Download http://bigtheme.net/joomla Free Templates Joomla! 3
Ana Sayfa / Haberler / Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan esnafla buluştu

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan esnafla buluştu

Dinçer “Yerel ve genel idare el ele vererek esnafın önünü açmalı”

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği ve Mezitli Esnaf Kefalet Kooperatifi işbirliğiyle gerçekleştirilen Esnaf Buluşmasına katıldı. Bakan Elvan’a esnaf ve sanatkarların başta sanayi sitesi, AVM’ler/ zincir marketler ve ulaşımla ilgili sorun ve beklentilerini aktaran Başkan Dinçer, “Esnafın iş ve işlevlerini bizim teşkilatımız kendisi halletsin, esnaf resmi dairelerde kapı kapı dolaştırılmasın Yerel ve genel idareler el ele vererek esnafın önünü açsın. Unutulmasın ki esnafa verilecek her türlü destek, halka hizmet olarak dönecektir ” dedi.
Artık esnafa yılda 22 milyar liralık kredi veriyoruz. Artık esnaf sadece yüzde 5 gibi düşük bir faizle kredi kullanabiliyor. Biz esnafla iç içeyiz. Esnafımızın ayakta kalabilmesi için elimizden gelen her türlü gayreti ve desteği veriyoruz” dedi.

