Ana Sayfa / Haberler / Eski Ulaştırma Bakanı Elvan, Mersin ESOB Başkanlar Kuruluna katıldı

Eski Ulaştırma Bakanı Elvan, Mersin ESOB Başkanlar Kuruluna katıldı

Eski Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı, AK Parti Mersin Milletvekili 1. Sıra Adayı Lütfi Elvan esnaf ve sanatkarlar ile Mersinlilere dev projeler müjdeledi . Emeklilerden kesilen yüzde 15 destek priminin kaldırılacağını belirten Elvan, gelirler ve kurumlar vergilerinin birleştirilip, esnafın sırtındaki vergi yükünün azaltılacağını, 8 bin liraya kadar olan gelirin vergiden muaf tutulacağını söyledi. Elvan, K-1 belgelerinin Esnaf Odalarınca verilmesin yolunun açılacağını kaydetti.

Elvan, MESOB Başkanlar Kurulunda
Eski Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı ve Ak Parti Mersin 1. Sıra Milletvekili adayı Lütfi Elvan, Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanlar Kurulu toplantısına katıldı. Eski bakan Elvan, toplantıda, esnaf ve sanatkarlar ile Mersinlilere özellikle ulaştırma alanında devam eden ve yeni projelerle ilgili açıklama yaptı. Mersin’in, inanılmaz bir potansiyele sahip, bir deniz, ticaret, sanayi, ulaştırma ve tarım şehri olduğunu belirten Elvan, Mersin’de bugüne kadar gerçekleştirdikleri ve devam eden çok sayıda proje olduğuna işaret ederek, “Ama Sayın Başbakanımız bana, özellikle Mersin’deki ulaştırma projelerinin bir an evvel tamamlanması hususunda hem talimat verdi hem de bu çerçevede gereğini yapmamı istedi. O nedenle biz özellikle Ulaştırma Bakanlığı’nın projelerine ağırlık vereceğiz ve hızla bu projelerimizi tamamlayacağız” dedi.

Dinçer, sorunları aktardı

Mersin ESOB Başkanlar Kurulu Toplantısına katılan eski Bakan Lütfi Elvan’a esnaf ve sanatkarların sorun ve beklentileri hakkında bilgi veren Birlik Başkanı Talat Dinçer, çalışan emeklilerden kesilen yüzde 15 destek priminin kaldırılması, esnafın sırtındaki vergi yükünün kaldırılarak vergi çeşitliğin azaltılması, basit usulün vergi dışı bırakılması, sanayi sitesi alanında fakir bir kent olan Mersin’e ihtisas sanayi siteleri kazandırılması konusunda destek istedi. Başkan Dinçer, yine taşımacılık sektöründe kullanılan K-1 ve K-2 belgelerinin TSO’lar tarafından verildiğini belirterek, “Bizim her ilçemizde şoför odaları mevcut ve bu belgeleri rahatlıkla verebilecek kapasiteye sahipler” dedi. Yeni nesil yazar kasa konusuna da değinen Başkan Dinçer, “ Hem post makinası hemde fiş verebilen yeni nesil bir yazar kasanın maliyeti üç bin lira dolayında. Ülke genelinde bunları kullanan bir milyon üzerinde esnafımız var. Maliyetin azaltılması konusunda desteklerini bekliyoruz” dedi.

Başkan Dinçer cebinden primini ödeyen 4-b kapsamındaki Bağ-Kur emeklileri ile diğer sosyal güvenlik kurumlarından emekli olanların maşları arasındaki eşitsizliğin giderilmesi konusunda da görüşlerini aktarırken, Mersin-Antalya sahil yolu, Çeşmeli-Taşucu otoyolu, Çukurova Havaalanın yapımı, Lojistik köy kurulması, Mersin Karaman demiryolunun biran önce kurulması ve Suriyeliler konusuna değinerek, bunların hayata geçirilmesi konusunda esnafa destek verilmesini istedi.

SGK Destek Primi kaldırılacak

Eski Ulaştırma Haberleşme ve Denizcilik Bakanı Lütfi Elvan, çalışan esnaf ve sanatkarlardan kesilen yüzde 15 destek priminin, yüzde 10’lara çekildiğini hatırlatarak, “Seçim beyannamemizde de yer verdik. Önümüzdeki dönemde çalışan emekli esnaf sanatkarlarımızın maşlarından kesilen destek primi tamamen kaldırılacak. Bunun müjdesini buradan sizlere veriyorum” dedi.

