Ana Sayfa / Haberler / Mersin’e 3. OSB Müjdesi

Mersin’e 3. OSB Müjdesi

Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, beraberinde bulunan daire müdürleri ve Mersin ESOB Başkanı Talat Dinçer ile Mersin sanayi sitesinde düzenlediği sektörel buluşmasında, Mersin’e 3. Sanayi bölgesi kurulacağı müjdesi verirken, tüm resmi dairelere yerli malı kullanılması konusunda genelge çıkarttığını ifade etti.
Valimiz Sayın Hasan Basri Güzeloğlu; İl Emniyet Müdürü Arif Öksüz, İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Gül, İl Sağlık Müdürü Çağlar Çıtak, Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Mustafa Yıldız, İŞ Kur İl Müdürü Teyfik Bayhan, Mersin ESOB Başkanı Talat Dinçer, KOSGEB Merkez Müdürü Ali Çelik ile TEDAŞ yetkililerin katılımı ile birlikte sektörel buluşma toplantılarının sonuncusunu Mersin Sanayi Sitesi’nde gerçekleştirdi. Böylece uzun yıllardır sorunlarının çözümü noktasında hep çaresiz kalan sanayi sitesi esnafı, Valimizin gerçekleştirdiği ziyaret ile yaşadıkları sıkıntıları anlatma fırsatı buldu.

Mersin Madeni Sanatkârlar Odası Başkanı Sabit Yelkovan ve Mersin Oto Sanatkârları Odası Başkanı Cemal Serinol ile yönetim ve site üyesi esnafların katıldığı toplantıda, sorunlar dile getirildi ve çözümler arandı.

En önemli işlerinin ve amaçlarının açık olan tezgâhların sayısını çoğaltmak, akşam eve ekmek götüren ve iş sahibi olan insan sayısını arttırmak olduğunu vurgulayan Sayın Valimiz, “İlk geldiğimiz günden beri; sizin işiniz bizim işimiz diyorum. Siz biz yok; bir bütün olarak biz varız. Çünkü devlet millete hizmet için vardır. Varsa bir sıkıntı bunun sorunların çözümü için devlet vardır. İnsanı yaşat ki; devlet yaşasın. Millet güçlü olursa devlette güçlü olur. Sizler mutlu olacaksınız ki; biz işimizi yapmanın mutluluğunu yaşayalım” diye konuştu.

-YERLİ MALLI KULLANIMI İLE İLGİLİ VALİMİZİN İMZALI GENELGESİ-

Meselelerin çözümünü vatandaşla paylaşmak adına yoğun bir çaba sarf ettiklerini ifade eden Valimiz, yerli malı kullanımı ile ilgili imzalı genelgesini göstererek, “Biz bu konuda yerel ürün kullanılması konusunda; Sanayi Müdürlüğümüz çıkışlı ve benim imzamla bir genelge tüm Mersin’e yayıldı” dedi. Valimiz; genelgede yer alan maddeleri esnafla paylaşarak, daha önce yerli malı kullanımını sınırlandıran konuların hepsinin kaldırıldığını ifade etti.

Üretimin ihtiyacı olan malzemelerin aynı şartları taşımaları halinde açık kanaatlerinin Mersin’de üretilen ürünlerin tercih edilmesi olduğunu anlatan Valimiz, söz konusu seferberlik ile Tırmıl’da bunun meyveleri toplamaya başladık. Tarım işçilerine dönük yapılan mobil karavanlar tamamen Tırmıl’da işlendi. Artık, Mersin’de Mersin esnafı kazanacak” diye konuştu.

Mersin’de çok güzel gelişmelerin yaşandığını ve Mersin’in büyük bir gelişim içerisinde olduğunu anlatan Valimiz, “Şu anda Mersin Türkiye’nin gözde ve izlenen çok özel bir büyükşehri. Bütün göstergeler Mersin’in çok güzel bir geleceğe doğru yol aldığını gösteriyor” diye konuştu.

Bugün Mersin’in Doğu Akdeniz’deki en büyük ticaret merkezi olduğunu ifade eden Valimiz, bu dış ticaretin büyük bir bölümünün de Mersin Limanı vasıtasıyla gerçekleştiğini vurguladı. Mersin olarak büyümeye devam ettiklerini belirten Valimiz, “Unutmayın ki; iş, hareket ve ticaret ekonomik anlamda bereket demektir” dedi.

3’üncü organize sanayi bölgesi başvurusunun önümüzdeki hafta Ankara’ya yapılacağını da söyleyen Valimiz, “Daha şimdiden 3’üncü OSB için dolacak kadar talep var. Bu talepler arasında Mersin dışından ve Türkiye’nin dışından taleplerde var. Bu demek oluyor ki; 4’üncü OSB’de yolda” dedi. Mersin’de çok uzun yılların meselesi olan Çukurova Bölgesel Havaalanı’nın ihalesinin 3 Kasım’da gerçekleştirileceğini de sözlerine ekleyen Valimiz, “Türkiye’nin en büyük uluslar arası havalimanı olacak” dedi. Mersin-Antalya ve Mersin- Konya karayolunun 2013’de biteceğini kaydeden Valimiz, “Bunlar Mersin’i merkez olarak düşündüğümüz zaman, mevcut hareketliliği ve sosyal aktiviteleri bugünden çok daha öteye taşıyacak gelişmelerdir” dedi.

