Download http://bigtheme.net/joomla Free Templates Joomla! 3
Ana Sayfa / Haberler / Elektrik kesintileri esnafı ve vatandaşı canından bezdirdi

Elektrik kesintileri esnafı ve vatandaşı canından bezdirdi


Dinçer; “Özeleştirme mevzuatı gereği devletimiz gereken tedbirleri almalı”
Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer son zamanlarda kronik hale gelen elektrik kesintilerinin esnafı ve vatandaşı canından bezdirdiğini belirterek, ilgili enerji dağıtım şirketini tedbir almaya ve alt yapısını yenilemeye davet etti. Dinçer, “Enerji dağıtımında bu kadar aksamalar oluyorsa özelleştirme mevzuatı gereğince devlet, hizmet veren bu kurumları denetleyerek aksaklıkları giderecek tedbirleri almalıdır” dedi.
Başkan Dinçer yaptığı yazılı açıklamasında yenilenmeyen elektrik altyapısının faturasının esnafa ve halka kesildiğini dile getirerek, “Son zamanlarda artan ve adeta kronik hale gelen kesintiler ile aniden düşüp, artan voltaj nedeniyle elektrikli cihazlar zarar görerek kullanılamaz hale gelmekte ve milli servet heba olmaktadır. Ayrıca başta imalat ve gıda sektöründe faaliyet gösteren esnaf sanatkarlarımız olmak üzere fabrikalar ve sanayi tesislerinde ciddi iş gücü kayıpları oluşmaktadır. Bu iş gücü kayıplarının tek sorumlusu enerji alt yapısını oluşturmayan ilgili firmadır” dedi.
Konuşmasının devamında Mersin’de enerji hizmetlerinin 2013 yılında özelleştiğini hatırlatan Başkan Dinçer, “Bu tarihten sonra daha kaliteli hizmet beklenirken aksine kesintiler artmıştır. Kış mevsiminin çok zor geçtiği ve kar yağan şehirlerde bile elektrikler ilimizdeki kadar kesilmemektedir. Mersinde elektrikler yağmur yağdığında kesiliyor, soğuk havada kesiliyor, sıcak havada kesiliyor, sanki kesilmek için bahane arıyor elektrik. Müşteri faturasını ödüyor ve bunun karşılığında elektriğini kullanmak istiyor. Elektrik dağıtım şirketi elektrikten para kazanıyor mu, kazanıyor. Peki, o zaman Mersin’de neden bu kadar çok elektrik kesiliyor? Biz ödediğimiz her kuruşun bize hizmet olarak dönmesini beklerken, ilgili elektrik şirketi maalesef tüm bu yaşanan kesintilere duyarsız kalıyor. Sanki karşımızda sağır sultan var. Feryadımızı bütün ülke duyuyor ama asıl duyması gereken enerji firmasında hiçbir açıklama ve yanıt gelmiyor” diye konuştu.
Üretim sektörü ve gıda imalat ve satışı yapan esnaf sanatkarlar başta olmak üzere esnafın, sanayicinin, fabrikaların ve vatandaşların mağdur edilmemesi gerektiğine dikkat çeken Mersin ESOB Başkanı Talat Dinçer “Bunun için de elektrik dağıtım şirketi gayretlerini artırarak elektrik kesintilerine daha fazla duyarlılık göstermelidir. Yeni yatırımlar zamanında gerçekleştirilmeli, koruyucu bakımlar doğru zamanda ve doğru şekilde yapılmalıdır. Hatların yer altına alınması sağlanmalı, verimsiz şebekeler yenilenmeli, şebeke koruyucu sistemlerinin sayısı çoğaltılarak etkinlikleri yükseltilmeli ve trafo sayıları çekilen güç dengesine göre artırılmalıdır. Planlı kesintiler etkin kanallarla vatandaşa duyurulmalıdır. Özelleştirme mevzuatı gereğince devlet, hizmet veren bu kurumları denetleyerek aksaklıkları giderecek tedbirleri almalıdır.” ifadelerini kullandı.

Print Friendly, PDF & Email

Benzer Haber

Başkan Dinçer’den sahte alkolü içecek uyarısı

Mersin ESOB Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer, yaklaşan yeni yıl öncesi esnaf ve sanatkarları kaçak, …