Ana Sayfa / Haberler / Mersin ESOB Genel Sekreterler Hizmet içi Eğitim Semineri yapıldı

Mersin ESOB Genel Sekreterler Hizmet içi Eğitim Semineri yapıldı

Dinçer, “ Odalarımızın iş yükü genel sekreterlerimizin sırtında”

Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Genel Sekreterler Hizmet içi Eğitim Semineri yapıldı. Seminerin açılış konuşmasını yapan Mersin ESOB Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer, “Esnaf odalarımızdaki iş yükünün büyük kısmını siz genel sekreterlerimiz sırtlıyorsunuz. Odalarımızda anahtar sizsiniz. Görevinizi mevzuatlar dahilinde en iyi şekilde yapmanızı bekliyoruz. Dolayısıyla sizlerin eğitimi çok önemli. Gelen üye ilk önce sizinle muhatap oluyor. Esnaf ve sanatkarlara iyi bir hizmet için yasaların bizlere tanıdığı hakları iyi bilmek lazım” dedi.
Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Genel Sekreterler Hizmetiçi Eğitim Semineri yapıldı. Birlik hizmet binası konferans salonunda yapılan toplantıya, Birlik Başkanı Talat Dinçer, Başkanvekili Ömer Şahbudak ve il genelinde kurulu 69 meslek odasının genel sekreterleri katılım gösterdi.

Eğitim semineri Birlik Genel Sekreti Cevdet Tekbaş tarafından yapılan sunumla başlayıp, saygı duruşu ve istiklal marşımızın okunmasıyla devam etti. Daha sonra ise Mersin ESOB Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer seminerin açılış konuşmasını yaptı. Başkan Dinçer, tüm genel sekreterlere katılımlarından dolayı teşekkür ederek“Esnaf odalarımızdaki iş yükünün büyük kısmını siz genel sekreterlerimiz sırtlıyorsunuz. Odalarımızda anahtar sizsiniz. Görevinizi mevzuatlar dahilinde en iyi şekilde yapmanızı bekliyoruz. Dolayısıyla sizlerin eğitimi çok önemli. Gelen üye ilk önce sizinle muhatap oluyor. Esnaf ve sanatkarlara iyi bir hizmet için yasaların bizlere tanıdığı hakları iyi bilmek lazım” dedi.

Birlikçe yapılan son güncellemede il genelinde 25 bin esnaf ve sanatkarın oda kayıtlarında sıkıntı yaşandığını ifade eden Başkan Dinçer, “ Kimi üyelerimizin üye kayıt numarası, kimisinin ise TC kimlik numarası uyuşmuyor. Sicil Müdürlüğümüzün yükü zaten yeteri kadar fazla. Sizlerden üyelerinizin eksiklerini biran önce tamamlayarak sicil müdürlüğümüze bildirmenizi, yeni yıla sorunsuz tertemiz bir şekilde girmenizi istiyorum” diye konuştu.
Konuşmasında esnaf ve sanatkarların ahilik geleneğinden geldiğini kaydeden Başkan Dinçer, “ Bizlerin birince görevi üyeler arasında dayanışmayı, kaynaşmayı, birlik ve beraberliği sağlamak. Ancak son dönemlerde teşkilatımızın kullandığı ESBİS sisteminde esnafı odalarımızdan uzak tutma gayreti var. Üyemiz odamıza gelmezse, her şeyi on-line yaparsa bizlerin bu ahilikten gelen dayanışma kaynaşma ruhu çöker” dedi.
Başkan Dinçer’in konuşması sonrası Birlik Genel Sekreteri Cevdet Tekbaş, Mali Danışman Ali Kandemir, Danışman Ahmet Yaman ve Sicil Müdürü Maide Ayıcı tarafından genel sekreterlere yönelik mevzuat ve ESBİS sisteminde yaşanan soranlarla ilgili bilgi paylaşımında bulunuldu.

Benzer Haber

Dinçer, “Ortak paydamız Mersin”

Mersin’de limanı, serbest bölgesi, ticari alanları ve tarihi dokusuyla kentin kalbi konumundaki Akdeniz’de Balık Pazarı, …