Download http://bigtheme.net/joomla Free Templates Joomla! 3
Ana Sayfa / Haberler / İşsizlikle mücadelede danışman dönemi

İşsizlikle mücadelede danışman dönemi

Aktif istihdam tedbirleri kapsamında  göreve başlayan ve işveren ile işsiz arasında köprü görevi üstlenen 64 iş ve meslek danışmanı, Vali Hasan Basri Güzeloğlu, Mersin ESOB Başkanı Talat Dinçer, Mersin TSO Başkanı Şerafettin Aşut, MESİAD Başkanı Ahmet Akkurt, İŞKUR İş ve Meslek Danışmanlığı Daire Başkanı Sinan Temur ile çok sayıda davetlinin katılım gösterdiği toplantı ile iş gücü piyasasına tanıtıldı.

Mersin Çalışma ve İş Kurumu Müdürlüğü bünyesinde göreve başlayan 31’i kadın 64 ‘İş ve Meslek Danışmanı’, düzenlenen toplantı ile iş piyasasıyla tanıştırıldı. İşsiz ile işveren arasında köprü görevi görecek danışmanlara, kurum-kuruluş temsilcileri tam destek sözü verdi.

Mersin TSO Konferans Salonunda yapılan ve Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Mersin ESOB Başkanı Talat Dinçer, Mersin TSO Başkanı Şerafettin Aşut, MESİAD Başkanı Ahmet Akkurt, İŞKUR İş ve Meslek Danışmanlığı Daire Başkanı Sinan Temur ile Mersin iş dünyasının temsilcilerinin katılım gösterdiği tanıtım toplantısı, İŞKUR Mersin İl Müdürvekili Tuncer Arslan’ın açılış konuşması ile başladı.  İŞKUR Mersin İl Müdürü Tuncer Arslan, “64 danışman ile Mersin iş piyasasına hizmet etmeye hazır, emirlerinize amadeyiz” diyerek, hizmeti işverenin ayağına getirdiklerini söyledi. “İşveren ile İŞKUR arasındaki köprüyü, iş ve meslek danışmanları kuracak” diyen Arslan, “Amacımız her işverenin bir iş ve meslek danışmanının olmasını sağlamak ve işverenlerin aradığı kalifiye eleman ihtiyacına cevap vermek, bu kapsamda mesleki eğitimler vermektir. Ekibimiz ile iş ve meslek danışmanlığı alanında Türkiye birincisi olacağımıza sizlere söz veriyorum” dedi.

İŞ-KUR KABUĞUNU KIRDI

Daha sonra söz alan Mersin ESOB Yönetim kurulu Başkanı Talat Dinçer, iş kur’un kabuğunu kırarak bir değişim ve dönüşüm içerisine girdiğini belirterek,  bunun memnuniyet verici gelişme olduğunu dile getirdi. “İş dünyası kalifiye eleman beklerken İŞKUR’a sürekli vasıfsız vatandaşlarımız kayıt yaptırıyor” diyen Başkan Dinçer, bu sorunun çözümü için piyasanın ihtiyacı olan meslekler tespit edilerek, bu doğrultuda eğitimler verilmesi gerektiğini vurguladı. İşkur’un  kaynaklarının doğru kullanılmasının önemine değinenin Başkan Dinçer, “Hala sanayide su altı kaynakçısı veya CNC tezgahlarını kullanacak elemanlar aranıyor  ise bu gücü verimli kullanamıyoruz demektir” dedi.

PİYASININ İHTİYAÇ DUYDUĞU ELEMAN YETİŞTİRİLMELİ

Konuşmasının devamında  İş-Kur’ un bir değişim ve dönüşün içerisine girmesi ve kabuğunu kırıp Bakanlığın ve Mersin Valiliğinin önderliğinde bir projeyi hayata geçirerek iş ve meslek danışmanlarını işverenin ayağına göndermesini son derece önemli bulduğuna değinen Dincer,  “ iş dünyası dışarıda kalifiye eleman bekliyor, işveren kalifiye eleman arıyor fakat bunun ortası bulunamıyor.  İş-Kur önemli bir misyonu üstlendi. 64 meslek danışmanı ilimizde görev yapacak. Biz meslek kuruluşları olarak bunların sonuna kadar yanındayız. Bana göre piyasanın ihtiyacı olan meslekler tespit edilip, bu meslekler doğrultusunda faaliyetler başlatılmalıdır. Hala sanayide içinde su altı kaynakcısı, CNS  tezgahlarını kullanacak eleman aranıyorsa demek ki bu gücü verimli kullanamıyoruz demektir. Bugün Mersin’de büyüme hızı her ne kadar yükselirse yükselsin, en büyük sorun hala işsizlik. Sayın valimiz istihdama yönelik her türlü tedbiri alıyor. Valimizin göreve geldiği günden bu güne alınan istihdam tedbirleri ile birlikte yüzde 20’lerde olan işsizlik sorunu yüzde 9’lere çekildi. Ama yeterli mi diye sorarsanız hayır yeterli değil. Bugün binlercesi üniversite mezunu gençlerimiz iş bekliyor” dedi.

