Download http://bigtheme.net/joomla Free Templates Joomla! 3
Ana Sayfa / Haberler / Kemalpaşa Sanayi Sitesinin temeli törenle atıldı

Kemalpaşa Sanayi Sitesinin temeli törenle atıldı

Tarsus modern sanayi sitesine kavuşuyor

Mersin ESOB Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer’in kent içerisinde görüntü ve gürültü kirliliği yaratan, merdiven/ apartman altlarında hizmet veren işyerlerini modern sanayi sitelerine taşıma yolunda yıllarca verdiği mücadele Tarsus’ta hedefine ulaştı. İstihdama ve ekonomiye katkısının yanı sıra modern ticaret merkezi olması hedeflenen Kemalpaşa Sanayi Sitesi’nin temeli görkemli törenle atıldı.

Esnaf-belediye işbirliğiyle Türkiye’ye model olarak gösterilen 157 işyeri kapasiteli Tarsus Kemalpaşa Sanayi Sitesi’nin temel atma törenine Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, MHP Mersin Milletvekili Baki Şişmek, Mersin ESOB Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer, Tarsus Belediye Başkanı Şevket Can, Tarsus İlçe Emniyet Müdürü Salim Çakan, ilçede kurulu esnaf ve meslek odası Başkanları, STK temsilcileri ve esnaf sanatkarlar katılım gösterdi.

Tarsus’ta esnaf belediye işbirliğiyle Türkiye’ye örnek model olarak gösterilen Kemalpaşa Sanayi Sitesi’nin temeli törenle atıldı.

Kemalpaşa Sanayi Sitesinin temel atma törenine MHP Mersin Milletvekili Baki Şimşek, Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Tarsus Belediye Başkanı Şevket Can, Mersin ESOB Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer, İlçe Emniyet Müdürü Salim Çakan, ilçede kurulu esnaf odası başkanları, STK temsilcileri, belediye meclis üyeleri, esnaf sanatkarlar, muhtarlar ve vatandaşlar katılım gösterdi.

Temel atma töreninin açılış konuşmasını yapan Tarsus Madeni Sanatkarlar Odası Başkanı Kaplan Kiltaş, kent içerisinde dağınık şekilde faaliyet gösteren ve merdiven apartman altlarında hizmet veren üyelerini modern sanayi sitelerine taşınması yolunda verdikleri mücadelenin karşılığını görmenin gurunu yaşadıklarını belirterek, bu hizmetin gerçekleşmesinde emeği geçen Mersin ESOB Başkanı Talat Dinçer, Tarsus Belediye Başkanı Şevket Can ve Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’a teşekkürlerini iletti.

Daha sonra söz alan Mersin ESOB Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer, kent adına verilen böyle bir hizmetin açılışında esnaf sanatkarların, yerel idareler ve meslek kuruluşu temsilcileri ile bütünleşmesinin gururunu yaşadıklarını belirterek, emeği geçen tüm yetkililere teşekkürlerini sundu. Başkan Dinçer, konuşmasının devamında esnaf sanatkarların sabahın seyrinden gecenin geç vaktine kadar emeği, alınteri ve zekasıyla hizmet veren, hem kendi nafakasını çıkartıp, hemde ülke ekonomisine büyük katkı sunan cefakar ve fedakar bir kesim olduğunu söyledi. Kent ve ülke ekonomisine sunduğu büyük katkının göz ardı edildiği esnaf sanatkarların sorun ve beklentilerine duyarsız kalındığının altını çizen Başkan Dinçer, “Ülke ekonomisine ve istihdamına en büyük katkıyı sunan, büyümenin fidanlığı konumundaki esnafımızın sorunları bilinmez, bilinse dahi çözümü konusunda gayret gösterilmez. Mersin merkezde yıllardır kent merkezinde dağınık bir şekilde faaliyet gösteren, mahalle aralarında apartman/merdiven altlarında hizmet veren işletmelerin modern sanayi sitelerine taşınmaları konusunda verdiğimiz mücadele de maalesef bir sonuç alamadık. Bizler sanayileşmek istiyoruz ama arsa konusunda maalesef gereken desteği göremiyoruz. Bir kentin ilerlemesinin en büyük göstergesi modern sanayi siteleridir. Mersin’de biri 1970’lerde kurulmuş ve artık şehir içerisinde kalmış, büyük tonajlı araçların, TIR’ların giremediği sanayi sitesi, diğeri Tırmıl olmak üzere iki sanayi sitesi var. Bunların yetersiz geldiğini yıllardır dile getiriyoruz ve biz sanayileşmek, modern işyerlerinde hizmet vermek istediğimizi her platformda haykırıyoruz. Ama maalesef bu haykırışlarımıza kulak verilmedi, hala şehir merkezi mahalle aralarında apartman/merdiven altlarında kimyasal ürünler kullanılıp, sağlıksız işyeri ortamlarında hizmet veriliyor. Artık bu gidişata dur denilmeli, kent merkezindeki esnafın modern sanayi sitelerinde hizmet vermesinin yolu açılmalı” dedi.

