Ana Sayfa / Haberler / Mersin ESOB Başkanı Dinçer, “ Mahalle aralarında kalan sanayi işyerleri büyük sorun”

Mersin ESOB Başkanı Dinçer, “ Mahalle aralarında kalan sanayi işyerleri büyük sorun”

Ve sonunda mahalleli isyan etti

Duyun bu feryadı

Mersin ESOB Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer’in  şehir merkezinde yoğun olarak yer alan ve görüntü gürültü kirliğinin yanı sıra insan sağlığını da olumsuz yönde etkileyen sanayi tipi işyerlerinin ihtisas sanayi sitelerine taşınması yönünde yılardır verdiği mücadelenin haklılığı  Akdeniz İlçesi İhsaniye Mahallesi  sakinlerinin sanayi tipi işyerlerine isyanı ile gözler önüne serildi.

Muhtar Zehra Yılmaz’ın öncülüğünde apartman altlarında hizmet veren sanayi tipi işyerlerine isyan eden İhsaniye Mahallesi sakinlerinin tepkisini yerinde dinleyen Mersin ESOB Başkanı Talat Dinçer,”Esnaf temsilcileri olarak 15 yıldır bu işyerlerinin ihtisas sanayi sitelerine taşınması konusunda mücadele veriyoruz. Ancak kent o kadar kötü  planlanmış ki, esnaf için sanayi sitesi yapılacak alan yoktu. Ama bu dönem bu konuyu Valimizin önderliğinde çözeceğimize inanıyorum” dedi.

İhsaniye Mahallesi’nin eski açık oto pazarı civarında yer alan sokaklarda, apartman altlarında yer alan oto tamirhaneleri, mahalle halkı tarafından protesto edildi. Mahalle Muhtarı Zehra Yılmaz önderliğinde Muhtarlık binası  önünde toplanan mahalleliler, oto tamirhaneleri nedeniyle birçok kişinin sağlık sorunu yaşadığını dile getirerek, tamirhanelerin kapatılmasını istediler.

DSC_0452

Akdeniz Kent Konseyi Eş Başkanı Faik Burakgazi’ninde katılım gösterdiği açıklamada mahallenin isyanını yerinde dinleyen Mersin ESOB Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer şehir içindeki bu tür iş yerlerini taşıyacakları yeni sanayi sitesi projesinde artık son aşamaya geldikleri konusunda mahalle sakinlerine son gelişmeleri aktardı.  Mersin’in son yıllarda nüfus olarak çok büyüdüğünü ve artık kabına sığmaz bir kent haline geldiğini belirten Dinçer, Mersin’in aynı zamanda plansız bir kent olduğunun da altını çizdi. Mersin’in Türkiye genelinde en az küçük sanayi sitesine sahip illerden biri olduğuna dikkat çeken Dinçer, bu sorunu çözmek için Mersin ESOB olarak 15 yıldır kente yeni bir sanayi sitesi kazandırmak için uğraştıklarını dile getirdi.

Esnaf temsilcileri olarak yıllardır belediye belediye dolaşıp sanayi sitesi yapmak için yer istediklerini aktaran Dinçer, “Biz 15 yıldır belediyelerin bu yönde imar düzenlemesi yaparak bize yer göstermeleri için mücadele ediyoruz. Başka şehirlerde belediyeler esnafa şehir dışında yer gösterip, esnafın taşınmasını istiyor, esnaf kabul etmiyor. Mersin’de ise biz taşınmak için yer istiyoruz ama sesimize kulak veren yok. Bunun yanı sıra kent o kadar kötü planlanmış ki, bugüne kadar bize sanayi sitesi olarak gösterebilecekleri hiçbir alan işaretlenmemiş.  Ama bu dönemde Sayın Valimiz Özdemir Çakacak’ın olumlu yaklaşımıyla ilk kez haritada işaretlenen bir alanda çalışmamız başladı” diye konuştu.