KAYNAKLAR  DOĞRU KULLANILMALI

İş-Kur son yıllarda büyük atılımlar  yaptığına ve bu kuruma  büyük kaynaklar aktarıldığına dikkat çeken Dinçer, bu kaynakların doğru kullanılmasının önemine değinerek, “Bu kaynakları doğru kullanamazsak amacından uzaklaşmış demektir. Açılan her türlü eğitim ihaleleri  piyasanın ihtiyaç duyduğu alana göre yapılması lazım. Yani verimli etkin ve sonuca giden çalışma yapmak lazım. Aksi taktirde verilen emek ve harcanın kaynaklar heba olur diye düşünüyorum. Biz sivil toplum kuruluşları olarak her türlü desteğe hazırız. En önemli olay meslek seçimimi iyi yapalım. Özelikle gençlerimizi meslek seçiminde yönlendirelim. Ve bunu okullarda da başarabilirsek, bu arkadaşlarımı çok verimli kullanmış oluruz diye düşünüyorum. Biz ESOB olarak iş ve meslek danışmanlarımıza meslek seçimi ve gençlerimizin doğru yönlendirilmesi konusunda her türlü desteği vermeye hazırız” şeklinde sözlerini noktaladı

İŞÇİ VE İŞVEREN ARASINDA KÖPRÜ

MTSO Başkanı Şerafettin Aşut’ta istihdam konusunu bir seferberlik konusu olarak gördüklerini ifade etti. Aşut, daha sonra TOBB Genel Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu tarafından UMEP projeleri kapsamında en çok meslek kursu açan oda olmalarından dolayı kendilerine gönderilen teşekkür mektubunu okudu.

İŞKUR iş ve Meslek Danışmanlığı Daire Başkanı Sinan Temur, iş ve meslek danışmanlarına büyük emekler verildiğini ve büyük umutlar bağladıklarını söyledi. Mersin’deki 64 iş ve meslek tanışmanının ortalama 800 iş arayan ev 60 işverenin düştüğünü vurgulayan Temur, “Danışmanlarımız iş arayan ve işveren arasında köprü olacak. İş arayanı doğru meslek kurslarına yönlendirerek onu iş gücü piyasasına yakınlaştırmaya çalışacak. İşverenlerin gönüllü insan kaynakları yöneticileri olacaklar” dedi.

Son olarak konuşan Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, ‘Aktif İstihdam Tedbirleri’ kapsamında ilimizde göreve başlayan İş ve Meslek Danışmanları’nın, Mersin’deki nitelikli ve yetişmiş insan gücünün artmasına katkı sağlayacağını söyledi.

 “YÜKSEĞİ HEDEF ALAMAYANLAR ORTAYI TUTTURAMAZLAR”

Mersin’de göreve başladığında  yüksek işsizlik rakamlarından söz edildiğini vurgulayan Vali Güzeloğlu,  bu noktada 1 yıllık zaman dilimi içerisinde 5 bin reel istihdam oluşturma hedefi konulduğuna vurgu yaparak, “Hedeflerimize ulaşarak Türkiye’de istihdam şampiyonu olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Türkiye’nin büyümesinin geliştiricisi bir kent olan Mersin’de, iş ve istihdam kapısı sağlayacak herkesle birlikteyiz demiştik. 2 yılı aşkın görevim süresince 200’ü aşkın sektör toplantılarımız ve buluşmalarımız oldu. Tüm çalışmalarımızın sonunda amacımıza ulaştık ve reel istihdam artışında Türkiye şampiyonu olduk. Uzmanlaşmış Meslek Edindirme Merkezleri Projesi’nde de (UMEM) Türkiye şampiyonluğunu elde ettik. Mersin olarak çok daha ötesini hedefliyoruz. Çünkü yükseği hedef alamayanlar ortayı tutturamazlar. Mersin’de devam eden büyük yatırımlar nitelikli ve yetişmiş insan gücünün artmasına katkı sağlayacaktır. 2013 yılında ilimizde gerçekleştirilecek olan Akdeniz Oyunları ile birlikte Mersin, 500 milyon TL’nin üzerinde yatırıma konu olmuştur. Oyunlar kapsamında kullanılacak tesislerin yapımı ve inşa sonrasında bu tesislerin işletilmesi de istihdam demektir. Öte yandan oyunlar için ilimize gelecek olan insanlara rehberlik etmesi amacıyla en az 5 bin kişi nitelikli hale getirilecek, böylece ayrı bir iş kolu oluşturulacaktır. Ülkemizin en büyük 3’ncü havalimanı olma niteliğine sahip Çukurova Bölgesel Havalimanı’nın inşaatına da kısa bir süre başlanacaktır. Havalimanının yapım sürecinde en az 2 bin kişi istihdam edilecektir” diye konuştu.

MERSİN ÇEKİM MERKEZİ HALİNE GELDİ

‘Aktif İstihdam Tedbirleri’ kapsamında eğitim gören İş ve Meslek Danışmanları’nın öneminin Mersin’deki iş alanlarının gelişmesiyle birlikte ortala çıktığının altını çizen Valimiz, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Danışmanlarımız iş alanındaki yaşanan gelişmeleri takip eden, aktaran ve paylaşanlar olacak. Bir nevi değer oluşturarak katkı sunacak danışmanlarımızın 64 olan sayısı kısa zamanda artacaktır. İş alanında öznel ve geçerliliği olmayan tavsiyelerin ötesinde danışmanlarımız, akılcı çözümlerle piyasayı düzenleyeceklerdir. İş anlamında doğruyu seçmek için doğruya ulaşılması gerekmektedir. Burada da iş ve meslek danışmanlarımıza büyük iş düşüyor.” Hükümetimiz tarafından yapılan çalışmaların Mersin’i bir çekim merkezi haline getirdiğini kaydeden Valimiz, ilimizin kalkınma adına her türlü nimete sahip olduğunun da altını çizdi.

Print Friendly, PDF & Email

Benzer Haber

Başkan Dinçer; “KDV ve ÖTV indiriminde süre uzatımına gidilmeli”

Mersin ESOB Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer, hükümetçe açıklanan ve 1 Kasım 31 Aralık 2018 …