Tarsus’ta dönemin Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’la yaptıkları ikili görüşmeler sonucu modern sanayi sitesi kurulması yönünde fikir birliğine varıldığını, büyük uğraş ve mücadeleler sonucu Kemalpaşa Sanayi Sitesi projesinin hazırlandığını kaydeden Başkan Dinçer, “ Tarsus’ta esnaf/belediye işbirliğiyle Türkiye’ye örnek bir model hazırladık. Bizim ülkemizde 20 yıldır kurulamayan sanayi siteleri var. Sanayi siteleri için önce kooperatif kurulur, sonra para toplanır, aidatlarda sorun yaşanır, arsalar alınır/satılır ve o sanayi sitesi bir türlü kurulamaz. Bunun için yerel yönetimlerin ve genel idarelerin yaklaşımı çok önemli. Biz bunu Tarsus’ta başardık. Hizmet bayrağını Sayın Kocamaz’dan devralan Şevket Can Başkanımız da bu projenin hayata geçirilmesi konusunda bizlerden desteklerini esirgemedi. Bugün temeli atıyoruz, inşallah yılbaşı önceside açılışını yapıp, hizmete sunacağız. Biz Tarsus’ta verilen bu hizmetin, Mersin’de verilmesi konusunda bizlerin yalnız bırakılmamasını istiyoruz. Bu anlamda bu modern sanayi sitesinin hayata geçirilmesinde emeği geçen Büyükşehir Belediye Başkanımız Burhanettin Kocamaz, Tarsus Belediye Başkanımız Şevket Can, gece gündüz bu proje için koşturan Madeni Sanatkarlar Odası Başkanı Kaplan Kiltaş ve Marangozlar Odası Başkanı Doğan Kocabaş ile onlardan desteğini esirgemeyen tüm oda başkanlarımız ve bu durgun piyasa ortamında gelişmek için sanayi sitesinde yer alan esnaf sanatkarlarımıza teşekkür ediyor ve tüm katılımcılara sonsuz sevgi ve saygılarımı sunuyorum” şeklinde konuştu.

Daha sonra söz alan Tarsus Belediye Başkanı Şevket Can, göreve geldikleri günden bu güne 22 hizmeti hayata geçirdiklerini ifade ederek, Kemalpaşa Mahallesine yapılan sanayi sitesinin Tarsus’a yeni bir ivme kazandıracağını dile getirdi.

