Ana Sayfa / Haberler / Mersin esnafı Demokrat Parti Başkan adayı Ayfer Yılmaz’la buluştu

Mersin esnafı Demokrat Parti Başkan adayı Ayfer Yılmaz’la buluştu

Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğince kentimizi yönetmeye talip belediye başkan adaylarını esnafla buluşturma etkinlikleri Devlet eski Bakanı ve Demokrat Parti Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ayfer Yılmaz ile gerçekleştirilen buluşmayla sona erdi.

Mersin Marehan Center’da gerçekleştirilen buluşmaya İyi Parti Mersin Milletvekili Zeki Hakan Sıdalı, Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Mersin ESOB Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer, Türkiye Ağaç İşleri Federasyonu Başkanı Ali Rıza Ercan, Demokrat Parti İl Başkanı Turan Kadızade, İyi Parti İl Başkanı Alican Özbayrak ile il genelinde kurulu 70 meslek odasının başkan ve yöneticilerinden oluşan beşyüze yakın esnaf sanatkar temsilcisi ile DP Büyükşehir Başkan adayı Ayfer Yılmaz, Yenişehir Başkan adayı Hasan Ahi, Toroslar Başkan adayı Ender Turhan, Mezitli Başkan adayı Mert Caner ile diğer davetliler katılım gösterdi.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Mersin ESOB Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer, bu buluşmayı Mersin Şoförler Odası ile ortaklaşa gerçekleştirdiklerini ifade etti. Konuşmasında Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz ile Tarsus’ta 170 işyeri kapasiteli Kemalpaşa Sanayi sitesini hizmete sunmanın haklı gurunu yaşadıklarını ifade eden Dinçer, “Sayın Başkan Kocamaz her sorunumuzda yanımızda oldu ve bizlerden desteğini esirgemedi. Başkanlığı süresince hiçbir AVM’nin kuruluşuna imza atmayan sayın Kocamaz’a esnafımıza yönelik duyarlılığından dolayı teşekkür ediyorum” dedi. Dinçer konuşmasının devamında esnaf ve sanatkarların yerel yönetimlerle olan sorun ve beklentileri hakkında bilgi paylaşımında bulundu. Dinçer konuşmasında ilimize modern sanayi sitesinin kurulması, esnafın yok olmasına zemin hazırlayan AVM’ler ve zincir marketler, yerel idarecilerin alımlarını yerel esnaftan yapması, ticari işletmelerdeki su kullanım ücretinin konut kulanım fiatı üzerinden ücretlendirilmesi, tabela ve ruhsat vergilerinin tabandan tahsil edilmesi, eski Mersin olarak isimlendirilen Akdeniz ilçesinde bulunan Uray caddesi, balık pazarı, kasaplar çarşısı gibi alanların modernize edilerek turizme kazandırılması, otopark sorunu, belediyelerin ekmek, ulaşım gibi konularda ticaret yaparak haksız rekabet oluşturmaması, trafik sorununun giderilmesi, belediye de Esnaf masası kurulması ve Suriyelilerin kayıtsız kuralsız işyeri açmasının önüne geçilmesi konularını masaya yatırarak, DP adayı Ayfer Yılmaz’dan seçilmesi halinde tespit ettikleri bu sorunlara karşı duyarlılık göstermesini istedi. Konuşmasının devamında ilimizde 1583 adet taksici esnafının bulunduğunu vurgulayan Başkan Dinçer, Büyükşehir Belediyesince taksici esnafının hizmetine sunulmak üzere 88 adet taksi durağı yapıldığını ifade ederek,taksici esnafı adına Büyükşehir belediyesine teşekkürlerini iletti.
Daha sonra söz alan Demokrat Parti Mersin Büyükşehir Başkan adayı Ayfer Yılmaz ise geldiğimiz noktada iş yapamayan esnafın siftahsız kepenk indirdiğini, tencerelerde ise borç kaynadığını ifade etti. Başkan Dinçer’in 6 bin işyeri kapasiteli sanayi sitesi talebinin yetersiz olduğunu vurgulayan Yılmaz, “Sizler bizden 6 bin işyeri istiyorsunuz. Bizce kent ekonomisinin şahlanması ve ayağa kalkması için 6 bin işyeri az. Bize görev verildiği taktirde daha fazlasını hayata geçireceğiz” dedi. Esnaf ve sanatkarların kullandığı temiz su ücretlerinde diğer parti adaylarının yüzde 20 indirim sözü verdiğini ifade eden Yılmaz , “Diğer adaylar sadece temiz su ücretinde indirim sözü veriyor. Atık sudaki bedeller ne olacak onu kimse söylemiyor” dedi. Kent ekonomisin ayağa kalkması için eski Mersin olarak isimlendirilen şehir merkezindeki balık pazarı, kasaplar çarşısı, bit pazarı gibi eski yerleşim merkezlerinin dokusunun korunarak turizme ve ekonomiye kazandırılması gerektiğine işaret eden Yılmaz, Tarsus-Kazanlı turizm projesinin de hayata geçirilmesi gerektiğini ifade etti. Yılmaz, “Esnaf ve sanatkarlarımızın her türlü sorunun çözümü için yeterli çalışmayı yerine getireceğiz. Esnaf masasını da kuracağız, sanayi sitesini de. Esnafımızı AVM’lere de ezdirmeyeceğiz. Ama sizlerden tek isteğimiz bizlerin yanında olmanız, bizlerden desteğinizi esirgememeniz. El ele vererek Mersin için ne yapacaksak birlikte yapalım”. Suriyeliler konusuna da değinen Yılmaz, “Dünyanın hiçbir yerinde mülteci olarak bir ülkeye sığınan kişiler o ülkenin yurttaşlarından daha fazla haklara sahip değildir. O ülkenin vatandaşı olabilmek için mücadele ederler. Ülkemizdeki mültecilerde ise durum bunun tam tersi. Bunun tersine dönmesi için de bizlere yetki vermeniz lazım” dedi.

Son olarak söz alan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’da Mersin’de gölge düşen demokrasi bayrağını ayağa kaldırmak adına DP adayı Ayfer Yılmaz’a oy verilmesini istedi.

Benzer Haber

Dinçer, “ Normalleşme süreci 1 Haziran’da başlıyor”

Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer, tüm dünyayı etkisi altına …