Ana Sayfa / Haberler / Mersin’de Cumhuriyet Bayramına Coşkulu Kutlama

Mersin’de Cumhuriyet Bayramına Coşkulu Kutlama

Cumhuriyetin kuruluşunun 93. Yıldönümü ilimizde büyük coşkuyla kutlandı.

Kutlama programı çerçevesinde ilk olarak Kültür Merkezi’nde Vali Özdemir Çakacak’ın tebrikleri kabul ettiği tebrikat töreni düzenlendi.
        Tebrikatın ardından tören aracı üzerinde Tuğamiral Yıldız ve Başkan Kocamaz ile birlikte Cumhuriyet Meydanında bulunan vatandaşları selamlayan Vali Çakacak, selamlamanın ardından Eşi Kevser Çakacak ile birlikte protokoldeki yerini alarak programı izledi.
dsc_0256
Törene Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı, Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Kadir Yıldız, Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Mersin ESOB Başkanı Talat Dinçer mülki ve askeri erkân, siyasi parti temsilcileri, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, sivil toplum kuruluşlarının yöneticileri gaziler, vatandaşlar ve öğrenciler katıldı.
        İlk olarak Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın kutlama mesajının okunduğu törende, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından bir konuşma yapan Vali Özdemir Çakacak; yurt genelinde olduğu gibi tüm Mersinlilerin de bu kutlu günü gurur ve coşku içerisinde Cumhuriyetin kazanımlarını koruma ve sonsuza kadar yaşatma kararlılığıyla kutladığını bildirdi.
          Büyük Önder Atatürk ve silah arkadaşlarını minnet, şükran ve rahmetle andığını ifade eden Vali Çakacak; büyük fedakarlıklar neticesinde mutlak bir zaferle sonuçlanan kurtuluş savaşının Cumhuriyetin ilanı ile taçlandığını, yediden yetmişe kenetlenerek Al Bayrağımızı vatanımızın her köşesinde dalgalandırma amacında bileşen Türk milletinin, bugün de Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları olarak birbirlerine sımsıkı kenetlendiğini ve bu birlik ve beraberliği her fırsatta tüm dünyaya ilan ettiğini vurgulayan Çakacak;
    “Büyük Önder Atatürk’ün “Türkiye Cumhuriyeti her manası ile büyük Türk milletinin öz ve aziz malıdır. Kıymetli evlatlarının elinde daima yükselecek, ebediyen yaşayacaktır” sözünü kendimize ilke edinmiş bir milletiz. Bu söz, Cumhuriyetimize ve Milli İradeye her koşulda sahip çıkılması ve yeni başarılarla geleceğe taşınması konusundaki sorumluluğumuzu hatırlatmaktadır. Bu düsturdan hareketle; ülkemizin bölgesinde ve dünyada gittikçe ağırlığını hissettiren bir ülke olma konumunu her geçen gün daha ileri noktalara güçlü bir azim ve irade ile taşımaktayız” dedi.
   Vali Çakacak; Ülkemizin küresel ölçekte ve bölgede yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen büyüme ve gelişmesini sürdürerek hedeflerine emin adımlarla ilerlediğini, ancak bunu hazmedemeyenlerin dün olduğu gibi bugün de sahneye çıktığının altını çizdi. Bu hain odakların, ülkemizin bekasına, demokrasimize, milletimizin birlik ve beraberliğine kast ederek, bu kararlı yürüyüşümüzü sekteye uğratmak için türlü yola başvurduğunu, bu amaçla da şerefli ordumuzun içine sızmış hainler eliyle 15 Temmuz’da büyük bir kalkışma içerisine girdiklerini kaydeden Vali Özdemir Çakacak;