8 Bin liraya kadar gelir vergiden muaf tutulacak

Elvan, esnafın sırtındaki vergi yükünün azaltılması ve vergi çeşitliliğin azaltılması konusunda da son derece hassas davrandıklarını belirterek, “ Öncelikle Gelirler Vergisi ve Kurumlar Vergisi birleştirilecek. Vergideki bürokratik işlemler ve vergi çeşitliliği azaltılacak. Basit usul defteri esnafımız kendisi tutabilecek ve 8 bin liraya kadar olan gelir vergiden muaf tutulacak” diye konuştu.

K-1 Belgelerini şoför odaları verecek

K-1 Belgelerinin nakliyeci ve taşıma sektöründeki esnafa TSO’lar tarafından verildiğini ve bu belgelerin şoför odaları ve Esnaf Birliğince verilmesi yönünde Bakanlığı döneminde TESK nezdinde yaptıkları görüşme sonrası K-1 Belgelerin Esnaf Odalar Birliğince verilmesine yetki verdiklerini belirten Elvan, “Bu konuda yasal düzenlemeyi yaptık ancak araya seçim girince düzenleme ve uygulama yarım kaldı. Bunun yasal alt yapısı oluşturuldu sadece Bakanlığın görüşü. Seçimlerden sonra bu konuyu da çözüme kavuşturacağız” dedi.

SGK yapısı bozulmadan düzenlemeye gidebiliriz

Bağ-Kur emeklisi ile diğer sosyal güvenlik kurumlarından emekli olanların maaşlarında farklılıklar konusunu da değinen Elvan, “SGK’da reform yaparak tüm sosyal güvenlik kurumlarını tek çatı altında topladık. Elbette bu reform içinde uygulama aşamasında bazı aksaklıklar söz konusu olabilir. Ama şunu da unutmayın ki dünyadaki tüm devletlerin en temel sıkıntısı sosyal güvenlikteki açıklardır. Yapacağımız uygulamalar alacğımız tedbirler bizim dengemezi bozmayacak düzeyde olmalı. Aktöriyel dengemizi bozmamak şartıyla maaşlarda bir miktar artış söz konusu olabilir ama bunun sözünü veremeyiz. Çünkü SGK düzeninin bozulmasını istemiyoruz” dedi.

Yeni nesil yazar kasa alımına kolaylık

Hem pos makinası hem fiş verebilen yeni nesil yazar kasaların esnaf ve sanatkarlara uygun bir fiyat üzerinden verilmesi konusunda Bilim Sanayi Teknoloji Bakanlığı ile görüşebileceklerini kaydeden Elvan, “ Bu alım sürecini kolaylaştırıcak bir mekanizmayı ortak akılla çözebiliriz düşüncesindeyim” dedi.

 

İhtisas Sanayi Siteleri zorunluluk

Mersin’in bünyesinde fuar alanları, meslek eğitim merkezleri, İŞGEM’ler, sağlık kuruluşu, her türlü teknolojiye ulaşabilecek alt yapısı olan ihtisas sanayi alanlarının kurulmasının zorunluluk olduğuna vurgu yapan Elvan, “Ben kentimizin ekonomisin gelişmesine ivme kazandıracak, sanayinin önünü açacak her türlü girişime destek vermeye hazırım. Mersin’in modern ihtisas sanayi sitelerine ihtiyacı var. Arsayı temin etmeniz halinde her türlü desteğe hazırım” dedi.

Ulaştırma Projeleri Mersin’i şahlandıracak         

Konuşmasında , Adana ile Mersin arasındaki yolun tamamının sekiz şerit olması için köprülü kavşakları ile birlikte ihalesine çıkardıklarını kaydeden AK Parti Mersin Milletvekili Adayı Lütfi Elvan, Mersin’in, inanılmaz bir potansiyele sahip, bir deniz, ticaret, sanayi, ulaştırma ve tarım şehri olduğunu belirten Elvan, Mersin’de bugüne kadar gerçekleştirdikleri ve devam eden çok sayıda proje olduğuna işaret ederek, “Ama Sayın Başbakanımız bana, özellikle Mersin’deki ulaştırma projelerinin bir an evvel tamamlanması hususunda hem talimat verdi hem de bu çerçevede gereğini yapmamı istedi. O nedenle biz özellikle Ulaştırma Bakanlığı’nın projelerine ağırlık vereceğiz ve hızla bu projelerimizi tamamlayacağız” dedi.

