Download http://bigtheme.net/joomla Free Templates Joomla! 3
Ana Sayfa / Haberler / Vali Su’dan Başkan Dinçer’e ziyaret

Vali Su’dan Başkan Dinçer’e ziyaret

Mersin Valisi Ali İhsan Su, Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer’e iade-i ziyarette bulundu. Ziyarette Başkan Dinçer yılda 5 bin esnafın kepenk kapattığı ilde işyeri açmak isteyenlere yol haritası çizmek amacıyla mesleki eğitim ve danışmanlık hizmeti verecek merkeze acil ihtiyaç duyduklarını belirtti. Vali Su, esnaf liderinden gelen bu ihtiyacı karşılamak üzere kamuya ait kullanılmayan binaların tespit edilmesi için çalışma yapacaklarını söyledi.

Mersin Valisi Ali İhsan Su, Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Talat Dinçer’e iade-i ziyarette bulundu.

Birlik binası önünde Başkan Dinçer ve yönetim kurulu üyelerince karşılanan Vali Su’ya Başkan Dinçer tarafından günün anısına bir buket çiçek taktim edildi. Vali Su ve ESOB heyeti daha sonra makama geçtiler. Başkan Dinçer burada yaptığı konuşmada teşkilatın yapılanması hakkında bilgi paylaşımında bulunarak Mersin’de 70 meslek odası ile 65 bin esnaf ve sanatkarlara üyelik ve mesleki eğitim alanlarında hizmet verdiklerini ifade etti. Mersin’de bilinçsizce açılan işyerleri nedeniyle yılda beş bin esnafın kepenk kapattığını vurgulayan Başkan Dinçer, Birlik bünyesinde kurulu METEM Eğitim Merkezi’nde 1997’ den günümüze 10 bin kişiye eğitim vererek başta serbest bölge olmak üzere piyasanın ara eleman ihtiyacını karşıladıklarını ifade etti. METEM Eğitim Merkezine ait binanın Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne ait olduğunu ve en kısa süre içerisinde ilgili kuruma teslim edileceğini kaydeden Dinçer, “Sayın Valim, bizler kapanan işyeri sayısının azalması ve piyasanın ihtiyaç duyduğu alanlarda işyeri açılması amacıyla hem eğitim hem danışmanlık merkezi verecek bir eğitim ve danışmanlık binasına ihtiyaç duyuyoruz. Bu merkezin içerisinde Valilik temsilciliği,Milli Eğitim, İŞ-KUR, KOSGEB de bulunmalı. Bugün bir işyeri açmanın maliyeti 50 bin lira. Kapanan her işyeri mili servetin çöpe gitmesine neden olurken, işsizler ordusun artmasına zemin hazırlıyor. Mili servetin çöpe gitmemesi ve kepenklerin kapanmaması için bu ihtiyacımızın karşılanması amacıyla desteğinizi bekliyoruz” dedi.

Konuşmasının devamında esnaf ve sanatkar teşkilatının devletine, milletine, bayrağına bağlı, devletine karşı her türlü yasal sorumluluğunu yerine getiren bir kesim olduğunun altını çizen Başkan Dinçer, “Sayın Valim esnafın kazancı dar. Son yıllarda sayıları artan AVM’lerin yanı sıra mahalle aralarına kadar giren zincir marketler esnafımızı bitirme noktasına getirdi. Bu zincir marketler için bir kural konulmalı, mahalle aralarına açılmasına izin verilmemeli, metrekare zorunluluğu getirilmeli, Bunun yanı sıra ülkelerindeki savaştan kaçarak ilimize gelen Suriyeli göçmenlerin de yasa tanımadan açtıkları işyerleri esnafımıza büyük zarar vermekte. Bunlar işyeri açsın ama bize getirilen her türlü yasal prodüsürler onlar içinde uygulanmalı” dedi. Dinçer, “Sayın Valim bugün bizlere iade-i ziyaret amaçlı geldiniz. Esnafımızın derdi çok. Biz sizleri şu an bunlarla yormak istemiyoruz. Geniş zamanlı bir toplantıda sizlere bütün sorunlarımızı rapor halinde arz ederiz. Bizlere gerçekleştirdiğiniz bu ziyaret için teşkilatım adına sizlere sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum” şeklinde sözlerini noktaladı.

Mersin Valisi Ali İhsan Su ise yaptığı konuşmada, esnaf ve sanatkarlara eğitim ve danışmanlık hizmeti vermenin ve piyasanın ihtiyaç duyduğu ara elemanın yetiştirilmesinin çok önemli olduğunu ifade ederek, “ Kamuya ait kullanılmayan binaların tespiti için çalışma başlatıyorum. Bu çalışmanın tamamlanması sonrası sizlere hitap edecek bir hizmet binasını inşallah kazandırırız” dedi. Büyük AVM’lerin bir yaşam merkezi olarak hizmet vermesinden dolayı insanlara cazip geldiğini ifade eden Vali Su, “ İnsanlar soğuktan, sıcaktan korunmak amaçlı bu merkezlere geliyor. Diğer taraftan evinin ve ailesinin ihtiyaçlarını karşılıyor. Yine AVM’lerin içerisinde gıdadan giyime, elektronik eşyadan sinemaya kadar her şey mevcut. Şehir merkezindeki esnafın korunması amacıyla bunların şehir dışında olması gerektiğine inanıyorum. Ama bence olması gereken mevcut esnafı bu yaşam tarzına nasıl uydururuz, esnafı değişime dönüşüme nasıl kazandırırız onun çalışması yapılmalı” dedi. Kente geldiğinde Mersin’in kesme gülde Türkiye ikincisi, süs bitkileri yetiştiriciliğinde ise Türkiye birincisi olduğunu öğrendiğini sözlerine ekleyen Vali Su, “ Bunlar güzel şeyler. Bizlere düşen;  gayret edip çok çalışmak, üretmek, kentimizi kalkındırmak, ülkemizin gelişimine katkı sunmak. Bu amaç doğrultusunda yorulmadan, dinlenmeden iyi niyetle çalışmalıyız. Bugün esnafımıza iade-i ziyaret amaçlı geldik. Göstermiş olduğunuz yakın ilgiden dolayı hepinize teşekkür ediyorum” şeklinde sözlerini noktaladı.

Ziyarette Birlik Başkanvekilleri Nesil Aydın ve Alper Deniz, Birlik Yönetim Kurulu üyeleri Ömer Şahbudak, Yavuz Selim Madenli ve Mehmet Torun, Birlik Denetim Kurulu Başkanı Erdoğan Yalçın ve Denetim Kurulu üyesi Hüseyin Karteper, Birlik Disiplin Kurulu üyeleri Aziz Biricik ve Doğan Gündüz’de hazır bulundu.

Vali Su ziyaret sonrası Birlik Başkanı Talat Dinçer ile birlikte çevre esnafını ziyaret ederek, esnafa hayırlı işler ve bereketli kazançlar temennisinde bulundu.

Print Friendly, PDF & Email

Benzer Haber

Başkan Dinçer’den sahte alkolü içecek uyarısı

Mersin ESOB Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer, yaklaşan yeni yıl öncesi esnaf ve sanatkarları kaçak, …