Download http://bigtheme.net/joomla Free Templates Joomla! 3
Ana Sayfa / Haberler / Mersin terör saldırılarına karşı alana iniyor

Mersin terör saldırılarına karşı alana iniyor

Cumartesi günü “Türkiye için bayrağını al da gel” mitingi yapılacak

Mersin ESOB Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer, Birlik bünyesinde kurulu 70 esnaf odası başkanı ile miting öncesi Perşembe günü bir araya gelerek mitinge katılımın sağlanması hususunda hassasiyet gösterilmesini isteyecek.

Mersin, son günlerde artan terör saldırılarına karşı alanlara iniyor. Mersin’de aralarında MTSO, Mersin ESOB, Borsa, DTO, AKİB ile TMMOB bünyesinde kurulu odalardan oluşan sivil toplum örgütleri, siyasi parti başkanları ile kent ekonomisine yön veren isimler, terör saldırılarını lanetleyerek, tüm Mersinlileri, 24 Aralık Cumartesi günü düzenlenecek “Türkiye için bayrağını al da gel. Biz Türkiye’yiz” yürüyüşü ve mitingine çağırdı.
KENT DİNAMİKLERİ TERÖRE KARŞI TEK YÜREK
Mersin’in siyasi, ekonomik ve demokratik tüm dinamikleri, teröre karşı birlik oldu. Bünyesinde kurulu 70 meslek odası ve 70 bine yakın üyesi ile en büyük sivil toplum kuruluşu olan Mersin ESOB Başkanı Talat Dinçer ile kentte kurulu oda, borsa başkanları, STK’lar, siyasi parti temsilcileri, yerel yönetim temsilcileri ile ekonomi aktörleri Mersin TSO’da bir araya geldi. Kent dinamikleri yaptıkları ortak açıklamayla terör saldırılarına karşı seslerini yükseltti. ‘#mersintürkiyedir’, ‘#bayrağınıaldagelmersin’ etiketiyle “Türkiye için bayrağını al da gel. Biz Türkiye’yiz” yürüyüşü düzenleyecek olan kent dinamikleri, kenetlenme mesajı verdi.

15492577_1172598689502758_1734504749976786705_n

TERÖRE KARŞI KARARLI DURUŞ
Açıklama öncesinde başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehitler için 1 dakikalık saygı duruşunda bulunan ve İstiklal Marşı’nı okuyan grup adına açıklamayı MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Şerafettin Aşut yaptı. Aşut, bugün Mersin’in tüm dinamikleri olarak, artarak devam eden terör olaylarına karşı toplumun gür sesini duyurmak, 24 Aralık Cumartesi günü saat 12.00’de Tevfik Sırrı Gür Stadı’ndan başlayarak Cumhuriyet Meydanı’nda sona erecek yürüyüşe ve burada gerçekleştirecekleri “Barış ve Kardeşlik İçin Bayrağını Al Da Gel” mitingine, tüm Mersinlileri davet etmek için bir araya geldiklerini söyledi.
“Özellikle teröre, şiddete ve binlerce yıllık kardeşliğimizi bozmaya çalışan tüm mihraklara, özellikle tüm emperyal güçlere, milletimizin ve Mersinlilerin duruşunu, kararlılığını göstermek için buradayız” diyen Aşut, şöyle devam etti: “Bugün burada gördüğünüz bu fotoğraf, belki de onlarca sayfalık bir metinden ve demeçten çok daha anlamlıdır. Çünkü bu fotoğrafta Türkiye’nin kendisi var. Bu fotoğrafta Anadolu’nun başka başka illerinden kentimize göç eden ve artık Mersinli olan, bu vatanı, devleti ve bayrağı aziz bilen tüm Mersinlilerin kendisi var. Mersinlilerin teröre karşı duruşu, geleceğe ait ortak duyguları var.”