 Mersin-Adana yolu 8 şeritli olacak

Mersin’de karayolları ile bir çok projeleri olduğunu dile getiren Elvan, bunlardan ikisinin ihalesini 1 Kasım 2015’te yapılacak milletvekili seçimlerinin öncesinde ihaleye çıkaracakları bilgisini verdi. Bu projelerden birincisinin, Mersin-Adana karayoluna ilişkin olduğunu ifade eden Elvan, “Mersin ile Adana arasında köprülü kavşaklara, hemzemin kavşaklara ve bazı köprülerin genişletilmesine ihtiyacımız var. 1 Kasım seçimlerinden önce Adana ile Mersin arasındaki yolun tamamının sekiz şerit olması için köprülü kavşakları ile birlikte ihalesine çıkıyoruz. Şimdiden hayırlı, uğurlu olsun. Bir başka önemli projemiz ise sizin çok talep ettiğiniz Liman ve Hal Kavşağı projesi. Bununla ilgili yazışmaları arkadaşlarımız yaptı. Muhtemelen önümüzdeki hafta Bakanlığımız karayolu ağına alacak ve Liman ve Hal Kavşağı’nın yapımı için seçimden önce ihaleye çıkacağız. Bunu da 2017 yılında bitireceğiz” diye konuştu.

 Çeşmeli-Taşucu otoyol projesinin ihalesi 2016’da

Gerçekleştirecekleri bir başka önemli projenin de Çeşmeli-Taşucu Otoyol Projesi olduğunu dile getiren Elvan, “Mersinimiz için gerçekten gerekli olan bir proje, Mersin’i Taşucu’na kadar götüren otoyol projesi. Çeşmeli’den Erdemli, Silifke ve Taşucu’na kadar uzanan güzergahta bizim bir otoyola ihtiyacımız var. Otoyol proje çalışmalarına başladık. Burada bağlantı yolları dahil 93 kilometrelik otoyol yapacağız. Bunun da maliyeti 1 milyar liranın üzerinde olacak. Proje çalışmalarımızı 2016’nın ilk yarısında bitireceğiz ve 2016 yılında yani 7-8 ay sonra otoyolun ihalesine çıkacağız. Şimdiden hayırlı, uğurlu olsun” ifadelerini kullandı. Mersin’den Antalya’ya kadar olan Akdeniz Sahil Yolu Projesi’nin son durumu hakkında da bilgi veren Elvan, Mersin-Antalya arasındaki 480 kilometrelik Akdeniz Sahil Yolu Projesi’nin 442 kilometresini gerçekleştirdiklerini söyledi. Elvan, “Sadece 38 kilometremiz kaldı. Bu yıl 7 Haziran seçimlerinden önce 2 tane tünelimizi açtık. Bu yıl 13 kilometre ile birlikte 4 tünel daha açacağız. İnşallah Anamur ile Kaledran arasındaki 18 kilometrelik kısmın da ihalesine seçimden önce çıkacağız ve bir an evvel Akdeniz Sahil Yolu’nun tamamlanmasını sağlayacağız” şeklinde konuştu.

 Mersin lojistik merkez olacak

Tarsus Turizm Bölgesi projesinde yol projesini 2016 yılında bitireceklerini, Tarsus-Çamlıyayla projesini ise hızlandırarak 2017’de tamamlayacaklarını kaydeden Elvan, Mersin-Tarsus Organize Sanayi Bölgesi’nin otoyol bağlantısının yapımına da 2016 yılında başlayacaklarını belirtti. “Ben Mersin’e hizmet etmeye, çalışmaya geldim” diyen Elvan, sözlerini şöyle tamamladı: “İnşallah tüm teşkilat mensuplarımızla, sivil toplum kuruluşlarımızla, tüm gönüllü kardeşlerimizle hep birlikte Mersin’i şahlandıracağız Allah’ın izniyle. Mersin’i dünyanın en önemli lojistik merkezlerinden birisi yapmak istiyoruz. Tüm Orta Anadolu, Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu’dan gelen tüm ürünlerin taşınması, stoklanması, depolanması ve buradan sevkıyatının yapılmasını sağlamak istiyoruz. Aynı zamanda Mersin’i önemli bir transit merkezi yapmak istiyoruz. Türkiye’nin en büyük konteyner limanını Mersin’de yapacağız. Yılda 12,8 milyon konteyner kapasitesine sahip olacak konteyner limanını Mersin’de gerçekleştireceğiz. Çok sayıda projemiz var. İnşallah önümüzdeki günlerde bu projelerimizi teker teker sizlerle paylaşacağız. Çok sayıda projemiz var ama bizim Mersin’de birliğe, beraberliğe, dayanışmaya ihtiyacımız var. Hep birlikte gece gündüz çalışmaya ihtiyacımız var. 2002 yılından bugüne kadar teşkilatlarımızda çalışmış tüm kardeşlerimizi, bu ülkeyi seven, bu ülke için taş üstüne taş koymak isteyen her kardeşimizi bizimle çalışmaya davet ediyorum.”

Benzer Haber

Dinçer, “ Berbere, terziye, manava doktor şartı getiren uygulama en az bir yıl ertelenmeli”

Mersin ESOB Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer, 2012 yılında çıkarılan İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu …