Ana Sayfa / Haberler / Dinçer, “ Orta ölçekli sanayi sitesine ihtiyaç var”

Dinçer, “ Orta ölçekli sanayi sitesine ihtiyaç var”

Mersin ESOB Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer, toplam 5 bin işyerinde 20 bin kişiye istihdam yaratacak orta ölçekli sanayi sitesi kurma amacıyla proje hazırladıklarını, bunun için yerel yönetimlerden arazi desteği beklediklerini söyledi. Dinçer kurulacak sitede oto bakım, demircilik, matbaa, mobilya imalatı, inşaat malzemeleri ile cam işlerinden oluşan 6 ayrı ihtisas alanının bir arada olacağını kaydetti.

Mersin Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer, kentin 5 bin işyerine sahip orta ölçekli bir sanayi sitesine ihtiyacı bulunduğunu söyledi. Bunun için içinde 6 tane ihtisas sanayi sitesi barındıracak büyük bir proje hazırladıklarını kaydeden Dinçer, en az 2 bin dönümlük araziye ihtiyaçları bulunduğunu anlattı. Dinçer, bu konuda diğer illerde olduğu gibi Mersin’de de yerel yönetimlerden destek beklediklerini söyledi. Konuyu valilikle ve Ekonomi Bakanlığı ile paylaştıklarına da değinen Dinçer, henüz yer konusunda bir ilerleme kaydedemediklerini vurguladı.

Mersin’de 1833 işyerli 9 adet küçük sanayi sitesi bulunduğunu anlatan Başkan Talat Dinçer, ilçelerden sadece Aydıncık’ta sanayi sitesi olmadığını, bu eksiği gidermek için de çalışmaların tüm hızıyla sürdüğünü söyledi. “Her ilçede bir sanayi sitesi olsun istiyoruz” diyen Dinçer, bu ilçedeki arsa sorununu 1-2 ay içinde çözeceklerini ve ardından 100 işyerine sahip bir siteyi hizmete alacaklarını açıkladı.Başkan  Dinçer, karma sanayi sitesi olarak planlanan projenin bir yılda tamamlanacağına dikkat çekti.

“Mersin’in orta ölçekli sanayi sitesine ihtiyacı var”

Mersin merkezde ise küçük ölçekli sanayi siteleri bulunduğunu ve yeterli gelmediğini ifade eden Başkan Talat Talat Dinçer, orta ölçekli bir sanayi sitesine ihtiyaç bulunduğunu anlattı. Mevcut durumda firmaların 100 – 150 metrekare alanda üretim yapabildiklerini kaydeden Dinçer, en az 250 metrekare ile bin metrekare arası üretim alanları tasarladıklarını söyledi. Yerel yönetimlerin 1/100.000’lik planlara sanayi sitelerini işaretlemediğini belirleyen Başkan Dinçer, “Kentin planlaması afakî yapılmış. Mersin’in hem doğusunda hem de batısında 2 ayrı sanayi sitesine ihtiyacı var ama yer olmadığı için tek bir yere odaklandık. İçinde 6 adet ihtisas sanayi sitesini barındıran tek bir yer planlıyoruz” dedi. Oto bakım sitesi, sıcak soğuk demircilikle ilgili sanayi sitesi, matbaacılar sanayi sitesi, mobilya imalatı sanayi sitesi, inşaat malzemeleri ve hırdavatçılar sanayi sitesi ile cam ve cam işleri sanayi sitesi olmak üzere 6 ayrı ihtisas alanı bulunduğunu kaydeden Dinçer, şu açıklamaları yaptı:

“Mersin’de kentsel dönüşümün de gündeme geldiği şu günde otogarın da şehir dışına çıkmasıyla o bölgede boşalma olacak. Bize göre Mersin’in küçük sanayi sitesi de şehrin içinde kaldı. Hedefimiz bu küçük tesisleri orta ölçekli tesislere dönüştürebilmek. Sanayi sitesinin böyle bir alana taşınması halinde şehrin girişinden sanayi sitesi kalkmış olacak ve Tarsus yönünden gelirken şehrin girişine güzellik katacak projeler yapılabilecek.”

“Yaklaşık 20 bin istihdam sağlanır”

Bu projeyle yaklaşık 20 bin kişiye istihdam sağlanabileceğine dikkat çeken Başkan Talat Dinçer, 2 bin dönümlük arsanın belirlenmesi halinde projeyi hayata geçirebileceklerini söyledi. Kentlerin yapılanmasında, planlanmasında yerel yönetimlerin önemini vurgulayan Dinçer, “Sayın Valimiz konuya sıcak bakıyor. Belediye başkanlarını toplayıp gerekli çalışmaları yapma talimatı verdi ama henüz bir sonuç çıkmadı” diye konuştu.

Dinçer şunları söyledi:

“Mersin’deki yerel yönetimler maalesef bu tür projelere destek vermekten kaçınıyor. Oysa bu tür çalışmalar belediyelerin asli görevi. Konya, Gaziantep, Kayseri aldı başını gitti. Belediyeler oralarda arsa tahsisleri yapıyor. Bizde ise belediyeler bizlere arsaları en yüksek fiyattan satmanın hesabını yapıyor. Bu da bizi çok üzüyor.”

“Tarsus’taki çalışmalar tüm hızıyla sürüyor”

Tarsus’ta da önemli çalışmalar sürdürdüklerine değinen Talat Dinçer, şu bilgileri verdi:

“MESOB olarak Tarsus Merkezde bir çalışma başlattık. Tarsus Belediyesi ile bir protokol imzaladık. Yer belediye tarafından seçilip ihaleye açılacak ve burada toplamda 350 işyerine sahip bir sanayi sitesi yapılacak. İlk etapta 157 işyeri hizmete açılacak. İkinci etapta sayı 350’ye tamamlanacak. Mobilya ve Madeni Eşya imalatı üzerine ihtisas sanayi sitesi olarak planlandı ve yaklaşık bin kişiye istihdam sağlaması hedefleniyor. Projenin 2014’e kadar tamamlanması tasarlanıyor.”

Tarsus’ta geçtiğimiz 2 yıl içinde 2 sanayi sitesi daha kurulduğunu açıklayan Dinçer, 80 işyerine sahip sıcak soğuk demircilikle ilgili sanayi sitesi ve 100’ün üzerinde işyerine sahip hurdacılar sanayi sitesi olduğunu söyledi.

Print Friendly, PDF & Email

Benzer Haber

Tarsus’ta esnaf odaları tek çatı altında

Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer’in Tarsus’ta dağınık vaziyette hizmet …