Download http://bigtheme.net/joomla Free Templates Joomla! 3
Ana Sayfa / Haberler / Esnafın sorunları sektörel bazda çözülecek

Esnafın sorunları sektörel bazda çözülecek

Mersin ESOB Başkanı Talat Dinçer, Vali Hasan Basri Güzeloğlu’nun talimatıyla Vali yardımcısı Turgut Serimer Başkanlığında  kurulan Esnaf Komisyonun oda başkanlarıyla gerçekleştirdiği toplantısında, esnafın sorunlarını sektörel bazda ele alınıp, nihai çözüme gidileceğini söyledi. Dinçer, “ Aksi taktirde çok şey konuşulup, hiçbir şey elde edilemez. Bunun için gıda, giyim, sanayi, ulaşım ve hizmet sektörünün temsilcilerinden oluşan komisyonlarla esnafımızın sorunları tespit edilip, çözüme konusunda gerekli adımlar atılacak” dedi.

Mersin Valiliği bünyesinde Vali  Hasan Basri Güzeloğlu’nun talimatıyla Vali Yardımcısı Turgut Serimer Başkanlığında kurulan Esnaf Komisyonu,  Birlik Başkanı Talat Dinçer ve oda başkanlarının katılımıyla ilk toplantısını yaptı. Mersin ESOB Başkanı Talat Dinçer,  Valilik bünyesinde esnaf sanatkarların sorunlarının çözüme kavuşturulması için ciddi adımlar atıldığına vurgu yaparak, bundan sonraki toplantılarda nihai çözüme gidilmesi için sorunları ulaşım, gıda, sanayi, hizmet ve giyim gibi sektörel bazda ele alacaklarını söyledi.

BÜYÜK BULUŞMA

Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu’nun talimatıyla Vali Yardımcısı Turgut Serimer Başkanlığında kurulan Esnaf Komisyonu, Birlik Başkanı Talat Dinçer, ilgili daire müdürleri ve oda başkanlarının katılımıyla esnaf temsilcileriyle buluşup, ilk toplantısını gerçekleştirdi. Mersin ESOB Toplantı salonundaki toplantının açılış konuşmasını yapan Mersin ESOB Başkanı Talat Dinçer, Mersin esnaf sanatkarının artık sahipsiz olmadığını belirterek, ilimize atandığı günden bu güne esnafın sorunlarına büyük bir hassasiyetle yaklaşıp, sorunların çözüme kavuşturulması konusunda anında gerekli çalışmaları yapan Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu’na teşekkür etti. Vali Güzeloğlu’nun ilimize atanmasının ardından gerçekleştirdiği sektör buluşmalarında esnaf sanatkara büyük önem verdiğini ve esnafın sorunlarının çözüme kavuşturulması için Vali Yardımcısı Turgut Serimer Başkanlığında Esnaf Komisyonu kurulduğuna dikkat çeken Başkan Talat Dinçer, “ Artık esnafımızın sorunları üç ayda bir Vali Yardımcımız başkanlığında, ayda bir ise Valimizin başkanlığında gerçekleştirilecek toplantılarda masaya yatırılarak, çözümü konusunda gerekli çalışmalar yapılacak. Bizlere verdiği önem, sorunlarımıza gösterdiği duyarlılıktan dolayı Valimize sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

SORUNLAR SEKTÖREL BAZDA ELE ALINACAK

Konuşmasının devamında geniş bir aile olan ve bünyesinde bir çok mesleği barındıran esnaf teşkilatının bir çok sorunla boğuştuğuna dikkak çeken Mersin ESOB Başkanı Talat Dinçer, “ Bu sorunları çözüme kavuşturmak için sorunları sektörel bazda ele alıp, sektörel olarak çözüme kavuşturacağız. Bunun için esnafımızı örneğin ulaşım, sanayi, gıda, hizmet, giyim gibi sektörlere ayıracağız. Tespit edilen sektörlerin temsilcilerinden oluşan oda başkanlarımız, direk bu sektörün içerisinde oluşturacağımız komisyonda yer alacaklar. Ve bu komisyonlardaki oda başkanlarımız,  Valilik bünyesinde kurulan Esnaf Komisyonunun ayda bir yapacağı toplantılarda konuları ele alıp, çözümü konusunda gerekli çalışmaları yapacaklar. Aksi taktirde burada çok şey konuşuruz ama hiçbir sonuç alamayız” diye konuştu.