        “Bu iç ve dış hainler, tarihimizde eşi görülmemiş bir ihanet ile halkımızın üzerine kurşunlar, milletimizin iradesinin tecelli ettiği yüce meclisimize bombalar yağdırdılar. Bu ihanetleri ile milletimizi sindirebilecekleri; milli ve manevi değerlerine, devletine, demokrasisine olan yürekten bağlı milletimizin bu bağlarını zayıflatabilecekleri gafletine düştüler. Bu emellerinin asla gerçekleşmeyeceğini, milletimizin devletine, vatanına, birliğine ve kardeşliğine halel getirecek her durumun karşısında geçmişte defalarca kez sergilediği kenetlenmesini güçlü bir şekilde bugün de yaşatacağını göz ardı ettiler” şeklinde konuştu.
            Yüce Milletimizin; egemenliğimize, demokrasimize, birlik ve beraberliğimize kast etmeye kalkışan bu hainlerin ellerindeki tankların önüne yattığını, devlet kurumlarına bedenini siper ettiğini ve bu hainlerin amaçlarına ulaşmalarına müsaade etmediğini dile getiren Çakacak; Milletimizin vatanı, mukaddesatı ve kardeşliği söz konusu olduğunda; tüm farklılıkları bir kenara bırakarak; bu değerlerini korumak ve yaşatmak uğruna canını dahi vermeye hazır olduğunu bir kez daha ispat ettiğini  belirterek;
        “15 Temmuz gecesi sabaha kadar meydanları dolduran milyonlarca vatandaşımızdan, şerefli Türk Silahlı Kuvvetlerimizden ve emniyet teşkilatımızdan şehitlik ve gazilik mertebesine ulaşan, isimlerini tarihe altın harflerle yazdıran kahramanlarımıza bir kez daha şükranlarımızı sunuyoruz. O gece; aziz milletimizin karşılaştığı tüm engelleri birlik ve beraberlik içerisinde, kardeşlik ruhuyla, inanç ve kararlılıkla aşacağını göstermesi bakımından da büyük anlam ifade etmektedir. Ecdadımızın kurtuluş savaşında sergilediği birlik ve beraberlik ruhunu milletimiz, 15 Temmuz gecesi bir kez daha sergileyerek; dün olduğu gibi bugün ve gelecekte de ülkemizin birliğine, milletimizin kardeşliğine içeriden ve dışarıdan kast eden hainlere karşı vereceğimiz mücadelede, en büyük ilham kaynağımız olmuştur” dedi.
        Cumhuriyetimizin, yüz binlerce şehit verilen büyük mücadeleler sonucunda kurulduğunu, bu aziz milletin fertleri olarak bizlerin de son nefesimize kadar vatanımızı, cumhuriyetimizi, demokrasimizi korumaya ve yaşatmaya devam edeceğimizin altını çizen Vali Çakacak;
         “Devletimizin bekası ve milletimizin kardeşliği üzerinde hain emeller besleyenler iyi bilsinler ki bu milletin son ferdi var olana kadar bu devlet de var olacaktır. Atalarımızın bizlere kutsal emaneti olan vatanımıza sahip çıkarak, birlik ve beraberlik içerisinde şanlı bayrağımızı sonsuza dek yurdumuzun üzerinde dalgalandıracağız. 93 yıldır sürekli büyüyen ve gelişen Cumhuriyetimizin kuruluş yıldönümünde tüm halkımızın Cumhuriyet Bayramı’nı en içten duygularımla bir kez daha kutluyor, Devletimizin kurucusu büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere İstiklal Savaşı’nın tüm şehit ve gazilerini bir kez daha sonsuz minnet ve şükranla anıyorum diyerek konuşmasını sonlandırdı.
        Vali Çakacak, konuşmasının ardından atletizm yarışlarında dereceye giren öğrencilere ödüllerini verdi. Öğrencilerle yakından ilgilenen Çakacak başarılı sporcularla toplu fotoğraf çektirmeyi de ihmal etmedi. Öğrenciler tarafından günün anlam ve önemine ilişkin şiirler okunduktan sonra halk oyunları ekipleri tarafından sergilenen gösteriler büyük beğeni topladı. Kutlama programı Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanlığı Bandosu eşliğinde gerçekleştirilen geçit töreninin ardından sona erdi.

 

Print Friendly, PDF & Email

Benzer Haber

Tarsus’ta esnaf odaları tek çatı altında

Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer’in Tarsus’ta dağınık vaziyette hizmet …