Download http://bigtheme.net/joomla Free Templates Joomla! 3
Ana Sayfa / Haberler / Mersin esnafı üniversite sanayi işbirliğine model olacak

Mersin esnafı üniversite sanayi işbirliğine model olacak

Üniversite sanayi işbirliği konusunda Türkiye’ye model olmayı amaçlayan Mersin ESOB Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer, Çağ Üniversitesi’nin ardından bu kez Toros Üniversitesi ile eğitim, araştırma ve işbirliği protokolü imzaladı. Başkan Dinçer üniversite sanayi işbirliğinin altını doldurup, üretim ve hizmet sektörüyle ilgili yol haritası çıkararak tüm Türkiye’ye model olmak istediklerini söyledi.

Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği ile Mersin Toros Üniversitesi arasında eğitim, araştırma ve işbirliği protokolü imzalandı.

Mersin esnaf sanatkarının bilgi ve beceri yönünden geliştirilmesi, teknolojik gelişimler ve yasal düzenlemeler hakkında bilgilendirilmesi amacı taşıyan protokol, Mersin ESOB Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer ile Toros Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Durmuş Tayyar Şen tarafından imza altına alındı. İmza töreninde Toros Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi Müdürü Yrd. Doç.Dr. Köksal Hazır, Genel Sekreter Reşat Aşkın ile Mersin ESOB Genel Sekreter Yardımcısı Cevdet Tekbaş’ta hazır bulundu.

İmza töreni öncesi konuşan Mersin ESOB Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer, üniversite sanayi işbirliği konusunda Türkiye’ye model olmak istediklerini ifade etti. Ülkemizde üniversite sanayi işbirliğinin altının halen doldurulamadığının altını çizen Başkan Dinçer, “İmza altına alacağımız protokolle üretim ve hizmet sektörünün ihtiyaç ve beklentileri alanında yol haritası çıkarıp, Türkiye’ye model olacak çalışmalara imza atmak istiyoruz ” dedi. Kent kalkınmasının yenilikçilik ve teknolojiye yatırımdan geçtiğini hatırlatan Başkan Dinçer, “ Üniversitelerimizdeki genç beyinleri sanayiye entegre ederek, üretim sektörünün sorun ve beklentilerine akademik çözüm üretmek istiyoruz. Sanayi esnafımızın bilgiye ulaşmasını, kalitesini arttırmasını,  üretimde verimliliğini arttırmasını ve veri tabanı oluşturmasını hedefliyoruz.  Bu amaç doğrultusunda sadece eğitim vermekle yetinmeyip aynı zamanda bilim üreterek Türkiye’nin aydınlık geleceğini de şekillendiren Toros Üniversitemiz ile protokol imzalama kararı aldık. Bu protokol kapsamında sanayideki esnafımızın da bilgi ihtiyaçlarını ve sıkıntılarını kurumumuza acilen iletmelerini bekliyorum” şeklinde konuştu.

Daha sonra konuşan Toros Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Durmuş Tayyar Şen ise Toros Üniversitesi’nin kurulduğu günden bugüne kent üniversitesi kimliği kazanmaya çalıştıklarını ve bu kimlik ile bulunduğu il ve çevreye ekonomik katkı sunmayı amaçladıklarını belirtti. Bu aşamada imzalanan protokol ile Mersin esnaf ve sanatkarının ihtiyacı olan bilimsel destek anlamında yardımcı olmaya hazır olduklarını kaydeden Prof. Şen, “ Bu desteği onlardan beklemeden onların ayağına giderek karşılayacağız. Özelikle sorunları sektör sektör ele alıp, kendi başlarına aşamadıkları, el yordamıyla çözmeye çalıştıkları sorunları, hocalarımız ve öğrencilerimizle bilimsel veriler ışığı altında çözmeye çalışacağız. İmza altına alınan bu protokolün kentimize ve bölgemize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından Başkan Dinçer ve Rektör Prof. Şen tarafından protokol imza altına alındı

Print Friendly, PDF & Email

Benzer Haber

Başkan Dinçer’den sahte alkolü içecek uyarısı

Mersin ESOB Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer, yaklaşan yeni yıl öncesi esnaf ve sanatkarları kaçak, …