Ana Sayfa / Haberler / Esnaftan Afrin’e zeytindalı

Esnaftan Afrin’e zeytindalı

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı koordinasyonunda, TESK’e bağlı 81ilin Birlik Başkanı ve yöneticileri ile TESKOMB’a bağlı kefelet kooperatifi başkanlarından oluşan 5 bin esnaf, Afrin’de terörden arındırılan bölgede bulunan Suriyelilere ulaştırılmak üzere hazırlanan 3 TIR dolusu yardımı, AFAD ve Kızılay temsilcilerine teslim etti.
“Zeytindalı için Hatay’dayız, Devletimizin Yanındayız” başlığı altında gerçekleşen programa, Gümrük Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi, Hatay Valisi Erdal Ata, TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, TESKOMB Genel Başkanı Abdülkadir Akgül, Milletvekili Hacı Özkan, Orhan Karasayar, Mersin ESOB Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer ile 81 ilden gelen birlik, oda ve kefalet kooperatifi başkanları katılım gösterdi.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı koordinasyonunda TESK ve TESKOMB’a bağlı oda, birlik ve kefalet kooperatifi başkan ve yöneticilerinden oluşan beş bin esnaf, gıda, giyecek, temizlik malzemeleri ve oyuncaktan oluşan 3 TIR dolusu yardımı Afrin’de terörden arındırılmış bölgeye gönderdi.

Hatay Ottoman Otel’de “Afrin için Hatay’dayız, Devletimizin Yanındayız” başlığı altında gerçekleşen proğrama Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi, Hatay Valisi Erdal Ata, TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, TESKOMB Genel Başkanı Abdulkadir Akgül, Ak Parti Milletvekileri Orhan Karasayar ve Hacı Özkan, ,Mersin ESOB Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer ile Birliğe bağlı oda başkanları ve yurt genelinden gelen Birlik ve kefalet kooperatifleri başkan ve yöneticilerinden oluşan beş bin esnaf katılım gösterdi.

3 TIR DOLUSU GIDA, GİYECEK VE TEMİZLİK MALZEMESİ UĞURLANDI

AFAD ve Kızılay aracılığıyla gönderilmesi için teslim edilen giyecek, gıda, temizlik malzemesi ve oyuncak gibi 3 TIR dolusu ürünler Bakan Tüfenkçi ve TESK Genel Başkanı palandöken, TESKOMB Genel Başkanı Akgül ile Birlik Başkanları tarafından Zeytin Dalı İçin Hatay’dayız, Devletimizin Yanındayız” adlı programla Hatay’dan Afrin’e uğurlandı. Uğurlama töreninde konuşan Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi “Türkiye’nin kimsenin toprağında gözü yok. Buna karşılık bu millet kendi toprağına, istiklaline, istikrarına göz dikenlerin başını ezmeyi de bilir” dedi.
Tüfenkci, “Sınırlarımızda koridor oluşturmasına izin vermeyeceğiz dedik ve vermiyoruz. Biz Afrin’e kardeşlik adına gidiyoruz. Terörün zulmünden oradaki akrabalarımızı, kardeşlerimiiz kurtarmak adına giriyoruz. Terörden temizlediğimiz yerlere yardım elimizi uzattık. Bugünde esnaflarımızla oradayız” şeklinde konuştu.
AFRİN’DE ALTYAPI TAMAMLANACAK, EKSİKLER GİDERİLECEK
TIR’ların uğurlanması sonrası proğram otel salonunda devam etti. Burada ki proğramda konuşan Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi, “ Bugün, TESK ve TESKOMB’a bağlı Birlik ve kefalet kooperatifi başkan ve yöneticilerinden oluşan 5 bin esnafımız Afrin’de terörden arındırılan bölgede bulunan Suriyelilere yardım için buradalar. Hükümet olarak oradaki altyapının yapılması, eksikliklerin giderilmesi, operasyondan sonra orada yaşayan Suriyeli kardeşlerimizin ihtiyaçlarının giderilmesi noktasında Başkanımızın talimatıyla hazırlıklar yapılıyor. Bu operasyonlar bitiğinde oradaki kardeşlerimize bu hizmetleri sunacağız. Bu operasyonlarla ‘Ekonomimiz zora mı girer?’ diye endişelenenler gördü ki ekonomi dara girmedi. İşbaşında bir hükümet var. İşinin başında esnaf var, bundan kimse endişe etmesin.”
ESNAF e-TİCARETE TAŞINACAK
Konuşmasında esnafla yaptıkları bir çalışma hakkında da bilgi veren Tüfenkci, şöyle konuştu: “Biz AVM’lerden şikayet ediyoruz. Yakında e-Ticaret sitelerinden de şikayet ederiz. Onun için çözüm de bulmalıyız. Artık küçük, geleneksel iş yapan, bakkalık yapan esnafımızı da e-Ticaret sitelerine taşıyacağız. Sizler adına PTT ile işbirliği yaptık. Sizin her dükkanınızın bir profilini de oraya taşıyacağız ve PTTAVM’de yer alacaksınız. Dükkanınızda sattığınız ürünleri oraya yerleştireceğiz. Sadece Kilis’ten, Hatay’dan, Niğde’den değil dünyanın dört bir yanından sipariş alacaksınız. Bu siparişlerin de kargosunu PTT indirimli yapacak. Size para kazandıracağız.”
HEP BİRLİKTEYİZ
Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Merkez Birliği Başkanı Abdülkadir Akgül de şunları kaydetti: “1.5 milyon esnafı temsilen geldiğimiz Hatay’da ‘Başaramayacaksınız, vatanımızı parçalayamayacaksınız’ diyoruz. Çanakkale’de, Kurtuluş Savaşı’nda nasıl birsek yine beraberiz, hep birlikte Türkiyeyiz.”
PALANDÖKEN “KİMSE BİLEĞİMİZİ BÜKEMEZ”
TESK Başkanı Bendevi Palandöken de, şunları söyledi: “Devletimizin yanındayız. Az olsun özünden olsun. Sizler devletin milletin yanında her zaman dimdik durdunuz bizim de yüz akımız oldunuz. Türk milletinin kimse bileğini bükemeyecek, büktürmeyeceğiz.”

Print Friendly, PDF & Email

Benzer Haber

İl Jandarma Komutanı J. Alb Uçar’dan Başkan Dinçer’e iade-i ziyaret

Mersin İl Jandarma Komutanı J. Albay Hasan Basri Uçar, bünyesinde kurulu 70 meslek odası ve …