Ana Sayfa / Haberler / Mersin 5. İnsan Kaynakları ve İstihdam Fuarı açıldı.

Mersin 5. İnsan Kaynakları ve İstihdam Fuarı açıldı.

Mersin Valiliği himayesinde Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü koordinesinde Mersin Büyükşehir Belediyesi, Mersin Üniversitesi, Çağ Üniversitesi, Toros Üniversitesi, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası, Mersin Deniz Ticaret Odası, Mersin Esnaf Sanatkarlar Odaları Birliği, Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi ve Mersin Serbest Bölge Müdürlüğü ortaklığında düzenlenen İş ve Kariyer Fuarı; Büyükşehir  Kongre ve Sergi Sarayı’nda yapılan açılışla işgücü ile işvereni bir araya getirdi.

Fuarın açılışına Vali Vekili Süleyman Deniz, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Kerim Tufan, Türkiye İş Kurumu Genel Müdür Yardımcısı Cafer Uzunkaya, Vali Yardımcısı Aylin Duman Kırcı,           Çalışma ve İş Kurumu İl Mustafa Kutlu, İl Mili Eğitim Müdürü Arif Koca, Mersin Vergi Dairesi Başkanı Adem Güngör, SGK İl Müdürü Mehmet Gülpak,Mersin ESOB Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer, Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna, KOSGEB Mersin Merkez Müdürü Danyal Yapıcı, Mersin TSO Başkanı Şerafettin Aşut ile fuarda stand açan firma yetkilileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Açılış töreninde konuşan Çalışma ve iş Kurumu İl Müdürü Mustafa Kutlu, en önemli yatırımın insana yapılan yatırım olduğunu kaydederek; İş-Kur’un insan kaynaklı planlama konusunda oldukça profesyonel bir biçimde çalıştığını, bu bağlamda işbaşında eğitim, uygulamalı girişimcilik gibi projelerle nitelikli iş gücü yetiştirme, istihdam ve özel sektörün işgücü ihtiyacına cevap verme konularında çok ciddi gelişmeler kaydedildiğini dile getirdi.

Çalışma ve iş kurumu Genel Müdür Yardımcısı Cafer Uzunkaya ise, İş-Kur’un ülkemizin istihdam politikalarının oluşturulmasında ve uygulanmasında en aktif rolü oynadığını vurgulayarak; kurumun amacının zaten sınırlı olan yeryüzü kaynaklarının verimli kullanılması, nitelikli iş gücünün arttırılması ve nitelikli insanların işgücü piyasasına kazandırılması olduğunu ifade etti.

Vali Vekili Süleyman Deniz ise insanın sağlıklı ve mutlu bir yaşam sürmesinin ancak ihtiyaçlarının karşılanması ile mümkün olduğunu, bunun da ancak yetenekleri doğrultusunda hoşnutlukla çalışması ve bu çalışma karşılığında para kazanması neticesinde olabileceğini söyledi. Deniz sözlerine şu şekilde devam etti:

“İş, bir yandan çalışan insanın yaşam biçimini, toplum içindeki konumunu belirlerken diğer yandan insanın kendisi ve kendisine bağımlı olanların yaşamlarını sürdürmeleri ve gelişmelerine olanak sağlamaktadır. Sosyal devletin en önemli görevlerinden biri de bireylerin çalışma haklarını gerçekleştirmeleri için gerekli koşulları sağlamasıdır. Kişilerin yeteneklerine göre uygun bir işte çalışmasının sağlandığı ortamlarda işten azami verim alındığı, aynı zamanda çalışanların kendilerine güven ve saygı duygusunu geliştirdiği bilimsel çalışmalarla da kanıtlanmıştır. Bu fuarın temel amacı iş arzı ve iş talebi taraflarının buluşturulması, sektörler, girişimcilik, mesleki eğitim kursları ve staj programlarından faydalanma konularında bilgi vermek ve firmalara doğrudan iş başvurusu yapma imkanı sağlamaktır. Bu amaca da hep birlikte el ele vererek ulaşacağız”

Vali Vekili Deniz’in konuşmasının ardından “İstihdamın ‘EN’leri ödül törenine geçildi. Törende en fazla istihdam sağlayan firma ile İşbaşı Eğitiminden en fazla faydalanan ilk üç firmaya ödülleri verildi. Sembolik açılış kurdelesinin kesilmesinin ardından Ahmet Şerif İzgören konuk olarak bir söyleşi gerçekleştirdi.

Programın bitmesinin ardından Vali Vekili Deniz ve beraberindekiler standları gezdi

Benzer Haber

Dinçer, “ Berbere, terziye, manava doktor şartı getiren uygulama en az bir yıl ertelenmeli”

Mersin ESOB Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer, 2012 yılında çıkarılan İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu …