Download http://bigtheme.net/joomla Free Templates Joomla! 3
Ana Sayfa / Haberler / Dinçer, “Yapılandırma fırsatını kaçırmayın”

Dinçer, “Yapılandırma fırsatını kaçırmayın”

Haberin Videosu:


Mersin ESOB Başkanı Talat Dinçer, SGK kapsamında aylık alan ve vergi kaydı devam eden çalışan emeklilerin kesilmeyen destek primlerinin ödemelerine kolaylık getirilmek amacıyla 6385 sayılı kanunla prim borçlarına yapılandırılma getirildiğini belirterek, çalışan emeklilerin bu fırsatı değerlendirmesini istedi.  Başvuruların 31 Mayıs’a kadar kabul edileceğini kaydeden Dinçer,  ilçelerde müracaatların ilçe SGK Müdürlüklerine yapılacağını söyledi.

SGK kapsamında aylık alan ve vergi kaydı devam eden çalışan emeklilerin kesilmeyen destek primlerinin ödemelerine kolaylık getirmek amacıyla 6385 sayılı kanunla yürürlüge giren ŞGDP borçlarının yapılandırılmasıyla ilgili olarak Mersin ESOB Başkanı Talat Dinçer, SGK Mersin İl Müdürü Mehmet Gülpak ve Emekliler Derneği Mersin Şube Başkanı Semiha Tokatlı ortak basın toplantısı düzenlediler.

DESTEK PRİMİNE KARŞIYIZ

Mersin ESOB Konferans Salonunda düzenlenen toplantıda ilk söz alan Mersin ESOB Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer, çalışan emeklilerden destek primi kesilmesine kurum olarak başından beri karşı olduklarını, ancak bütün mücadelelerine rağmen uygulamanın önüne geçemediklerini ifade etti. İlk etapta yüzde 33’lerle çıkan destek primi kesintisini yaptıkları girişimlerle yüzde 12’lere çektiklerini kaydeden Başkan Dinçer, bu uygulamanın her yıl yüzde 1 artmak suretiyle yüzde 15’e sabitlendiğini vurguladı.

TESPİT SORUNU YAŞANDI

Destek primi uygulamasında 4-a kapsamındaki Bağ-Kur’lularda kesintilerin bir çoğunun zamanında yapıldığını ancak özellikle 4-b kapsamındaki SSK emeklilerinde tespit sorunu yaşanması yada bir çoğunun haberi olmamasından kaynaklı kesintilerin zamanında yapılamadığının altını çizen Başkan Dinçer, “ Bu sebeplerden ötürü yapılandırma çıkmadan çalışan emeklilerimize 12-15 bin lira arasında destek primi borcu çıktı. Emekli zaten geçimini sağlayamıyor iken üstüne birde destek primi borcu çıkınca, emeklilerimiz mağdur oldu” dedi.

AF BEKLERKEN YAPILANDIRMA ÇIKTI

Konunun çözümü için öncelikle bu borçlara af getirilmesi başta olmak üzere sürekli ilgili bakanlık nezdinde girişim yaptıklarını kaydeden Başkan Dinçer, “Biz af beklerken yapılandırma çıkarak, prim borcu olan emeklilerimize ödeme kolaylığı sağlandı. Bu süreli bir kanun. Başvurular 1 Şubat’ta başlayıp 31 Mayıs’ta sona erecek. Taksit imkanı tanındı ama taksitlerde faiz uygulaması var”  diye konuştu.

TAKSİT İMKANI

Konuşmasının devamında yapılandırmalara 18 aya kadar taksitlendirme imkanı tanındığını ifade eden Dinçer “ 6 aylık taksitlendirmede yüzde 1,5;  9 aylık taksitlendirmede 1,7 ; 12 aylık taksitlendirmede 1.10;  18 aylık taksitlendirmelerde yüzde 1.15 puan üzerinden faizlendirme söz konusu” dedi.

SÜRESİ İÇİNDE FAYDALANIN

Yapılandırmayla ilgili Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği ile  Emekliler Derneğinde danışmanlık hizmeti verileceğinin altını çizen Başkan Dinçer “Tüm çalışan emeklilerimizin daha fazla rakamlarla karşı karşıya kalmamak adına bu yapılandırman süresi içerisinde faydalanmasını istiyoruz” dedi.

