Download http://bigtheme.net/joomla Free Templates Joomla! 3
Ana Sayfa / Haberler / Esnafın feryadı Gülnar’dan yükseldi

Esnafın feryadı Gülnar’dan yükseldi

Esnaf ve sanatkarın sorunlarını yerinde tespit edip yerinde çözüm üretme ilkesiyle yönetim, denetim ve disiplin kurulu toplantılarını ilçelerde yapma kararı doğrultusunda, kurul toplantılarının ikincisini Gülnar’da gerçekleştiren Mersin ESOB Başkanı Talat Dinçer, bire bir gezerek dinlediği esnafın sorunlarını ilçe bürokrasisine ileterek, çözümü konusunda destek istedi.

“Çözümün parçası olmayan sorunun parçası olur” diyen Başkan Dinçer, merkeze uzaklığı nedeniyle  sanayileşme ve turizmden yeterli pay alamayan ilçede ekonomiyi ayağa kaldırmak için öncelikli olarak  bağlantı yollarının biran önce tamamlanması, esnaf sanatkarın kalkınma bankası konumundaki Halkbank’ın ilçeye getirilmesi, Meslek Yüksek Okuluna yeni bölümler açılması ve esnafın AVM’lere teslim edilmemesi gerektiğini ifade etti.

Mersin ESOB Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer, esnaf sanatkarın sorunlarını yerinde tespit edip, yerinde çözüm üretme amacıyla yönetim, denetim ve disiplin kurulu toplantılarını ilçelerde yapma kararı doğrultusunda Çamlıyayla’dan sonra kurul toplantılarının ikincisini Gülnar’da gerçekleştirdi.

ESNAFIN NABZI TUTULDU

Yönetim, Denetim ve Disiplin kurulu üyeleri ile  ilçede kurulu  Esnaf ve Sanatkarlar Odası, Şoförler ve Nakliyeciler Odası ve Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanları ile birlikte ilçe esnafını tek tek gezip, sorunlarını dinleyen Başkan Talat Dinçer, “ Merkeze uzaklığı nedeniyle yıllardır yatırımlardan yeterli payı alamayıp, kendi kaderiyle baş başa bırakılan Gülnar ilçemizdeki esnafımız  kendini sahipsiz hissetmesin. Bizler burada birebir dinleyip tespit ettiğimiz sorunlarını öncelikle ilçemizde kaymakamlık ve belediyeye iletip çözümü konusunda destek isteyeceğiz. Burada çözemediğimiz sorunları Sayın Valimiz Hasan Basri Güzeloğlu’na ve  Ekonomi Bakanımız Sayın Zafer Çağlayan’a  ileterek yapılması gereken ne varsa yapmaya çalışacağız” dedi.

YOL MEDENİYETTİR

Gülnar ilçesinin merkeze uzaklığının yanı sıra Gülnar-Mut, Gülnar-Aydıncık bağlantı yollarının tamamlanamaması, sanayileşmenin gerçekleşememesi, tarım ürünlerinin pazarlanamaması  gibi nedenlerle zor ekonomik şartlar altında yaşam mücadelesi verdiğinin altını çizen Başkan Dinçer, “ Bugün en önemli sorunu ilçeye ulaşımdan kaynaklanmaktadır. Yol medeniyettir, yol getirildiği taktirde turizmde, sanayi de şahlanır. Bugün Gülnar-Aydıncık bağlantı yolu tamamlansa, gündüzleri denize giden vatandaşımız, gece yaylasına çıkar. Alışverişini burada yapar. Yine merkeze uzaklığı nedeniyle tarım ürünleri iyi pazarlanamıyor. Tarım ürünlerinde fiyat politikasını tüccar belirliyor” dedi.

GÜÇBİRLİĞİ ÇAĞRISI

Gülnar’ın zor bir coğrafyada ve zor iklim şartları altında bulunduğuna dikkat çeken Başkan Dinçer, sadece yazları 3-4 aylık sezonda iş yapabilen bu ilçemizde esnafın, çiftçinin, köylünün ve üreticinin güç birliği yapması gerektiğini vurgulayarak, “Maalesef tarım ürünlerinde fiyat politikasını tüccar belirliyor. Bu böyle olmaz. Köylümüz ve çiftçimiz ürettiği ürünü oluşturacağı birliklerle pazarlamasını yapmalı. Fiyat politikasını kendi belirlemeli, tüccarın elinde oyuncak olmamalı. Buradaki esnafımızın büyük çoğunluğu aynı zamanda tarıma dayalı üreticilik yapıyor. Ama gerek bağlantı yollarının tamamlanamaması, gerekse merkeze uzaklığı nedeniyle esnafımız ürettiği ürünü pazarlayamıyor.  İlçemizin bu makus kaderi biran önce değiştirilmelidir” diye konuştu.