-VALİMİZDEN; YENİ SANAYİ SİTESİ MÜJDESİ-

2013 Akdeniz Oyunları’nın Mersin ve Türkiye adına çok büyük bir gelişme olduğunun altını çizen Valimiz, “Uluslar arası marka şehir olma; bununla birlikte olacak. Bunu fırsata çevirip altyapıları tamamlamak için yoğun çaba gerçekleştiriyoruz. Mersin Sanayi Sitesi’nin Türkiye’ye marka üretim yapacak bir standarda ulaşması gerekiyor. Yeni sanayi sitelerinin alt yapılarını Mersin ve sizle buluşturmak için çok çalışıyoruz. Kimsenin kuşkusu olmasın. Otobana yakın ve erişimi kolay en uygun araziler belirlenecek. İş gücünü ve iş hacmini artıracak sosyal donatılarıyla dört dörtlük olacak örnek bir siteyi Mersin’e kazandıracağız İstendikten sonra bu da olmayacak bir şey değil; aksine çok çabuk aşılacak bir mesele” diye konuştu.

Sanayi sitesi esnafı eczacı bir bayanın dile getirdiği poliklinik kurulması meselesi ile de bir açıklama yapan Valimiz, “Zaten bu konu gündemimizin ilk sıralarında yer alan bir konu. Sağlık Müdürlüğümüz ile birlikte bu konu üzerinde uzun uzadıya çalışıyoruz. Çünkü işgücü kaybına hiç tahammülümüz yok. İşçi sağlığı ve güvenliği için bir merkez en kısa zamanda sanayi sitemizin içerisinde faaliyet geçecek” diye konuştu.

KOSGEB veri tabanına kayıtlı olmayan bir tek bile işletmenin kalmamasını isteyen Valimiz, “Bundan sonra siz uğraşmayacaksınız. KOSGEB uzmanı gelip size destekler ve krediler hakkında bilgi verecek. Siz de bu sayede öğrenerek ve isteyerek KOSGEB veri tabanına kayıt olacaksınız ve her kobi gibi sizde bu desteklerden yararlanacaksınız” diye konuştu.

Mesleki eğitimi işsizliğin reçetesi olarak gördüklerini ifade eden Valimiz, “Mersin’de mesleki eğitim anlamında yeni bir çağ başlattık. Aslında mesleksizlik olan işsizlik Mersin’de azalmaya başladı. Ayrıca MTOSB’de Türkiye’de bir ilk olan Endüstri Meslek ve Teknik Lisesi’ni açtık. Öğrenime bu yıl başlayan 120 öğrencimize yiyecek, servis ve burs imkânlarını ücretsiz temin ettik. Ama en önemlisi mezun olduklarında bir iş garantisi sunduk” diye konuştu.

Göreve geldiklerinden beri Mersin’deki işsizlik oranını yüzde 19’lardan yüzde 10’lara indirdiklerini kaydeden Valimiz, “Allah izin verirse yılsonunda Mersinimizin işsizlik oranını tek haneli rakama indireceğiz” dedi. Mersin’in bir büyük şehir olarak Türkiye’nin marka adına, güçlü geleceğine ve önder kimliğine en büyük katkı koyan kentlerden biri olduğunu savunan Valimiz, “Mersin her alanda henüz yolun başında olmasına rağmen hızlı bir şekilde gelişme gösteriyor. Biz bu heyecanı hissediyoruz” dedi. Sloganlarının konuşmak değil yapmak olduğunu belirten Valimiz, “El ve gönül birliğiyle en güzel atılımları birlikte gerçekleştireceğiz. İyi ki varsınız, çünkü sizin varlığınız bizim huzurumuz” dedi.

Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Talat Dinçer ise; Valimizin Mersin için büyük bir şans olduğunu dile getirdi. Valimizin sanayi sanayi gezerek sorunları yerinde tespit ettiğini vurgulayan Dinçer, “Sayın Valimiz ile birlikte daha çok projeye imza atacağız. Biz küçük şeylerle uğraşmak istemiyoruz. En büyüğünü ve en güzelini gerçekleştirmek istiyoruz. İnşallah yeni sanayi sitemiz de bunlardan biri olacak” dedi.

İş-Kur İl Müdürü Tevfik Bayhan ise çok kısa zamanda İş-Kur olarak çok büyük mesafe kat ettiklerini ifade ederek, “Daha da alacak mesafeler var. 1 Mart tarihinden itibaren İş-Kur aracılığıyla alacağınız her işçinin 4 yıllık sigortası tarafımızdan yapılacak. İş-kur aracılığıyla işçi çalıştırıldığında sigorta payının yüzde 20’lik payı yine bizim tarafımızdan ödeniyor. Buradaki maksadımız istihdamı arttırmak. Şu andaki en önemli sıkıntılardan birisi kalifiye eleman sıkıntısı. İkinci önemli mesele ise meslek edindirme ile ilgili. Bununla ilgili son iki-üç yıllık dönemde önemli mesafe kat ettik. Bizden istediğiniz kişileri eğitime alarak sizlere teslim ediyoruz. 6 aylık dönemde genel sağlık sigortasını ve 15 TL harçlığını ödeyerek sizlere teslim ediyoruz. 5’den fazla işçi çalıştıran yerlerimizde yüzde 5 oranında stajyer desteği sağlıyoruz. Bu şekilde deneme süresini bedavaya getirmenizi sağlıyoruz” diye konuştu.

Milli Eğitim Müdürü Hasan Gül de, Valimizin mesleki ve teknik eğitime büyük önem verdiğini belirterek, “Mesleki eğitimde staj yapan öğrencilere beceriler kazandırılmasını istiyoruz. Uzmanlaşmış Meslek Edindirme (UMEM) projesini başlattık. Mersin ili bunu Türkiye’de en iyi uygulayan illerden birisidir” dedi.

Benzer Haber

Dinçer, “Yurt genelinde Cuma günü tüm yaşam alanlarında Covid 19 denetimi yapılacak”

Mersin ESOB Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer, İçişleri Bakanlığınca 81 İl Valiliğine gönderilen genelge ile …