Download http://bigtheme.net/joomla Free Templates Joomla! 3
Ana Sayfa / Haberler / Dinçer, “Kantin ihale bedelleri düşürülmeli”

Dinçer, “Kantin ihale bedelleri düşürülmeli”

 

Mersin ESOB Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer, okul idarecilerinin kantin ihale bedelini belirlerken, işletmecinin alacağı riski de göz önünde bulundurarak  bedelin makul seviyelerde tutulması gerektiğini söyledi.

Mersin ESOB Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer, okul idarecilerini kantin ihale bedellerini belirlemede işletmeciyi de göz önünde bulundurarak daha duyarlı olmaya davet etti.

Mersin Büfeciler ve Kantinciler Odası’nı ziyaret ederek Oda Başkanı Atilla Diniz’den odanın sorunları hakkında bilgi alan Mersin ESOB Başkanı Talat Dinçer, özellikle son yıllarda sayıları hızla artan AVM’lerin başta gıda ve giyim sektörü olmak üzere her meslekten esnafı olumsuz yönde etkilediğini  vurgulayarak,  Meclisten AVM Yasasının bir türlü çıkmamasıyla bu soruna çözüm üretemediklerinin altını çizdi.

OBEZİTEYLE MÜCADALE OKULLA SINIRLI KALMAMALI

Okul kantinlerinde Obeziteyle mücadele kapsamında kolalı içeceklerle cips türü yiyeceklerin satışına izin verilmediğini ancak, okul civarındaki işyerlerinde bu tür gıda ürünlerinin satışının yapıldığına vurgu yapan Dinçer, bunun haksız rekabeti getirdiğine dikkat çekti. Dinçer, “Benim kantinci esnafımın okulda satışını yapamadığı ürünler, okul etrafındaki diğer işletmelerde rahatlıkla satılabiliyor. Obeziteyle mücadele sadece okul  içiyle sınırlı tutulmalı, diğer işletmelerde uygulanmalıdır. Eğer bir ürün sağlıksız ise satışı her yerde yasaklanmalıdır.  Obeziteyle mücadelenin amacına ulaşması için satışın hiçbir yerde yapılmaması gerekmektedir ” diye konuştu.

ASTRONOMİK FİYATLAR

Konuşmasında okul idarecilerinin kantin ihale bedelini belirlerken, işletmeci  esnafın aldığı riski de göz önünde bulundurarak ihale bedelini makul düzeyde tutması gerektiğini  ifade eden Dinçer, “Bugün okul kantinleri çok astronomik fiyatlarla ihale ediliyor. Obeziteyle mücadele kapsamında kantinlerde her türlü kolalı gazlı içeceklerle cips türü ürünlerin satışı yasak. Böyle olunca kantinci esnafımıza satışını yapacak çok az türde ürün kalıyor. Masrafını dahi karşılamada zorlanan kantinci esnafımız bu astronomik fiyatların altından kalkamaz. Böyle giderse hiçbir kantinci esnafımız bu ihalelere katılamayacak. Bunun önüne geçilmesi için okul idarecileri bindiği dalı kesmemeli ve ihale bedelleri daha makul düzeyde tutmalıdır” dedi.

KAÇAK SİGARA PATLADI

Alkol ve tütün ürünlerine yapılan son zamlarla birlikte Mersin’de kaçak içki ve sigara satışının patladığına da  dikkat çeken Başkan Dinçer, “ Bugün her köşe başında satılan kaçak sigara büfeci esnafımızın ekmeğinin küçülmesine neden olmamaktadır. Devletine karşı her türlü yasal sorumluluğunu yerine getiren büfeci esnafımız, kaçak sigara satıcılarına karşı korunmalıdır. Emniyetimizin kaçak sigara satıcılarına karşı daha duyarlı davranmasını ve kontrollerini arttırmasını beklemekteyiz” şeklinde konuştu.

Print Friendly, PDF & Email

Benzer Haber

Başkan Dinçer; “KDV ve ÖTV indiriminde süre uzatımına gidilmeli”

Mersin ESOB Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer, hükümetçe açıklanan ve 1 Kasım 31 Aralık 2018 …