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği ile Mezitli Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifince verilen kahvaltıda esnafla buluştu. Bakan Elvan’a Mersin Valisi Ali İhsan Su, AK Parti Mersin milletvekilleri Hacı Özkan ile Ali Cumhur Taşkın, AK Parti İl Başkanı Cesim Ercik, İl Jandarma Komutanı Yusuf Ziyaeddin Cavlak, İl Emniyet Müdürü Mehmet Şahne, Sahil Güvenlik Komutanı Dnz.Kd Albay Fatih Ertan, İl Milli Eğitim Müdürü Adem Koca, protokol üyeleri eşlik etti.
SAYIN BAKANIMIZ BİZLERİ HİÇ BİR ZAMAN GERİ ÇEVİRMEDİ
Mezitli Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Bünyamin Öngel’in açılış konuşması sonrası söz alan Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Talat Dinçer, Bakan Elvan ve diğer protokol üyelerine teşekkür etti. Dinçer, “Her zaman varlığıyla bizleri onurlandıran, çok saygı duyduğum, hizmetlerinden keyif aldığım çok değerli Bakanım, sayın valim, sayın milletvekillerim, komutanlarım, emniyet müdürüm, kamu kurum ve kuruluşlarımızın çok değerli temsilcileri, siyasi partilerimizin çok değerli il ve ilçe başkanları, değerli muhtarlarımız, basınımızın güzide temsilcileri, uzaktan yakından bu kahvaltımıza iştirak etmiş tüm misafirlerimiz ve bizim olmazsa olmazımız yol arkadaşlarımız esnaf sanatkar arkadaşlarım. Şahsım ve teşkilatım adına hepinize hoş geldiniz diyor en içten sevgi saygılarımı sunuyorum” dedi.
Konuşmasında küçük esnaf sanatkarın elinin emeğiyle alnının teriyle yaz kış, soğuk sıcak, yağmur çamur demeden bu kente hizmet veren cefakar ve vefakar kesim olduğuna vurgu yapan Başkan Dinçer, “ Esnafımız topluma o kadar güzel hizmet ederler ki bu hizmetinden hiçbir zaman şikayet etmezler. Esnafımız devletine isyan etmez, olumsuz olayın içerisinde yer almaz. Sadece devletin sağladığı imkanlarla hayatını idame ettirmeye çalışırlar. Sayın Bakanım sizler bizi hiçbir zaman yalnız bırakmadınız. İlimize geldiğiniz günden bugüne ne zaman esnafımızın sorunu olsa sizin kapınızı çalıyoruz. Siz hiç bir zaman bizi reddetmediniz, geri çevirmediniz. Sizlerin huzurunda bakanıma teşekkür ediyorum” dedi.
ESNAF ÇOK ÇALKANTILI DÖNEMLER YAŞADI
Başkan Dinçer esnafın ticari hayatını sürdürürken nereden nereye geldiğinin de analizi yaptığını ifade ederek, “Esnaf sanatkarımız bu ülkede enflasyonun yüzde 150 olduğu dönemi gördü. Bu esnaf yüzde 100 oranlarla kredi çektiğini dönemleri gördü. 99 krizini 201 krizini yaşadı. Yüzde 40 faizle aldığı krediyi yüzde 500’le ödemek zorunda bırakıldı. Çok çalkantılı dönemler yaşadık ama bu ülkede hep ülkemize ve bayrağımıza sahip çıktık. Ancak her ne hikmetse ülkemizde yaşanan her olumsuzluğun faturası esnafımıza çıkartıldı. O yüzden esnafımıza ne yapılsa o azdır diyorum”
ESNAFIN TİCARİ HAYATINI KOLAYLAŞTIRACAK ADIMLAR ATILIYOR
Konuşmasının devamında esnaf sanatkarların şu an yüzde 5’le ve beş yıl vade ile kredi kullandığının altını çizen Başkan Dinçer, “ Şu an yeni bir uygulama çıktı. İşyeri edinmeye 500 bin lira kredi çıktı ve on yıl vade getirildi. Bunlar bizim için olumlu şeyler, bunlar bizim ticari hayatımım kolaylaştıracak uygulamalar. Daha da fazlasını istiyoruz. Esnafı resmi kurumların kapısında kırk kapıyı gezmek zorunda bırakılmasın, bizim iş ve işlevlerimizi bizim teşkilatımız kendisi halletsin. Dolayısıyla bize yapacağınız yardımlar bürokrasiyi ortadan kaldıracak, önümüzü açacaktır. Kent içindeki esnaf feryat ediyor. Bu memlekette otopark, cadde , trafi k sorunu var. Bunun yanı sıra büyük avm’LER sokak aralarına kadar giren zincir marketler var. Bu kadar zincir marketin kol gezdiği dönemde nasıl hayatını sürdürecek? Var olan imkanları kendi ellerinden alınıyor . Yerel genel idareler el ele vererek esnafının önünü açmalı” dedi.
SANAYİ ALANI KONUT ALANINA ÇEVRİLDİ
Birlik olarak Mersin’e ihtisas sanayi kurulması için 5 yıldır mücadele verdiklerini ve bu mücadele sonucu 2 bin dönüm bir arazinin sanayi sitesi kurulması için işaretlendiğini kaydeden Başkan Dinçer, “ Ancak Büyükşehir Belediyesi’nin son oturumunda alınan kararla 5 yıl uğraştığımız sanayi sitesi alanı konut alanına çevrildi. Şu an sanayi sitesi yapacak bir karış alan yok. 2 milyon nüfusu olan bir kentte tüm ilçelerde 12 sanayi sitesi var. Bunların en büyük kapasitesi 500 işyeri. Biz bin iki bin işyerinin olduğu, mesleki okulumuzun bulunduğu, kendi ustalarımızı yetiştirebileceğimiz komple bir sanayi sitesi istiyoruz. Bunun için mücadele ediyoruz. Apartman altlarında sanayi olmaz. Bunun için Mersin’i Mezitli’yi kurtarmak lazım. Bizim sanayi sitesi sorumuzu çözmenizi bekliyoruz” diye konuştu.
SERVİSCİ ESNAFINA EK MALİYET GETİRİLİYOR
Konuşmasında ulaşım sektöründe dönem dönem büyük sıkıntılar yaşandığını, özellikle servis sektöründe bir kaç kişinin yaptığı olumsuzlukların tüm servis camiasına mal edildiğini aktaran Başkan Dinçer, “ Yaşanan olumsuzların faturası servisci esnafına kesiliyor, tüm denetim ve yaptırımlar kayıt altındaki servisciye uygulanıyor. Yeni tebliğ yayınlandı. Araçlarda üç noktalı emniyet kemeri ve sensörlü koltuk zorunlu hale getirildi. Bunun yanı sıra kamera sistemi, güvenlik butonu ses düzeni rehber öğretmen gibi zorunluluklar zaten vardı. Bu tebliğin yerine getirilmesi servisci esnafımıza 20 bin lira ek yük getiriyor. Bu konuda biraz esneklik getirmenizi bekliyoruz. Yine bu konuda Mersin Servis Araçları Odamızca hazırlanan çalışmaların yer aldığı dosyamız var. Talimatlarınızla bu dosyanın incelenmesini, yardım ve desteklerini bekliyoruz” dedi.
ESNAFA VERİLEN DESTEK, HALKA HİZMET OLARAK DÖNER
Başkan Dinçer konuşmasını şöyle sürdürdü: “Sayın bakanımız her zaman esnafımızın yanında oldunuz , lütfen olmaya da devam ediniz. Çünkü bu esnaf her şeyin en iyisine layık, Bugün 70 bin esnaf bu kente hizmet ediyor. Onlara yapılacak en küçük destek halkımıza geri dönecektir. Bbu duygu ve düşüncelerle bu kadar yoğun proğramın içerisinde bizlerle olan Kalkınma Bakanımıza, Sayın Valimize, Milletvekillerimize, momutanlarımıza tüm misafirlerimize bu ortama yaratan bu esnaf sanatkarımıza şahsım ve teşkilatım adına teşekkür ediyorum sevgiler saygılar sunuyorum.”
VALİ SU “İLİMİZ İLÇELERİMİZ HER GEÇEN GÜN GELİŞİYOR”

Başkan Dinçer’in ardından söz alan Mersin Valisi Ali İhsan Su ise, Mersinimizin her geçen gün gelişmeye devam ettiğini belirterek başladığı konuşmasını; sağlıkta, kültürde, turizmde, eğitimde ve daha bir çok alanda büyük projelerin bir bir hayata geçmesi noktasında, bu yatırımları en üst düzeyde takip eden Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan’a Mersinliler adına şükranlarını sundu.