Başkan Can, “Yerel seçim öncesinde vermiş olduğumuz sözleri birer birer yerine getirmenin gayreti içerisindeyiz. Biz, şehrimizde yaşayan halkın sevinçleri ve dertleriyle yoğrulmuş, onlarla sevinmiş, dertlerini kendi derdi olarak benimsemiş, şeffaf bir yönetim anlayışı ile hareket ediyoruz. Hiç kimseye öteki gibi davranmıyor, tüm sorunları adil ve eşit bir yöntemle çözmeye çalışıyoruz” dedi.
Yaşanılabilir bir şehir bırakmak için çalıştıklarını ifade eden Başkan Can, “Tüm mesai arkadaşlarımla birlikte, dil, din, ırk ayrımı yapmadan, partili partisiz demeden her bölgeye hizmet etmeye çalışıyoruz. Şehrimizi her gün biraz daha güzelleştirmek için çabalıyoruz. Her şeyden önemlisi şehrimizdeki huzur ve emniyetin sigortası olma yolunda hiçbir ilkemizden taviz vermeden çalışmaya devam ediyoruz. Bu anlamda kent içerisinde dağınık şekilde hizmet veren, görüntü ve gürültü kirliğine neden olan işyerlerimizi modern sanayi sitelerine taşımanın haklı gururu ve onurunu yaşıyoruz Esnafımıza hizmetlerimiz bununla kalmayacak. Mevcut SSK hastanesi civarında Vakıflara ait 15 dönüm araziye de talip olduk ve buraya da işyerleri yaparak esnafımıza tahsis edeceğiz. Allah birliğimizi dirliğimizi bozmasın. Sanayi sitemiz ilçemize hayırlı olsun ” ifadesini kullandı.
Kemalpaşa Sanayi sitesi için büyük mücadele verdiklerinin altını çizen Başkan Can, kent içerisindeki gürültü ve görüntü kirliliğini ortadan kaldıracaklarını ifade ederek, “Kemalpaşa Mahallesine yapılan sanayi sitesinin herkese hayırlı olmasını diliyor, 55 dönüm arazide kurulu 157 işyeri kapasiteli sanayi sitemizin hayırlı uğurlu olmasını diliyor, tüm katılımcılara teşekkürlerimi sunuyorum” şeklinde konuştu.
Mersin Milletvekili Baki Şimşek sanayi sitesinin tüm Tarsus’a hayırlı uğurlu olması dileğinde bulunması sonrası söz alan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz ise yaptığı konuşmada, bir kentin çağdaş bir kent olabilmesi için sanayi sitelerinin belli bir yerde kümelenmesi gerektiğini belirtti. Şehrin içerisinde; mahalle aralarında apartman altlarında konuşlanmış sanayi işyerlerinin belediye başkanlarının başını çok ağrıttığına vurgu yapan Kocamaz, “. Talat Dinçer başkanın da dediği gibi kent merkezinde görüntü gürültü kirliliği yapan, sağlıksız ortamlarda hizmet veren işyerleri modern sanayi sitelerine taşınmalı. Biz Tarsus’ta modern sanayi sitesinin kurulması yönünde yıllardır mücadele ettik. 20 yıldır özelikle şehrin içindeki sanayi esnafını modern ve sağlıklı tesislere kavuşturmak adına verdiğimiz mücadelede sona geldik. Ülkemizde sanayi sitelerinin yerlerini ilgili bakanlık belirliyor. Biz burada ilk etapta mermer/karo, marangoz/mobilya ve madeni sanatkarlar olmak üzere üç meslek dalında sanayi sitesi kurmak istedik ama bakanlık olur vermedi. Daha sonra verdiğimiz mücadelelerle buraların sanayi sitesi olarak işaretlenmesi konusunda başarılı olduk”dedi. Konuşmasının devamında bazı bölgelerde hala dağınık vaziyette üretim ve sanayi tipi hizmet veren işyerleri bulunduğuna dikkat çeken Başkan Kocamaz, “Benim oda başkanlarından ricam, bu işyerlerinin de buralara taşınması konusunda gereken hassasiyetin gösterilmesi. Yoksa yıllardır verilen bu mücadelenin anlamı kalmaz” dedi.
Tarsus’u Türkiye’ye örnek model yapmak üzere verdikleri mücadelede önemli mesafeler kat ettiklerinin altını çizen Başkan Kocamaz, “Belediye Başkanlığı bisiklet sürmeye benzer. Daime pedalı çevireceksiniz ve dengeyi sağlayacaksınız. Ama bu anlamda tüm kent yaşayanlarının, tüm paydaşların da belediye başkanına destek vermesi lazım.Bugün sanayi sitesine bizler alt yapı için 10 milyon lira harcadık ki bu para buranın alınması için ödenen ücretin iki katı bir rakam. Bunun da bilinmesi lazım.Bu sanayi sitesi tam manasıyla hayata geçtiği zaman ilçenin en önemli ticaret merkezi olacağına inanıyorum. Ben bu vesileyle sanayi sitemizin hayırlı uğurlu olmasını diliyor, tüm katılımcılara sevgi ve saygılarını sunuyorum” şeklinde konuşmasını tamamladı.
Yapılan konuşmaların ardından Tarsus Madeni Sanatkarlar Odası Başkanı Kaplan Kiltaş tarafından Kemalpaşa Sanayi Sitesi projesinin hayata geçirilmesine olan katkılarından dolayı Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Tarsus Belediye Başkanı Şevket Can ve Mersin ESOB Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer’e birer plaket verildi. Daha sonar protokol üyelerince sanayi sitesinin temeli atıldı.

Print Friendly, PDF & Email

Benzer Haber

Dinçer, “Vergide yapılandırma fırsatını kaçırmayın”

Mersin Vergi Dairesi Başkanı Adem Güngör ve grup müdürlerinin hayırlı olsun ziyaretinde bulunduğu Mersin ESOB …