ÖNCELİĞİMİZ MERSİN’E HİZMET

Mersin Valiliği Esnaf Komisyonu Başkanı Vali Yardımcısı Turgut Serimer’de yaptığı konuşmada, önceliklerinin Mersin’e ve Mersin halkına hizmet olduğunu vurgulayarak, “ Bu konuda birinci sorumluluk Sayın Valimize aittir. Bizler Vali Yardımcıları ve daire müdürleri olarak bu sorumlulukta Sayın Valimizin yanında onun adına görev yapmaktayız.  Şimdiye kadar Mersin’e hizmet edip ayrılanlar olmuştur.  Bir çok görevli Mersin’de yaşamış sizlerle olmuşlar, bulundukları bu süre zarfında o anki sorunlarla ilgili çözüm çareleri hizmet fırsatları elde etmişlerdir. Sorunlar teknolojinin ilerlemesiyle o kentin insanların çoğalmasıyla, ihtiyaçların artmasıyla daha fazla mesafe kat ediyor, bir ihtiyaç giderilse yeni bir ihtiyaç çıkıyor ve bizlerde bu ihtiyaca cevap vermek zorunda kalıyoruz” dedi.

ESNAF İLE KAMU  KURUMU ARASINDA KOORDİNE SAĞLANACAK

Konuşmasının devamında Valiliğin başlattığı esnaf ile kamu kurumları arasında koordinasyonu sağlamak, sorunlarını ve ihtiyaçlarını tespit etmek adına  Esnaf Komisyonu kurulduğuna dikkat çeken Vali Yardımcısı Turgut Serimer, “ Esnaf teşkilatı çok geniş bir aile ve değişik sorunları mevcut. Aileleriyle birlikte çok geniş bir halk kitlesi. Bizler esnafımızın sorunlarını çözüme kavuşturup, ihtiyaçlarını giderirsek, onların verdiği hizmette kolaylaşacak ve vatandaşımız bu kolaylıktan yararlanmış olacak.  Sorunları giderilmeyen asık suratlı bir esnaf, ihtiyacını gidermek isteyen bir vatandaşa başı dinç ve rahat olmadığı sürece iyi hizmet veremeyecektir.  Biz bunun için varız. Esnafın derdi nedir? Ne bekliyor? Kamudan ne istiyor ?  Muhakkak ki yasalar çerçevesinde değerlendirildiğinde ve yasal imkanlarla giderilecek sorunlara çözüm üreteceğiz.  Olmadığı taktirde biz bunu yapamayacağız demeyeceğiz. Bu sorunun ne şekilde giderileceğini anlatmak, izlenecek yolu göstermek suretiyle gereken katkıyı sunacağız” diye konuştu.

SORUNLAR İLETİLDİ

Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu Başkanlığında 26 Nisan’da Esnaf Odaları Birliğinde oda başkanlarıyla gerçekleştirilen buluşmada, Birlik Başkanı Talat Dinçer ve oda başkanlarının dile getirdiği sorunları tek tek dinleyip, not aldıklarını ve çözümü konusunda ilgili birimlere talimat verdiklerini aktaran Vali Yardımcısı Turgut Serimer, “ Söz konusu toplantımızda Büyükşehir  Belediye Başkanlığına  yazdığımız konular ana başlığı içerisinde seyyar satıcıların çok dağınık çalıştığı 24 saat açık olduğu hijyene dikkat edilmediği bazı büfelerde açık alkol satıldığı, UKOME e tarafından güzergah kararları alınırken  minibüscüler  odası ile bilgi alışverişinde bulunulmadığı,  durakların ve ceplerin ve bekleme yerlerinin yetersiz kaldığı, Yeni bulvar minibüs kooperatifinin Okan Merzeci bulvarında hat açma isteği konuları yer alıyor. Bu daha ilk toplantımız. İletilen her sorunun takibini yapacağız. İlgili kurumlarda konunun takipçisi olunduğunu fark ettikçe, çözümü konusunda gereken hassasiyeti gösterecektir”  dedi.

 

Yapılan konuşmaların ardından oda başkanları sorunlarını dile getirdiler. Mersin ESOB Başkanı Talat Dinçer, toplantı sonrası ilk işlerinin sorunları sektörel bazda ele alıp, o sektörün temsilcileri oda başkanlarından komisyon oluşturacaklarını vurguladı. Başkan Dinçer,  bundan sonraki toplantıların o komisyon üyelerinden oluşan sektör temsilcilerinin katılımıyla yapılacağını, böylece tespit edilen sorunlarda nihai çözüme gidileceğini sözlerine ekledi.

Print Friendly, PDF & Email

Benzer Haber

Başkan Dinçer; “KDV ve ÖTV indiriminde süre uzatımına gidilmeli”

Mersin ESOB Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer, hükümetçe açıklanan ve 1 Kasım 31 Aralık 2018 …