne kadar ödenmemiş, vergi, SGK, Elektrik, Su, Doğalgaz vb. gibi kamuya olan borçları faizsiz olarak yeniden yapılandırılmalıdır.
9. Mülkiyeti genel ve yerel idarelere ait olan işyerlerinde kiracı olarak faaliyet gösteren esnaf-sanatkarlarımızdan bu süreçte kira alınmamasının sağlanması ve ayrıca, mülkiyeti şahıslara ait olan ve kiracı olarak bulunan esnaf-sanatkarlarımızın bu süreçte kiralarının devletimiz tarafından ödenmesi sağlanmalıdır.
10. Bakanlık kararıyla faaliyetleri kısıtlanan ve geçici olarak kapanan işyerlerimize İŞ-KUR kısa çalışma ödeneği desteği verilmesi sağlanmalıdır.
11. KDV, Muhtasar ve diğer beyannamelerin bildirim sürelerinin uzatılmasının sağlanması ve bütün esnaf sanatkarlarımızı kapsayacak şekilde düzenlemeye dahil edilmesinin sağlanmasıdır.
12. Yolcu ve yük taşımacılığı yapan ulaşım sektöründeki esnaf ve sanatkarlara yönelik ÖTV indirimi, faizsiz kredi gibi destekler verilmelidir”

Benzer Haber

Dinçer, “ Normalleşme süreci 1 Haziran’da başlıyor”

Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer, tüm dünyayı etkisi altına …