“ŞEHRİN NABZINI ESNAF TUTUYOR”
Vali Ali İhsan Su’yun konuşmasının ardından kürsüye çıkan Bakan Elvan, esnafın bir şehrin kimliğinin en önemli bileşeni olduğunu belirtti. Şehrin nabzını esnafın tuttuğunu söyleyen Elvan, “Adeta kılcal damarlara siz nüfus ediyorsunuz. Şehrin ekonomisini esnaf canlı tutuyor. Toplumun yükünü yine esnaf kardeşlerimiz çekiyor. Eğer toplumda bir sorun varsa o sorunun ne olduğunu en iyi bilenlerden birisi esnaf kardeşlerimizdir. Çünkü vatandaşla sabahtan akşama kadar iç içe, yüz yüzesiniz. Vatandaşımızın her derdi ile dertlenen ve bunların çözümü için çaba sarf eden birliklerimiz var, esnaf odalarımız var, bizde onlara gerekli desteği vermeye çalışıyoruz. Esasında bin yıllık bir geleneğimiz olan Anadolu bacılarıyla, Anadolu Erenleriyle, Anadolu Fatihleriyle birlikte bu ülkeyi Türkiye yapan asıl unsur Anadolu ahilerinin geleneğini sizler yaşatıyorsunuz ve sizlerin yaşatıyor olmasıdır. Ahi Evran’ın kurduğu bu teşkilatı modern anlamda sizler ayakta tutuyorsunuz” diye konuştu.
“ESNAFA YILDA 22 MİLYAR KREDİ KULLANDIRIYORUZ”
Sanayi sitesi konusunda da konuşan Elvan, yerle ilgili sorunlar çözüldükten sonra güzel ve modern bir sanayi sitesini yapacaklarını söyledi. Türkiye’de yüzde yüzlerin üstünde faizle kredilerin verildiği günlerin yaşandığını hatırlatan Elvan, “Ama bugün son derece düşük faizli 500 bin liraya kadar iş yeri satın alabilmek için kredi imkanı veriyoruz ve 120 ay gibi bir vadeye yayılabiliyor. Daha önce üst limiti 150 bin lira olan ve esnaf ve sanatkarlara kullandırılan kredinin limiti de 200 bin liraya yükseldi. Esnaflara ve orta ölçekli işletmelere 500 bin lira düşük faizli ticari taşıt kredisi verilmesi de kararlaştırıldı. 2002 yılında esnaf ve sanatkarlar fiili olarak yüzde 47 faizle kredi kullanıyordu. Artık bir yıldan kısa vadeli kredilerde sadece yüzde 4, bir yıldan uzun vadeli kredilerde ise yüzde 5 faizle kredi kullanabiliyorsunuz. 2002 yılında faize verdiğimiz destek sadece yüzde 20 idi. Bugün 100 liralık faizin destek oranı yüzde 50 ile yüzde 100 arasında değişiyor. Esnaf ve sanatkarlara 2002 yılında Halk Bankası tarafından kullandırılan kredi miktarı tüm Türkiye’de sadece 153 milyon lira. Artık esnafa yılda 22 milyar liralık kredi kullandırıyoruz. O dönemde kredi kullanan esnaf sayısı sadece 63 bin 500’dü. Bugün bu rakam tam 450 bine ulaştı. Biz esnafla iç içeyiz. Esnafımızın ayakta kalabilmesi için elimizden gelen her türlü gayreti ve desteği veriyoruz” şeklinde konuştu.
“BİZİM MİLLETİMİZİ BAŞKA MİLLETLE KARIŞTIRMAYIN”
Mersin’in her ilçesinin şantiye konumuna geldiğini vurgulayan Elvan, “Çok sayıda projemiz devam ediyor, yatırımlarımız devam ediyor. Mersin daha güzel olacak. Şundan emin olun biz büyük bir milletiz. Bu millet hiçbir zaman boyunduruk altında kalmadı. Özgürlüğüne aşık olan bir millettir. Vatanının bir milimetrelik karelik alanını bile asla vermeyecek ve bu vatanımızın ufak bir parçası olsa her türlü mücadeleyi gerçekleştirecek bir millete sahibiz. Bizim milletimizi başka milletlerle karıştırmasınlar. Bizim insanımızı başka insanlarla karıştırmasınlar. Bizim milletimizde bu ruh olduğu müddetçe, bu vatan sevgisi olduğu müddetçe, bu bayrak sevgisi olduğu müddetçe Allah’ın izni ile ülkemiz güçlendikçe güçlenecek, büyüdükçe büyüyecektir. Başka ülkelerin şöyle, böyle söylediklerine bakmasın. Biz güçlüyüz. Güçlü olmaya da devam edeceğiz. Biz milletimize güveniyoruz” ifadelerini kullandı.

Print Friendly, PDF & Email

Benzer Haber

Mersin esnafının SGK ile ilgili sorunları Çalışma Bakanlığı’nda

Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer; temsil ettiği esnaf ve …