DSC_0457

“YER TESLİM EDİLDİĞİ ANDA 2 YIL İÇİNDE KENTİN İÇİNİ BOŞALTACAĞIZ”
Mersin ESOB’un yaptırdığı araştırmaya göre, 6 sektörde çok acil 6 bin iş yerine ihtiyaç olduğunu belirlediklerini ifade eden Dinçer, mahalle arasında sanatkarlık olmayacağını

kendilerinin de çok iyi bildiğini kaydetti. İmalat, tamir veya tadilat yapan sanatkarların kimyasal madde de kullandıklarını, aşırı yoğun toza neden olan çalışmalar da yaptıklarını belirten Dinçer, tüm bunların da hem sağlık açısından risk oluşturduğunu hem de gürültü ve görüntü kirliliğine neden olduğunu söyledi. Bunu kendilerinin de istemediğini, bu çerçevede yaptıkları çalışmayla bu tür iş yerlerini mahallelerden kaldırmak için yeni bir yer belirlediklerini ve 1,6 hektarlık bir alanı sanayi alanı olarak Toprak Kurulu’ndan çıkardıklarını bildiren Dinçer, “Ancak, biz bu alanı biraz daha büyütmek istiyoruz.

Bu çerçevede de geçen hafta Mersin Valimiz Sayın Özdemir Çakacak’ ın da katımıyla Ankara’da Başbakan Yardımcımız Sayın Lütfi Elvan ile görüştük ve yeni bir alana karar verdik. Dün de Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Burhanettin Kocamaz ile konuyu paylaştık. O da bir an önce yapılması taraftarı. Bununla ilgili yasal prosedür şu an işlemekte. Eğer Başbakan Yardımcımız sözünde durur, burayla ilgili çalışmalarını devam ettirirse, Valimiz kararlılıkla bu olayı takip ederse, Büyükşehir Belediye Başkanımız da imar ve planlama olarak verdiği sözü tutarsa kısa bir süre içerisinde yeni sanayi sitesiyle ilgili çalışmalarımız başlayacak. Finansmanı biz bankalardan çözüyoruz. Bize yer teslim edildiği anda 2 yıl içerisinde bu kentin içini boşaltmayı düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

DSC_0415

Mahalle sakinleri adına bir açıklama yapan İhsaniye Mahallesi Muhtarı Yılmaz, Mersin’de sanayi ticarethanelerinin büyük bir bölümünün kent merkezleri içerisinde yer aldığını, İhsaniye Mahallesi’nde ise özellikle oto tamirhanelerinin çok yoğun olduğunu dile getirdi. Özellikle boya ve tiner kullanan tamirhanelerin mahalle arasında olmasının önce insan sağlığı olmak üzere birçok konuda rahatsızlığa neden olduğunu ifade eden Yılmaz, tamirhaneler yüzünden mahalle nüfusunun da azaldığını belirterek, “7 yıl önce muhtarlık seçiminde ilk adaylığımı koyduğumda 5 bine yakın olan seçmen sayısı 3 bin 700’lere kadar geriledi ve mahalle nüfusu ciddi oranda azaldı. Sayın Bakanımız Lütfi Elvan ve Sayın Valimiz Özdemir Çakacak’ın yaklaşık 2 ay önce tüm muhtarları kapsayan toplantısında bu konuyu dile getirmem üzerine Sayın Bakan, Sayın Vekiller ve Sayın Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanlığının girişimleriyle esnafa 2 yılda dükkanlarını teslim edip 15 yılda geri ödemeleri sağlanacağı yönünde çalışmaların başlatıldığını duymak bizleri sevindirmiştir” dedi. Mahalle esnafıyla yıllardır iç içe yaşadıklarını, şahıslarına yönelik herhangi bir şikayetleri olmadığını vurgulayan Yılmaz, projenin tüm sanayi esnafını kapsayacak şekilde genişletilmesini istedi.

Benzer Haber

Dinçer, “ Berbere, terziye, manava doktor şartı getiren uygulama en az bir yıl ertelenmeli”

Mersin ESOB Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer, 2012 yılında çıkarılan İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu …