Ana Sayfa / Haberler / Dinçer, “Vergide yapılandırma fırsatını kaçırmayın”

Dinçer, “Vergide yapılandırma fırsatını kaçırmayın”

Mersin Vergi Dairesi Başkanı Adem Güngör ve grup müdürlerinin hayırlı olsun ziyaretinde bulunduğu Mersin ESOB Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer, 18 Mayıs’ta yürürlüğe giren 7143 sayılı yapılandırma kanununda başvuruların 31 Temmuz 2018 tarihinde sona ereceğini belirterek, Gelir İdaresi Başkanlığı ve Sosyal Güvenlik Kurumu ile Kamu Kurumlarına borçlu olan esnaf sanatkarların bu fırsatı en iyi şekilde değerlendirmesini istedi.
Mersin Vergi Dairesi Başkanı Adem Güngör ile Grup Müdürleri Bekir Yiğit ve Ahmet Tamer Yıldız, Mersin ESOB Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer’e hayırlı olsun ziyaretinde bulunarak başarı dileklerini iletti.
GÜNGÖR, “ESNAFIN SORUNU BİZLERİN SORUNU”


Mersin Vergi Dairesi Başkanı Adem Güngör ziyarette yaptığı konuşmada ; Birlik Başkanı Talat Dinçer’in 70 meslek odası ve 60 bin esnaf ve sanatkarı temsil ettiğini belirterek, “ 60 bin esnaf ve sanatkarın hak ve menfaatlerini korumak,işlerinin daha iyi gitmesi için projeler üreten kurumsunuz. Esnaf odalarımızın ve esnafımızın sorunu bizlerin sorunu. Çünkü bizler sizlerle bir nevi iş ortağıyız. Bizler bu ortaklığı işbirliğine dönüştürme gayretindeyiz. Esnaf odaları bizlerin bağlı sebebi. Ülkelerin kendi finansmanlarını sağlamak adına, yatırımları yapma adına ana unsur vergidir. Vergiden anlayışımız ise adil bir vergi sistemi ve herkesin kazancı oranında vergilendirilmesidir. Biz bu anlamda vergi daireleri olarak esnafımıza her türlü desteği vermeye hazırız” dedi.
YAPILANDIRMA KANUNU ÜYELERİNİZE DUYURUN
Konuşmasının devamında 7143 sayılı yapılandırma kanunu hakkında kısa bilgi paylaşımında bulunan Vergi Dairesi Başkanı Güngör, “ Bu yasadan esnafımızın, sanatkarımızın tüccarımızın yararlandırılması için gereken duyuruların yapılması lazım. Bugün sizlere hem hayırlı olsun; hemde bu kanun hakkında esnafımızın bilgilendirilmesi adına bizlere destek olma talebimizi iletmek için buradayız. Burada her kesimi ilgilendiren bir yapılandırma durumu söz konusu. Özellikle peşin ödemelerde yüzde 95 e kadar faizlerin silinmesi söz konusu. Bu bağlamda konuyu üyelerinize duyurmanız adına sizlerden destek bekliyoruz” şeklinde sözlerini tamamladı.
ESNAFLIK ZOR MESLEK


Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer’de Vergi Dairesi Başkanı Adem Güngör ve grup müdürlerine nazik ziyaretlerinden dolayı teşekkürlerini iletti. Esnaf ve sanatkarların devletine karşı her türlü yasal sorumluluğunu yerine getirdiğini aktaran Başkan Dinçer, “Esnaflık çok zor meslek. Esnaf önce kendi sosyal güvenliğini cebinden yatırır. Ardından yanında çalıştırdığı kişiye maaş öder ve onun da sosyal güvenlik primini cebinden yatırır. Bunun yanı sıra işyeri sahibine kirasını; belediyelere, maliyeye vergisini öder. Elektrik, su ücretinin yanında dolaylı dolaysız onlarca verginin altında ezilir. Bunun yanı sıra hemen mahallesine kurulan AVM’ler karşısında ayakta kalma mücadelesi verir” dedi.
YILDA 5 BİN İŞYERİ KAPANIYOR
Kurum olarak esnaf ve sanatkarları ayakta tutmanın çalışması içerisinde olduklarının altını çizen Başkan Dinçer, “ Mersin’de yılda beş bin esnaf sanatkar çeşitli nedenlerden dolayı kepenk kapatıyor. Kepenk kapatmada üçüncü il olarak açıklansa da nüfusa vurduğunuzda birinci il Mersin. Maalesef cebinde biraz parası olan, bağını bahçesini satan yada bir yerlerden emekli olup tazminatı alan insanlar hiç bilmediği işlere atılıyor ve ardından kepenk kapatmalar yaşanıyor. Son on yılın analizini yaptığımızda yeni işletme açanların ilk yıl kapatma oranı yüzde 33. İlk 5 yıl içindeki kapatma oranı ise yüzde 91. 5 yılı geçen işletme sayısı ise yüzde 9 oranlarında. Bu analizler ışığında bu kepenk kapatmaların önüne geçilmesi amacıyla Birliğimiz bünyesinde Danışmanlık Merkezi kuruyoruz. Bu merkezle işyeri kuruluşunda rakip analizleri, sektörün ve piyasanın analizi, yer seçimi gibi konularda danışmanlık hizmeti verilerek işletmecilerimize yatırımlarının yönlendirilmesi ve gelişi güzel işyerinin açılmasını önüne geçilmesini aşamasında rehberlik edeceğiz” dedi.
YAPILANDIRMA FIRSATINI KAÇIRMAYIN
Esnaf ve sanatkarların bu zorluklar altında mücadele verirken, dönem dönem kamu kurumlarına, vergi dairelerine, sosyal güvenlik kurumlarına olan sorumluluklarını yerine getiremediğinin altını çizen Başkan Dinçer, “ 7143 sayılı yapılandırma kanunu bu anlamda büyük fırsat. Söz konusu yasa kapsamında Gelir İdaresi Başkanlığı ve Sosyal Güvenlik Kurumu ile Kamu Kurumlarına olan borçlara ilişkin yapılandırma imkanı tanınmış olup, ödeme güçlülüğünün önüne geçilmesi amaçlanmıştır. İlgili kanun kapsamında vergi dairesine olan vergi borçları, sosyal güvenlik kurumlarına olan prim borçlar ile Motorlu Taşıtlar Vergisine, Trafik Cezalarına olan borçlara taksitli olarak ödeme olanağı ve buna benzer bir çok kolaylıklar sağlanmıştır. Esnaf sanatkarlarımızın bu süreci değerlendirerek bu fırsattan yararlanmalarını tavsiye ediyoruz. Üyelerimizden 31 Temmuz 2017 olan son başvuru tarihini beklemeden E-Devlet veya internet adresinden veya Vergi Dairesine bil fiil baş vurarak yapılandırma müracaatlarını yapmalarını bekliyoruz” şeklinde sözlerini noktaladı.
Ziyarette Mersin ESOB Başkan Vekili Ömer Şahbudak ile Birlik Yönetim kurulu üyeleri İsmet Erdoğan, Uçal Mavili, Mustafa Köç, Erdoğan Yalçın, Nihat Dağdelen ve Mustafa Güçyetmez ile, Birlik Disiplin Kurulu üyesi Doğan Gündüz ve Oda Başkanı Hasan Çokgün’de hazır bulundu.

Print Friendly, PDF & Email

Benzer Haber

Vali Su’dan Başkan Dinçer’e nezaket ziyareti

Mersin Valisi Ali ihsan Su, bünyesinde kurulu bulunan 70 meslek odası ve 65 bin üyesiyle …