Ana Sayfa / Haberler / Mersin Esnafı, Cumhur İttifakı Büyükşehir adayı Hamit Tuna ile buluştu

Mersin Esnafı, Cumhur İttifakı Büyükşehir adayı Hamit Tuna ile buluştu

Bünyesinde kurulu 70 meslek odası ve 65 bin üyesiyle kentin en büyük meslek kuruluşu olan Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğince kentimizi yönetmeye talip Belediye başkan adaylarını esnafla buluşturma etkinliklerinin ikincisi Cumhur İttifakı MHP Büyükşehir Başkan adayı Hamit Tuna ile gerçekleştirildi.
Mersin Eva Palace’de gerçekleştirilen buluşmaya, TBMM Plan Bütçe Komisyonu Başkanı ve Ak Parti Mersin Milletvekili Lütfi Elvan, Mersin Milletvekilleri Hacı Özkan, Olcay Kılavuz, Baki Şimşek, Mersin ESOB Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer ile il genelinde kurulu bulunan 70 meslek odasının başkan ve yönetim kurulu üyelerinden oluşan beşyüzün üzerinde esnaf yöneticisi ile Cumhur İttifakı MHP Büyükşehir adayı Hamit Tuna, Mezitli Başkan adayı Serdar Soydan, Yenişehir Başkan adayı Bekir Topçu, Toroslar Başkan adayı Atsız Afşin Yılmaz ile siyasi parti il başkanları ve parti yöneticileri katılım gösterdi.

TBMM Plan Bütçe Komisyonu Başkanı ve Mersin Miletvekili Lütfi Elvan ve Cumhur ittifakı MHP Büyükşehir Başkan adayı Hamit Tuna’yı bir buket çiçekle karşılayan Mersin ESOB Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer, toplantıda yaptığı konuşmada TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı ve eski Devlet Bakanı Lütfi Elvan’a yerel yönetimlerle buluşma toplantısına katılımlarından dolayı teşekkürlerini iletti. Dinçer, “Sayın Bakanımız günün yirmi dört saati ne zaman başımız sıkışsa yanımızda oldu, gecenin birinde aradığımız da dahi sorunlarımızı çözüme kavuşturdu,bizlerden desteğini esirgemedi. Kendilerine sonsuz teşekkürlerimi iletiyorum” dedi. Dinçer konuşmasının devamında esnaf ve sanatkarların yerel yönetimlerle olan sorun ve beklentileri hakkında bilgi paylaşımında bulundu. Dinçer konuşmasında ilimize modern sanayi sitesinin kurulması, esnafın yok olmasına zemin hazırlayan AVM’ler ve zincir marketler, yerel idarecilerin alımlarını yerel esnaftan yapması, ticari işletmelerdeki su kullanım ücretinin konut kulanım fiatı üzerinden ücretlendirilmesi, tabela ve ruhsat vergilerinin tabandan tahsil edilmesi, eski Mersin olarak isimlendirilen Akdeniz ilçesinde bulunan Uray caddesi, balık pazarı, kasaplar çarşısı gibi alanların modernize edilerek turizme kazandırılması, otopark sorunu, belediyelerin ekmek, ulaşım gibi konularda ticaret yaparak haksız rekabet oluşturmaması, trafik sorununun giderilmesi, belediye de Esnaf masası kurulması ve Suriyelilerin kayıtsız kuralsız işyeri açmasının önüne geçilmesi konularını masaya yatırdı.
Cumhur İttifakı MHP Mersin Büyükşehir Belediye Başkan adayı Hamit Tuna ‘da yaptığı konuşmada esnaf ve sanatkarların ülke ekonomisinin temel taşı olduğunu belirterek, Başkan Dinçer’in gündeme getirdiği konuların büyük bölümünün seçim vaatleri arasında yer aldığını ifade etti. Tuna seçilmesi halinde su ücretlerinde yüzde 20 indirim yapacağını, Belediyede esnaf masası oluşturacağını ve reklam tabela vergilerinde taban fiyat uygulaması yapacağını ifade etti. Bugüne kadar Toroslar bölgesinde esnafın yok olmasına zemin hazırlayan AVM’lere izin vermediğini kaydeden Tuna, zincir marketler ve Suriyelilerin kayıtsız kuralsız işyeri açmasının önüne geçilmesi konusunda da gereken hassasiyeti göstereceğini ifade etti.
Başkan adayları ile Esnaf Buluşmasına katılım gösteren TBMM Plan Bütçe Komisyonu Başkanı ve Mersin Milletvekili Lütfi Elvan’da Cumhurbaşkanı Sn Recep Tayyip Erdoğan’ın esnafa özel önem verdiğini ifade etti. Kredi Kefalat Koopereratifilerine kaynak aktarımının devam ettiğini kaydeden Elvan, “ Bugün TESKOMB Başkanı Abdulkadir Aksu ile görüştüm. finansmanı olmayan kooperatiflere anında plasman aktarılacak” dedi. Elvan konuşmasının devamında Cumhur İttifakı adaylarının desteklenmesini isteyerek, “Sizden istediğim Büyükşehirle birlikte ilçe belediyelerini de kazandırmanız. Kentimiz in hizmete doyması ve yatırımların hızla devam etmesi adına iktidar destekli Büyükşehir ve ilçe Belediye başkan adaylarımızın desteklenmesini istiyoruz” dedi.

Benzer Haber

Dinçer, “ Normalleşme süreci 1 Haziran’da başlıyor”

Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer, tüm dünyayı etkisi altına …