Download http://bigtheme.net/joomla Free Templates Joomla! 3
Ana Sayfa / Haberler / Erdemli Sanayi esnafı Vali Güzeloğlu’nu bağrına bastı

Erdemli Sanayi esnafı Vali Güzeloğlu’nu bağrına bastı

 

Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu’nun sanayi sitesini ziyaret ederek, esnafının sorunlarını yerinde tespit edip, anında çözüm üretmesini taktirle karşıladıklarını belirten Mersin ESOB Başkanı Talat Dinçer,” Elinin emeği, alnının teriyle küçücük sermayesini beyniyle yoğurup, ortaya hizmet sunan esnafımızın hakkını asla ödeyemeyiz. Esnafımız mahallemizin bekçisi, ülkemizin belkemiğidir. Ahde vefa sahibi esnafımız kendisine yapılan iyiliği, kendisine gösterilen ilgiyi asla karşılıksız bırakmaz. Sayın Valimiz Erdemli sanayisinde iz bırakacaktır” dedi.

 

Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Erdemli Sanayi Sitesi’ni ziyaret etti. İlk kez bir Valinin sanayi sitesini ziyaret ettiğini belirten sanayi esnafı, oda başkanları ve Mersin esnafının lideri Talat Dinçer ile birlikte Vali Güzeloğlu’nu bağrına bastı.

ESNAF ÜLKEMİZİN ZENGİNLİĞİ

İlçe ziyaretlerini tüm hızıyla sürdüren Vali Güzeloğlu, bu kapsamda Erdemli’ye geldi. İlçede ilk olarak sanayi sitesini ziyaret eden Vali Güzeloğlu , Erdemli Sanayi Sitesi’nde esnaflar ile buluştu. Esnaflarla yakından ilgilenerek onların sorunlarını dinleyen Vali Güzeloğlu; burada yaptığı konuşmasında esnaflarla birlikte olmanın kendisine güç verdiğini söyledi. Sanayi sitelerinde çalışan tezgahların ve dökülen alın terlerinin ülkemizin geleceğine güvenmemizi sağladığını belirten Vali Güzeloğlu, “Ahilik Kültürünü benimseyerek çalışan ve ekonomimizin çekirdeğinde yer alan en büyük zenginliğimiz olan esnaflarımız, ülkemizin birlik beraberliğine katkı sağlıyor. Bu noktada da ülkemizin gelişimine katkı sağlayan esnaflarımızın yanına gidiyor ve onların sorunlarını dinliyoruz. Çünkü makamların hepsi milletimize hizmet etmek, esnaflarımızın yaptığı işleri geliştirmek ve ülkemizin kalkınmasına katkı sağlamak için var. işimizin özünde de insan var” dedi.

İŞİMİZİN ÖZÜ İNSANA HİZMET

Vatandaşlarla ve esnaflarla kucaklaşmanın ve onların sorunlarını dinlemenin kendilerini yormayacağını ifade eden Vali Güzeloğlu, “Bizim işimiz bu. Ülkemiz güzel bir geleceğe doğru güvenle yürüyor. Türkiye’nin ekonomik kalkınması da dünya çapında ilgiyle izleniylor. Mersin, 2011 yılı verilerine göre dünyanın en hızlı büyüyen ikinci ekonomisine sahip olan ülkemize büyük katkılar sunmaktadır. Yine 2011 yılı sonunda her alanda ilk sıralarda yer alan Mersin, 30 milyar dolar dış ticaret, 2.9 milyar dolar tarımsal üretim gerçekleştirmiştir. Türkiye’nin İstanbul’dan sonra en büyük ikinci limanına sahip olan Mersin, Tarsus’ta yapımına başlanacak olan Çukurova Bölgesel Havalimanı ve Erdemli’ye yeni bir potansiyel kazandıracak Akdeniz Sahil Yolu’nun tamamlanmasının ardından, daha da önemli bir kent haline gelecektir” diye konuştu.

ERDEMLİ’YE AKDENİZ OYUNLARI MÜJDESİ

Sahil yolunun tamamlanması ile birlikte Mersin ve Erdemli’nin 1 milyon ek konaklamaya konu olacağını anlatan Vali Güzeloğlu, Erdemlilere bir müjde de vererek, “2013 yılında ilimizde gerçekleştirilecek olan Akdeniz Oyunları kapsamında yapılacak olan tesislerin bir tanesini Erdemli’ye kazandırdık ve 32 milyon TL’lik atıcılık tesisleri ile kamp merkezini Erdemli’de yapmaya karar verdik. Tesislerin inşası noktasındaki çalışmalar tamamlandığında Erdemli, uluslararası yarışma ve kamp merkezi olacaktır” ifadesini kullandı.

Birkaç ay önce sanayi siteleri ziyareti sırasında yaşanılan bir gelişmeyi de aktaran Vali Güzeloğlu konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bir sanayi sitemizi ziyaret ettiğimiz sırada esnaflarımız, ‘Üretim yapıyoruz ama tercih edilmiyoruz’ şeklinde söylemlerde bulundular. Bizler de bunun üzerine bir genelge çıkardık ve Mersin’den alım yapacak her kuruluş, Mersin esnafının ürettiği ürünleri tercih edecek dedik. Eğer Mersin’de üretim yapılıyorsa Mersin esnafının kazanması gerekmektedir. Öte yandan vatandaşlarımızın var olduğu her yerde Kaymakam da Müdür de olmak zorundadır. Uzaklık kavramını ortadan kaldırıyoruz. Çünkü bizler özünde insan olan bir anlayışın temsilcileriyiz. Talep ve istek ortaya konulduğunda hizmet etmeye her zaman varız.”

ESNAF SAĞDUYU SAHİBİ

Mersin ESOB Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer, burada yaptığı konuşmada Erdemli ilçesinde şoförler, madeni sanatkarlar ve esnaf odası olmak üzere 3 meslek odası ve bir esnaf kefalet kooperatifi bulunduğunu belirterek, “ Erdemli ilçemiz bize çok sorun yaratmayan küçük meseleleri büyük problem etmeyen, kısıtlı sermayesiyle kıt kanat geçinen ve ekonomisi tarıma dayalı bir ilçe. Esnaf çok sıkıntı çektiği dönemlerde bile bütün meselelerini sağduyuyla bizlere taşıyarak kamu kurumlarıyla elbirliğiyle çözdük çözmeye devam edeceğiz” dedi.

ESNAFA HİZMET BOYNUMUZUN BORCU

Konuşmasının devamında  esnaf sanatkarların elinin emeği alnının teriyle küçücük sermayesini beyniyle yoğurup ortaya hizmet ve ürün sunan ahde vefa sahibi bir kesim olduğunun altını çizen Başkan Dinçer, “Esnaf sanatkarımız  toplumun en kutsal kesiminden birisidir. Esnafımıza gece gündüz hizmet etsek, hakkınızı ödeyemeyiz. Esnafımız mahallenin bekçisi ülkemizin bel  kemiğidir. Küçücük sermayenizle  devasa hizmetler çıkarıyorsunuz. Sizlerin sorunlarına çözüm bulmak bizlerin boynunun borcu. Burada üç oda başkanı arkadaşım var. Sizler ne isterseniz biz yapmak zorundayız. Şunu asla unutmayın, ben ve oda başkanı arkadaşlarım, mesai kavramını ortadan kaldırıp, günün yirmi dört saati sizlerin emrinde ve hizmetinizdeyiz” dedi.

