Ana Sayfa / Haberler / Dinçer, “ Normalleşme süreci 1 Haziran’da başlıyor”

Dinçer, “ Normalleşme süreci 1 Haziran’da başlıyor”

Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer, tüm dünyayı etkisi altına alan Coronavirüs salgını nedeniyle 16 Mart tarihinden itibaren kapalı olan restoran, kafe, pastane, kıraathane ve çay bahçelerinin 1 Haziran itibarıyla açılarak belirlenen kurallar içerisinde saat 22.00 ye kadar hizmet verebileceğini, yine işletme sahibi 65 yaş üstü esnaf sanatkarların maske, mesafe, temizlik şartlarına riayet şartıyla iş yerini açabileceğini söyledi.

Başkan Dinçer, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan normalleşme takvimini paylaştı. Dinçer, yapılan açıklamayla şehirler arası seyahat kısıtlamasının kaldırıldığını, kamu personelinin normal mesaiye başlayacağını ve kafe, restaurant, çay bahçelerinin belirlenen kurallar içerisinde açılarak hizmet verebileceğini ifade etti. Dinçer, işletme sahibi 65 yaş üstü esnaf sanatkarların da maske, mesafe ve temizlik şartlarına riayet şartıyla işyerlerini açabileceğini kaydetti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından normalleşme süreciyle ilgili yapılan açıklama da ise şu görüşlere yer verildi:

ŞEHİRLER ARASI SEYAHAT KISITLAMASI KALDIRILDI

Şehirler arası seyahat kısıtlaması 1 Haziran’dan itibaren kaldırılmıştır. Olumsuz bir durum görmememiz halinde yeniden getirebiliriz.

KAMU PERSONELİ NORMAL MESAİYE BAŞLAYACAK

İdari izinde bulunan veya esnek çalışma sistemine dahil olan kamu personeli 1 Haziran tarihi itibarıyla normal mesaiye başlayacak. Kronik hastalığı bulunan kamu hastalarının durumları değerlendirilecek.
Kreşler ve gündüz bakım evlerinin tamamı 1 Haziran’da açılacak.

65 YAŞ ÜSTÜNE KISITLAMA DEVAM

65 yaş ve üstünün sokağa çıkma sınırlaması ve pazar günleri 14.00-20.00 saatleri arasında istisna kapsamında olma uygulaması devam edecek. İşletme sahibi 65 yaş üstü vatandaşlarımız maske, mesafe ve temizlik şartına riayet şartıyla işinin başında olabilecek.

18 YAŞA İNDİRİLDİ

3 kavram çok önemli: maske mesafe ve temizlik. 20 yaş altıyla ilgili sokağa çıkma uygulamasını da 18 yaşa indiriyoruz. 0-18 yaş grubunun tamamı, çarşamba ve cuma günleri 14.00-20.00 saatleri arasında sokağa çıkma sınırlamasına tabi olmayacak.

Sürücü kursları, benzeri kurslar 1 Haziran’dan itibaren hizmet verebilecek.

RESTORANLAR AÇILIYOR

1 Haziran itibariyle Restoran, kafe, pastahane, çay bahçeleri ve kaplıca türü işletmeler belirlenen kurallar dahilinde saat 20’ye kadar hizmet vermeye başlayacak. Eğlence ve nargile mekanları bu kapsamın dışındadır.
Yol güzergahlarındaki dinlenme tesisleri de 1 Haziran’da hizmet vermeye başlayacak. Sokağa çıkma kısıtlamalarının bazılarını bir müddet daha sürdürmekte fayda görüyoruz.

PLAJLAR FAALİYETE GEÇİYOR

Plajlar, milli parklar ve bahçeler belirlenen kurallar dahilinde 1 Haziran’dan itibaren faaliyete geçebilecek. Müze ve ören yerleri, 1 Haziran’da onlar da açılıyor.
Hayvan satış yerleri 1 Haziran’dan, hipodromlar 10 Haziran’dan itibaren faaliyete geçebilecek.
Deniz turizmi, balıkçılığı ve taşımacılığı ile ilgili sınırlamalar da belirlenen kurallar dahilinde kaldırılmıştır.
Gençlik merkezleri, kütüphaneler 1 Hazarin’dan itibaren şartlar dahilinde açılacaktır

Benzer Haber

Başkan Dinçer’den Öğretmenler Günü kutlaması

Mersin ESOB Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer, ülkemizin kalkınması ve gelişmesinde en büyük emeğin sahibi …