İLÇELERDE BAŞVURU SGK ŞUBELERİNE

Mersin ESOB Başkanı Talat Dinçer, ilçelerdeki çalışan emeklilerin SGDp borçlarını taksitlendirme için Mersin’e gelmesine gerek olmadığına vurgu yaparak, “ Bir çok ilçemizde SGK ilçe şube müdürlükleri açıldı. İlçelerdeki çalışan emeklilerimiz Mersin’e gelmeden ilçe SGK müdürlüklerine başvurarak yapılandırmalarını yapabilirler” şeklinde konuştu.

EMEKLİLER ZOR DURUMDA

Türkiye Emekliler Derneği Mersin Şube Başkanı Semiha Tokatlı ise yaptığı konuşmada emeklilerin zor durumda olduğunu belirterek, “Destek primi ödemelerinde emeklilerimiz bizlere ağlayarak geliyorlar ve 15-20 bin lira ödeme geldiğinden bahsediyorlar. Bu açıdan bu yapılandırma bizler için çok önemli. Biz çok şanslıyız, böyle bir il Müdürü kentimize geldi ve konuyu çok titizlikle takip ediyor ve bizlere yardımcı olmaya çalışıyor. Kendisine teşekkür ediyorum” dedi. Tokatlı, beklentilerinin af olduğunun altını çizerek, af talebini önümüzdeki günlerde Ankara’da yapılacak toplantıda ilgili bakanlığa ileteceklerini sözlerine ekledi.

MERSİN’DE 12 BİN BORÇLU

Mersin SGK İl Müdürü Mehmet Gülpak ise yapılandırmadan faydalanmak isteyen emekli çalışanların 1 Şubat 31 Mayıs tarihleri arasında müracatta bulunması gerektiğini hatırlatarak, Mersin genelinde 10-12 bin borçlu olduğunu ifade etti. Gülpak şöyle konuştu. “

10 Ocak 2013 tarihi itibariyle 6385 sayılı yasamız yürürlüğe girdi. Emeklilerimiz çeşitli sebeplerle kendi adlarına işyerleri kurarak çalışmaya devam ediyorlar. Bunlardan da SGK destek pirimi kesilmesi gerekiyor. Şu ana kadar biz tespit ettiklerimizin tescilini yapıp primlerini tahsil ediyorduk. Bir kısmının maaşlarından kesiliyor, bir kısmı kendileri ödemesi gerekiyor. Fakat gerek vergi dairesi kayıtlarından geç intikal etmesi gerekse kayıtların zamanında güncellenmemesi sebebiyle bazı emeklilerimizin geriye dönük SGK destek prim borçları çıktı. Bu, emeklilerimizin ödeyeceği sınırların üzerinde borçlar çıktı. Bu amaçla destekleme primine de yapılandırma getirildi. Yeni yapılandırma sadece SGK destek primi alacakları için geçerli. Başvurular 1 Şubat-31 Mayıs 2013 arasındadır. Lütfen tüm emeklilerimiz bize başvursunlar. Bizim tahminimiz Mersin genelinde 10-12 bin arasında borçlu olduğunu tahmin ediyoruz. Biz mümkün olduğunca onlara ulaşıp uyarıda bulunmaya çalışacağız. Başvurularını il genelindeki tüm merkez müdürlüklerimizde yapabilecekler. Mersin merkezde 4-B’liler Toroslar Sosyal Güvenlik Merkezi’ne, 4-A’lılar Akdeniz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne, 4-C’liler ise Ankara’da Kamu Görevlileri Emeklilik Daire Başkanlığı’na başvurmaları gerekiyor. Bunların talep formlarını merkez müdürlüklerimizden temin edebilirler”. Gülpak şöyle devam etti.

PEŞİN ÖDEMEDE FAİZ YOK

Peşin ödeme olduğu gibi taksit seçenekleri de mümkün. Peşin ödemede herhangi bir faiz söz konusu değil. Ayrıca gecikme zammı yerine TEFE ve ÜFE oranlarına göre yeniden yapılandırma yapılacak. 6-9-12 ve 18 taksit halinde yapılacak. 3 ayrı başvuru formumuz var, bunları doldurup en yakın merkezimize verdikleri takdirde işlemleri çok seri şekilde neticelendirilerek, ödeme planları kendilerine sunulacak. Taksitle ödeme yapmak isteyenlerin mutlaka formda bu seçeneği işaretlemeleri gerekiyor. İşaretlemedikleri takdirde 18 taksit üzerinden değerlendireceğiz. Ödemeler banka veya aylıktan kesme şeklinde yapılacak.

Print Friendly, PDF & Email

Benzer Haber

Başkan Dinçer; “KDV ve ÖTV indiriminde süre uzatımına gidilmeli”

Mersin ESOB Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer, hükümetçe açıklanan ve 1 Kasım 31 Aralık 2018 …