ESNAF KIŞIN ÇAMURDA YAZIN SICAKTA HİZMET VEREMİYOR

Erdemli’de sanayi sitesinin kurulmasıyla bazı sorunların çözüldüğünü ancak önümüzdeki süreçte yeni sorunların ortaya çıkacağının altını çizen Başkan Dinçer,  “Özellikle Limonlu ve Kocahasanlı beldelerimizde esnafımız adına büyük sıkıntı var. Esnafımız sanayi sitesi olmadığı için karayolu etrafında hizmet veriyor. Yine işyerleri kışın çamur içerisinde. Yazın ise sıcaktan hizmet üretilemiyor. Biz araştırdık. Orada hazineye ait yer var. Hazineye ait yerin esnafımızın hizmet vereceği sanayi sitesi olarak değerlendirilmesini talep etmekteyiz. Böylece belde merkezleri görüntü ve ses kirlilğinden kurtulacaky, esanfımız modern ve çağdaş işyerlerinde hizmet verme imkanı elde edecektir. Bunun için belediye başkanlarımızla birlikte Valimizden destek bekliyoruz” diye konuştu

DİNÇER’DEN ‘ESNAF BABASI’ VALİMİZE TEŞEKKÜR

Konuşmasının devamında Valimiz Sayın Hasan Basri Güzeloğlu’nun çalışkan bir Vali olduğunun altını çizen B aşkan Talat Dinçer,  “ Mersin’de görev yaptığı sürece hiçbir Vali ‘Hadi Başkan bugün Erdemli’ye, Anamur’a, Bozyazı’ya gidelim’ demedi. Valimiz göreve geldiği günden bu yana sanayi sitelerini ziyaret ettik ve tahta kasaların üzerinde yaptığımız sabah kahvaltılarında sanayi esnaflarımızın sorunlarını dinledik. Bütün ilçelerimizi gezdik ve gezilerin sonunda yaşanan sorunların ertesi gün çözüldüğünü gördük. Çünkü Valimiz beraberindeki ekibiyle birlikte ilçelerin nabzını tutuyor. Bir Valinin ilk defa sanayi esnafının sorunlarını tam 4 saat boyunca sorun dinlediğine şahit oldum. Esnaflarımızın sorunları önceleri kamuda takılırdı. Ama yaşanan sorunlar şimdi zamanında çözülüyor. Bu işin mimarı olan Valimiz Sayın Hasan Basri Güzeloğlu’na teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Erdemli Madeni Sanatkarlar Odası Başkanı İsmet Erdoğan da Erdemli Sanayi Sitesi’nin özellikleri hakkında bilgi verdi. Başkan Erdoğan “ Sanayi sitemiz 155 metrekare olup üç kısımdan oluşmaktadır. 60-120 ve 180 metrekare büyüklüğünde 400 işyeri var.  Odamız bünyesinde 55 meslek dalı olup belde kasabalarda olmak üzere 650 üyemiz var. Esnafımızın çoğunluğu tamire dayalı ancak  imalata dönük esnafımızda bulunmakta. İlçemizde bulunan hurdacı esnafımızın Erdemli Belediye Başkanının desteğiyle tek çatı altında toplamanın çalışmasındayız. Kocahasanlı esnafımız sıkıntılı.  Karayolu üzerinde sanayi sitesinin bulunması nedeniyle kışın yağmur çamurda, yazın sıcakta çalışmakta güçlük çekiyor “ dedi. Başkan Erdoğan konuşmasının ardından Vali Güzeloğlu’na ziyaretlerinden dolayı teşekkür ederek plaket takdim etti. Konuşmaların ardından sanayi sitesi esnaflarının sorunlarını dinleyen Valimiz, daha sonra sanayi sitesi esnaflarından birisi tarafından yapılan ve güneş enerjisini elektrik enerjisine çeviren panel çalışmasını inceledi

Print Friendly, PDF & Email

Benzer Haber

Başkan Dinçer; “KDV ve ÖTV indiriminde süre uzatımına gidilmeli”

Mersin ESOB Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer, hükümetçe açıklanan ve 1 Kasım 31 Aralık 2018 …