Ana Sayfa / Haberler / Engelli Dostu İşletmeler Projesi İşbirliği Protokolü İmzalandı

Engelli Dostu İşletmeler Projesi İşbirliği Protokolü İmzalandı

Mersin Büyükşehir Belediyesi ile Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği arasında engelli dostu işletmelerin sayısını artırarak, Mersin’i engelsiz bir şehir haline getirmek amacıyla “Engelli Dostu İşletmeler Projesi İşbirliği Protokolü” imzalandı.

Protokol imza töreni, Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Toplantı Salonu’nda gerçekleşti.
Mersin Büyükşehir Belediyesi ile Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği ile hayata geçirilecek olan Engelli Dostu İşletmeler Projesi kapsamında yapılan işbirliği protokolü Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz ile Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer tarafından imza altına alındı
“Engelli Dostu İşletmeler Projesi İşbirliği Protokolü” imza törenine, Mersin Büyükşehir Belediyesi Engelliler Dairesi Başkanı Hasan Celal Taş ,Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’ne bağlı 70 esnaf odası başkanı,ve çok sayıda basın mensubu da katıldı.
Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, imza töreninde yaptığı konuşmada, “Dünyada hiç kimsenin bir başkasından üstün tarafı yok. Hepimiz bugün sağlam olabiliriz ama sonrasında başımıza ne geleceğini bilemeyiz. Herkes potansiyel bir engellidir. Mersin Büyükşehir Belediyesi bünyesinde Türkiye’de bir ilk olarak Engelliler Dairesi Başkanlığı’nı kurduk ve engellilerin problemlerini çözme konusunda yoğun gayret içerisindeyiz. Türkiye’de otuz büyükşehir belediyesinin 4 veya 5 tanesinde ancak Engelliler Dairesi Başkanlığı var” dedi.
Engellilerin kimseden ayrı düşünülmeden, her türlü imkândan faydalanabilmelerini istediklerini ve bu yönde çalışmalar sürdürdüklerini ifade eden Başkan Kocamaz, “2014 yılında Mersin Büyükşehir Belediyesi’nde de göreve talip olurken ‘Mersin’i engelsiz bir kent yapacağız’ demiştik. İlk günden bu yana birçok değişikliğe engelliler adına şahit olduk. Yaptığımız alt ve üst geçitlere engelli vatandaşlarımızın faydalanabilmesi için asansörler koyduk. Toplumda dışlanmasınlar diye toplum içerisinde iş yapabilmelerini sağlamak için ‘Simit Arabam Engel Tanımam’ gibi projeleri hayata geçirdik. Onlara meslek edindirme eğitimleri veriyoruz. Biz sadece Mersin’deki engellilere değil Mersin dışından şehrimize gelenlere de hizmet vermek mecburiyetindeyiz. Yeni aldığımız araçların tümü engellilere hizmet verebilir şekilde düzenlendi. Geçmişten kalan araçları da engelli bireylere uygun hale getirmeye çalışıyoruz. Daha önce otellerimizle bir araya gelmiştik ve onlarla protokol imzalamıştık. Hızla değişimler başladı ve devam ediyor” şeklinde konuştu.
İmzalanan Engelli Dostu İşletmeler Projesi İşbirliği Protokolü hakkında konuşan Başkan Kocamaz, “Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği ile beraber böyle bir konuda yeni bir yaklaşım gösteriyoruz. Engelli vatandaşların herhangi bir engel ile karşılaşmadan her yere ulaşabilmelerini hedefliyoruz. Bütün esnaf arkadaşlarımızı bu konuda duyarlı olmaya ve çözüm üretmeye davet ediyoruz. Tüm esnafımıza ve Mersinimize hayırlı olsun” diye ifade etti.
İmzalanan protokol ile büyükşehirlerdeki günlük hayatın vazgeçilmezi olan alışveriş merkezlerinde engelli dostu teknolojilerin hayata geçirilmesi ve engelli bireylerin özgürce gezip dolaşabilecekleri bir yaşam sürmeleri hedefleniyor. ‘Engelli Dostu İşletme’ sloganıyla bu alanda farklılık yaratmayı hedefleyen proje, alışveriş merkezi, lokanta, mağaza, fast food zincirleri, petrol istasyonları gibi alanlarda ve engelli vatandaşların yoğunlukla ihtiyaç duyabileceği bakkal, bayi, büfe, kuaför, kafeterya tarzındaki yerlerde uygulamaya koyulacak.

Print Friendly, PDF & Email

Benzer Haber

Tarsus’ta esnaf odaları tek çatı altında

Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer’in Tarsus’ta dağınık vaziyette hizmet …