Ana Sayfa / Haberler / Ustalar Şed kuşandı

Ustalar Şed kuşandı

Mersin Valiliği himayesinde Ticaret İl Müdürlüğü koordinesinde Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğince bu yıl 25. Kutlanan “Ahilik Kültürü Haftası” kapsamında yılın il çırağı, yılın il kalfası ve yılın İl Ahisine ödülleri verildi. 
Şubat yapım Sezai Yeşilyurt tiyatro grubunun temsili şed kuşatma töreni sonrası ödül törenine geçildi. İl Kutlama komitesince Yılın İl çırağı seçilen Sinan Can Demir’e ödülü Birlik Başkanı Talat Dinçer ve Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna tarafından verildi ve şed kuşatıldı. Yılın il kalfası seçilen Hasan Karaca’ya ise ödülü Mersin Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Hasan Gökbel ve Birlik Başkanı Talat Dinçer tarafından verildi ve şed kuşatıldı. Yılın İl Ahisi seçilen Anamur Esnaf Odasından Tahsin Çay ise Mersin Valisi Ali İhsan Su ve Birlik Başkanı Talat Dinçer tarafından Ahilik kaftanı giydirildi.

Ardından Ahilik Haftası kutlamalarına maddi manevi katkılarından dolayı Toroslar EKK Başkanı Veysel Sarı, Mersin EKK Başkanı Sabit Yelkovan, Tarsus 1 Nolu EKK Başkanı Mahmut Şahin ve Mezitli EKK Başkanı Bünyamin Önel’e Birlik Başkanı Talat Dinçer tarafından plaket verildi.

Daha sonra ise esnaf sanatkarların sorun ve beklentileri meclis çatısı altında çözmeye çalışan esnaf kökenli Mersin Milletvekili Hacı Özkan ile bu dönem kentimizi mecliste temsil eden Mersin Milletvekili Alpay Antmen’e esnafın sorunlarına gösterdikleri duyarlık ve katkılarından dolayı Birlik Başkanı Talat Dinçer tarafından plaket verildi ve şed kuşatıldı. Dinçer milletvekilerine “Esnafın sorumluluğu artık sizin omuzlarınızda” dedi.
Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği yönetimince Mersin Valisi Ali İhsan Su’ya Osmanlı ve Selçuklularda Ahi geleneğini yaşatmak adına devletin ileri gelenlerine verilen Ahi Ünvanı verilerek Birlik Başkanı Talat Dinçer tarafından Ahilik Kaftanı giydirildi. 

Kutlamalar kapsamında heyecanın doruğa çıktığı an ise oda başkanlarının süprizi oldu. Oda Başkanları Ahi geleneğine göre temsil ettiği kurum adına ilin Ahi Babası olan Mersin ESOB Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer’e giydirilmek üzere hazırlanan Ahilik Kaftanı ile tören alanına geldiler ve Vali Ahi İhsan Su’dan Kaftanı Başkan Dinçer’e giydirmesi ricasında bulundular. Mersin Valisi Ali İhsan Su’yun elinden Ahilik Kaftanı giydirilen Birlik Başkanı Talat Dinçer, “ Bu an benim için hayatımın en anlamlı anı. Ben temsil ettiğim kurum adına hep ödül verdim Oda Başkanlarımın bu sürprizi beni çok duygulandırdı.. Oda başkanlarıma bu ince düşüncelerinden dolayı çok teşekkür ediyorum” dedi.

Ödül töreni törene katılan protokol ve oda başkanları, EKK Başkanları ve yönetim kurulu üyelerinin toplu fotoğraf çektirmesi ile sona erdi.

Print Friendly, PDF & Email

Benzer Haber

İl Jandarma Komutanı J. Alb Uçar’dan Başkan Dinçer’e iade-i ziyaret

Mersin İl Jandarma Komutanı J. Albay Hasan Basri Uçar, bünyesinde kurulu 70 meslek odası ve …