Ana Sayfa / Haberler / Mersin ESOB Genel Sekreterler Eğitim Semineri yapıldı

Mersin ESOB Genel Sekreterler Eğitim Semineri yapıldı

Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Genel Sekreterler Hizmet içi Eğitim Semineri ve esnaf sanatkarların iş ve işlemlerinin internet üzerinden yapılmasını olanak veren ve e-devlet üzerinde yer alan on-line sistem olan Esnaf ve Sanatkar Bilgi Sistemi (ESBİS) Oda kullanıcı eğitimi yapıldı.

Birlik Hizmet binası konferans salonunda yapılan eğitime Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer, Ticaret Bakanlığı Esnaf Sanatkar ve Kooperatifçilik Genel Müdürlüğü Şube Müdürü Ergün Ege, Birlik Genel Sekreteri Cevdet Tekbaş, Birlik Mali Danışmanı Ali Kandemir, Danışman Ahmet Yaman, Sicil Müdürü Maide Ayıcı ile birliğe bağlı 69 meslek odasının genel sekreterleri katılım gösterdi.
Saygı duruşu ve istiklal marşımızın okunmasıyla başlayan seminerin açılış konuşmasını yapan Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer, esnaf sanatkar teşkilatının son yıllarda teknolojik anlamda büyük bir ivme yakaladığını belirterek, “

Esnaf ve Sanatkar Bilgi Sistemi ya da bilinen kısa adıyla ESBİS; esnaf ve sanatkarların kendileri ile ilgili işlemleri internet üzerinden yapmasına olanak veren ve e-devlet üzerinde yer alan online bir sistemidir. Söz konusu sistemde yine bu alanla ilgili istatistiki veriler de bulunur. Bu veriler ile farklı planlamaların daha doğru olarak yapılması mümkündür. 5362 sayılı yasanın yürürlüğe girmesi, farklı alanlara şeffaflık getirmiş ve bunun sonucunda ESBİS doğmuştur. Söz konusu sistem sürekli güncellenerek daha kusursuz hale getirilmeye çalışılmaktadır. Günümüzde teknolojinin geldiği nokta dikkate alındığında bu sistemin varlığı ve işlevsel bir halde olması, zorunluluk olarak ifade edilebilir” dedi.

Başkan Dinçer konuşmasında ESBİS’in e-devlet üzerinden hizmet veren bir sistem olduğunun altını çizerek, “Bu sistem ile esnaf ve sanatkarlarımıza önemli kolaylıklar getirilmesi amaçlanmaktadır. Diğer alanlarda olduğu gibi bir takım işlemlerin internet üzerinden yapılması, hem zaman hem de maliyet açısından ciddi bir tasarruf sağlar. Bu ise esnaf ve sanatkarlarımız için ekstra avantaj anlamına gelir. Esnaf Sanatkarlar ve Kooperatifçilik Genel Müdürlüğümüzce geliştirilen ESBİS, esnaf ve sanatkarlarımızla ilgili daha doğru politikaların üretilmesine de katkı sağlar” diye konuştu.
Konuşmasının devamında genel sekreterlerin odaların kalıcı unsurları olduğuna vurgu yapan Başkan Dinçer, “ ESBİS’in uygulanmasında en önemli görev sizlere düşüyor. Sizler uygulama ve işlemlerde elde edeceğiniz başarı direk oda başkanı ve yönetimini etkiler. Yani sizlerin başarısı bizlerin başarısı, sizlerin başarısızlığı bizlerin başarısızlığıdır. Sizler proğramı ne kadar bilinçli kullanırsanız o kadar başarılı olursunuz. Onun için bu eğitimi can kulağıyla dinlemenizi istiyorum. Sayın Şube Müdürümüz 81 ilden önceliği bizlere verdi. Kendilerine çok teşekkür ediyorum. Bu eğitimde bizler ilk ondayız. Mersin bunun için çok önemli. Sizlerden Mersinimizi teşkilatımızda en üst seviyelerde temsil etmenizi istiyorum. Katılımınız için hepinize çok teşekkür ediyor ve başarılar diliyorum” şeklinde sözlerini tamamladı.
Daha sonra Ticaret Bakanlığı Esnaf Sanatkar ve Koopereratifçilik Genel Müdürü Ergün Ege ESBİS sisteminin tanıtımı ve yaşanan sorunlarla ilgili eğitim verdi.

Benzer Haber

Dinçer, “Coronavirüsten etkilenen esnafın mali yükümlülüğü hafifletiliyor”

Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer, tüm dünyayı etkisi altına …