15589714_1172599299502697_1966965546232422561_n

“FEDAKARLIĞIMIZ SINANMASIN”
Türkiye’nin tarihine bakıldığında, verilen mücadelelerin, birliğinin ve kardeşliğinin bozulamayacağının görüleceğini vurgulayan Aşut, “Hangi etnik köken, din veya mezhep aidiyetine sahip olursak olalım hepimiz Türkiye Cumhuriyeti’nin eşit vatandaşlarıyız. Bizi bölmek, artık mermer haline gelen ayrılmaz kardeşliğimizi parçalamaya çalışmak gibi bir gaflet içinde olan ihanet şebekelerine buradan sesleniyoruz; gidin Çanakkale’deki şehitlikleri gezin, bakın hangi memleketlerin evlatları bu vatan için canını vermiş. Gidin Kurtuluş Savaşı şehitlerine bakın. Fazla uzağa gitmeyin, daha dün şer güçlerin planlarını bozan 15 Temmuz şehitlerine bakın. Bakın onlara kimmiş? Bakın hangi kentlerde doğmuşlar? Bakın hangi mezhep veya hangi etnik kökene mensuplar? İyi bakarsanız orada Türk’ü, Kürt’ü, Arap’ı, Laz’ı, Alevi’yi Sünni’yi, Hristiyan’ı, Musevi’yi, herkesi görürsünüz. Türkiye’yi görürsünüz. İyi bakarsanız, bu milletin parçalanamayacağını, bu devletin bölünemeyeceğini, bu al bayrağın yere indirilemeyeceğini görürsünüz. Tüm milletimizin ortaklaşa verdiği mücadelelerle kazanılan bu vatanı, atalarımıza olan minnet borcumuz ve çocuklarımıza olan sorumluluğumuz gereğince barış ve refah içinde geleceğe taşımak her birimizin görevidir. Bu uğurda göstereceğimiz fedakarlığın sınırını sakın kimse sınamasın. Bunu Çanakkale’de sınayanlar, Kurtuluş Savaşı’nda sınayanlar, 15 Temmuz’da sınayanlar boylarının ölçüsünü aldılar” dedi.

15665901_1172598962836064_8644565030446575455_n

“BİZLERİ KORKUTAMACAKSINIZ”
Türkiye’nin son zamanlarda artan terör olaylarından büyük acılar yaşadığına dikkat çeken Aşut, şer güçler terörü destekledikçe Türk milletinin birbirine daha çok sarıldığını dile getirerek, “Kukla olan bu terör örgütleri korkak eylemlerini gerçekleştirdikçe biz daha da bileniyoruz, daha da ‘Bir’ oluyoruz. Ama asıl tehlikenin ve bunların asıl amacının farkındayız, bilincindeyiz. Unutmayın, bu ülke ekonomik kriz mühendislikleri ile yıkılmaz. Terör askerimizi, polisimizi şehit ederek hedefine ulaşamaz. Terör, hedefine toplumu birbirine düşman ederek, toplumda kaos ve kargaşa çıkartarak ulaşır. Biz bu tuzağa düşmedik, düşmeyeceğiz. Stadyum önünde polislerimizi ve sivilleri, kışla kapısında silahsız askerleri şehit ederek kardeşliğimizi bozamayacaksınız, bizleri korkutamayacaksınız. Devletimize emanet olarak gördüğümüz yabancı devletlerin büyükelçilerini haince arkadan vurarak bizi komşularımızla düşman edemeyeceksiniz. Türkiye’nin büyümesini engelleyemeyeceksiniz” diye konuştu.
“Bugün birbirimize daha çok kenetlenmemiz teröre verilecek en güzel cevaptır” diyen Aşut, provokasyonlara izin verilmemesini istedi. Terörün amacının provoke etmek, toplumu birbirine düşürmek olduğunun altını çizen Aşut, “Biz Mersinliler olarak, Anadolu’nun dört bir yanından insanların oluşturduğu bir kentiz. Yani küçük bir Türkiye’yiz. Teröre teslim olmayacağız ve bu kardeşliğin nasıl yaşandığını dünyaya göstereceğiz. 78 milyonun ne bölünmeye ne parçalanmaya niyeti vardır. Yasaların dışında hak aramayı kabul etmiyoruz. Ancak, gerektiğinde hepimiz Mehmetçiğiz, hepimiz şehidiz, hepimiz gaziyiz. Bunu da kimse aklından çıkarmasın. Bu millet bölen değil, birleştiren olacaktır. Bu millet yıkan değil, yapan olacaktır. Bu millet öldüren değil, yaşatan olacaktır. Allah devletimizi, milletimizi korusun” ifadelerini kullandı.
Tüm Mersinlileri, cumartesi günü saat 12.00’de Tevfik Sırrı Gür Stadyumu’ndan başlayacak yürüyüşe ve Cumhuriyet Meydanı’nda yapılacak mitinge davet eden Aşut, “Gelin Mersin kimmiş gösterelim. Tüm Mersinlileri Türk bayrakları ile orada görmek istiyoruz. Barış için, huzur için, kardeşlik için, vatan için, Türkiye için bayrağını al da gel Mersin. Tüm şehitlerimize tekrar Allah’tan rahmet diliyor, gazilerimize şifalar diliyoruz” dedi.

Öte yandan Mersin ESOB Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer, cumartesi günü yapılacak mitingle ilgili olarak birlik bünyesinde kurulu 70 meslek odası başkanı ile Perşembe günü bir araya gelerek mitingle ilgili değerlendirme toplantısında bulunacak.

Print Friendly, PDF & Email

Benzer Haber

Başkan Dinçer’den sahte alkolü içecek uyarısı

Mersin ESOB Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer, yaklaşan yeni yıl öncesi esnaf ve sanatkarları kaçak, …