KAYMAKAM  DUNDAR’A ZİYARET

Esnaf ziyaretleri sonrası beraberindeki yönetim, denetim ve disiplin kurulu üyeleriyle birlikte ilk etapta Kaymakam Tekin Dündar’ı ziyaret eden Başkan Dinçer,ilçe esnaf ve sanatkarlarının sorunlarına değinip, çözümü konusunda destek istedi. İlçede biri esnaf, diğeri şoförler odası olmak üzere 2 oda ve 1 esnaf kefalet kooperatifi bulunduğuna dikkat çeken Dinçer, “ Gülnar ilçemiz, gerek merkeze uzaklığı, gerekse ulaşım ağlarındaki aksaklıklar nedeniyle hizmetlerden yeterince yararlanamamaktadır. Esnafımız çok sıkıntılı. Özellikle kışları çok kötü geçen sezona sahip. Yılın büyük bölümü siftahsız dükkan kapatıyor. İlçemizde fazla sanayileşme yok. Yine sanayileşme yok denecek kadar az. İlçe esnafımız kendi imkanıyla şehir girişine küçük bir sanayi sitesi kurmuş ancak burası da sorunlarla boğuşuyor. Yine Mersin’i saran AVM’ler şimdi bu uzak bölgelerdeki ilçelerimize de el attı. Bütün mücadelemize rağmen buraya da AVM açıldı. Açılan bu AVM zaten çok zor durumda olan esnafımıza daha büyük sekte vuracaktır” dedi.

EKONOMİK KALKINMA ÖNERİLERİ

Konuşmasının devamında Gülnar’da ekonomiyi ayağa kaldırmak için bir dizi öneride bulunan Mersin ESOB Başkanı Talat Dinçer, “Bugün ilçemizde kurulu Meslek Yüksek Okulu’nda mevcut üç bölümden ikisi kapatılmış.  Güncelliğini koruyan meslek dallarında yeni bölümler açılıp, öğrenci sayısı arttırılmalı. Öğrencinin olduğu yerde hareketlilik artar, alışveriş artar. Yine ilçemize ulaşımı sağlayan bağlantı yolları elverişsiz durumda. Gülnar -Aydıncık, Gülnar -Silifke ve Gülnar- Mut bağlantı yolları için gerekli çalışmalar yapılmalı, ulaşımın önündeki engeller kaldırılmalı” dedi.

HALKBANK GETİRİLMELİ

Konuşmasının devamında ilçede esnafın tek finans kaynağı olan Halkbank bulunmadığını, ilçedeki esnafın finans ihtiyacını karşılamak için en yakın ilçe olan Silifke’ye gitmek zorunda kaldığının altını çizen Başkan Dinçer, esnaf ve sanatkarın kalkınma bankası konumundaki Halkbank’ın biran önce ilçeye kazandırılması için gereken çalışmanın yapılması gerektiğini kaydetti.

 

ARAÇ MUAYANA İSTASYONU KURULMALI

Yine ilçede araç muayane istasyonu bulunmadığını, belirli günlerde Silifke’den gelen ekiplere araç muayene işlemlerinin gerçekleştirildiğini, ekibin geldiği gün herhangi bir sebepten dolayı araçlarını muayene ettiremeyenlerin en az bir ay daha beklemek zorunda kaldığının altını çizen Dinçer, bir an önce ilçeye mobil yada sürekli bir muayane istasyonu kazandırılması gerektiğini belirtti.

BAŞKAN GÜNEL’DEN DİNÇER’E AYYILDIZLI SAAT

Dinçer ve beraberindeki Mersin ESOB heyeti daha sonra Belediye Başkanı Ahmet Günel’i ziyaret etti. Dinçer burada yaptığı konuşmada ilçe merkezine kurulmasına izin verilen iki AVM’nin esnaf sanatkarı çok olumsuz yönde etkilediğini belirterek, yerel idarelerin ruhsat verirken esnafın yoğun olduğu yerlere ruhsat vermemesi konusunda gereken hassasiyeti göstermesini istedi. Dinçer ayrıca seyyar satıcılar konusunda da yerel idarelerinde aynı hassasiyeti beklediklerini sözlerine ekledi. Başkan Günel özellikle seyyar konusunda gereken hassasiyeti göstereceklerini ifade ederken, ilçeye katma değer kazandırması açısından AVM’lere ruhsat verdiklerini ancak yer seçimi konusunda hataları olabileceğini, bu konuda da daha duyarlı olacaklarını vurguladı. Başkan Günel daha sonra günün anısına Başkan Dinçer’e plaket ve ay yıldızlı saat hediye etti.

Başkan Dinçer ve bereberindeki ESOB heyeti daha sonra ilçe Emniyet Amiri Hamza Bilgen ve İlçe Jandarma Komutanı J.Ütgm Hakan Dere’yi ziyaret ederek karşılıklı fikir alışverişinde bulundular.

 

Print Friendly, PDF & Email

Benzer Haber

Başkan Dinçer’den sahte alkolü içecek uyarısı

Mersin ESOB Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer, yaklaşan yeni yıl öncesi esnaf ve sanatkarları kaçak, …